Trwa ładowanie...

Zasady reanimacji dziecka

Od chwili, kiedy pojawia się na świecie dziecko, powinna nam towarzyszyć dewiza „bądź gotowy”. Nie ma dziecka na świecie, które wcześniej czy później nie uległo by kontuzji. Wszystko jest w porządku, gdy jest to siniak, zadrapanie lub mała rana . Gorzej, gdy dziecko traci przytomność, krztusi się monetą czy jedzeniem, lub właśnie spadło z dużej wysokości i straciło przytomność.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Co wtedy robić? Oto kilka elementarnych zasad reanimacji, które warto zapamiętać. Jak powinna wyglądać prawidłowa reanimacja maluszka? Krok po kroku, wspólnie z Rafałem Kościołowiczem (ratownikiem) przeprowadzimy was przez zasady ratowania małego dziecka.

spis treści

1. Reanimacja dziecka powyżej 1 roku życia

Oceń bezpieczeństwo

 • Sprawdź, czy możesz bezpiecznie udzielić pierwszej pomocy. Czy nic Tobie nie będzie zagrażać. Jeśli jest bezpiecznie przejdź do kroku następnego.
 • Jeśli jest niebezpiecznie - nie podchodź - dzwoń na 999 (pogotowie) i 998 (straż pożarną). Oceń przytomność

Klęknij obok poszkodowanego i potrząśnij za ramiona i zapytaj, np. Czy dobrze się czuje. Jeśli uzyskasz odpowiedź, to:

 • pozostaw dziecko w pozycji, w jakiej je zastałeś (pod warunkiem, że jest ona dla niego bezpieczna),
 • oceń jego stan i udziel pomocy w razie potrzeby,
 • powtarzaj regularnie ocenę stanu ogólnego dziecka. Jeśli dziecko nie reaguje: wykonaj następny krok
 • Głośno wołaj o pomoc.
 • Udrożnij drogi oddechowe.
 • Jedną rękę połóż na czole na wysokości linii brwi, a drugą ręką złap za twarde części żuchwy i odchyl głowę ku tyłowi. Oceń oddech

Utrzymując drożność dróg oddechowych oceń oddech - wzrokiem, słuchem i czuciem. Poprzez przyłożenia ucha i policzka do twarzy będziemy słyszeć i czuć oddech, a wzrokiem obserwujemy ruch klatki piersiowej. Ocena powinna trwać 10 sekund. Jeśli dziecko nie oddycha wykonaj następny krok:

 • Zadzwoń na 999 lub 112 UWAGA!!! Tę czynność każ wykonać osobie, która udziela Tobie pomocy. Jeśli jesteś Sam/Sama to odłóż dzwonienie na pogotowie na ok 1 minutę. Rozpocznij reanimację, a dopiero po minucie jej wykonywania przerwij czynność i zadzwoń na 999 lub 112.

Wykonaj 5 oddechów ratowniczych

Odchyl głowę do tyłu tak, jak przy ocenie oddechu. Zatkaj palcami nos. Weź wdech i wdmuchnij powietrze do ust dziecka, aby uniosła się klatka piersiowa. Oddech powinien trwać ok 1 sekundy. Następnie pozwól na wydech ok 1,5 sekundy i wykonaj kolejny wdech.

Wykonaj 30 ucisków klatki piersiowej

Ułóż ręce centralnie na mostku i wykonaj uciski klatki piersiowej na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Wykonaj uciski w tempie 100 ucisków na minutę. Rób to z wyczuciem. Dostosuj ucisk do wieku i masy dziecka.

 • Wykonaj 2 oddechy ratownicze.
 • Wykonuj 30 ucisków i 2 wdechy. Co 2 minuty wykonaj ponowną ocenę oddechu.

2. Kiedy można przerwać reanimację?

 • gdy przywrócone zostaną czynności życiowe,
 • gdy przyjedzie pogotowie i przejmie od Ciebie reanimację dziecka,
 • gdy jesteś wyczerpany fizycznie, a nie ma kto kontynuować działań ratowniczych; (jeśli dojedzie do tego zrób chwilę wolnego. Złap parę głębokich wdechów i kontynuuj działania ratownicze. Brak działania to śmierć dziecka),
 • gdy zrobi się niebezpiecznie.

3. Reanimacja niemowlęcia Reanimacja niemowlaka niewiele się różni od reanimacji dziecka.

Oceń bezpieczeństwo

 • Sprawdź, czy możesz bezpiecznie udzielić pomocy. Czy nic nie będzie zagrażać Tobie. Jeśli jest bezpiecznie przejdź do kroku następnego. Jeśli jest niebezpiecznie - nie podchodź: dzwoń na 999 (pogotowie) i 998 (straż pożarną). Oceń przytomność

Spróbuj nawiązać kontakt z dzieckiem. Dotknij je. Mów do niego. Jeśli uzyskasz reakcje to:

 • pozostaw dziecko w pozycji, w jakiej je zastałeś (pod warunkiem, że jest ona dla niego bezpieczna);
 • oceń jego stan i udziel pomocy w razie potrzeby;
 • powtarzaj regularnie ocenę stanu ogólnego dziecka. Jeśli dziecko nie reaguje: Wykonaj następny krok:
 • Głośno wołaj o pomoc.
 • Udrożnij drogi oddechowe. Podłóż pod plecy dziecka na wysokości łopatek ręcznik lub

pieluchę , tak aby głowa odchyliła się ku tyłowi i przyjęła pozycję tzw. wąchania kwiatka.

Oceń oddech

Utrzymując drożność dróg oddechowych oceń oddech - wzrokiem, słuchem i czuciem. Poprzez przyłożenia ucha i policzka do twarzy będziemy słyszeć i czuć oddech, a wzrokiem obserwujemy ruch klatki piersiowej. Ocena powinna trwać 10 sekund. Jeśli dziecko nie oddycha wykonaj następny krok.

  1. Zadzwoń na 999 lub 112 UWAGA!!! Tę czynność każ wykonać osobie, która udziela Tobie pomocy. Jeśli jesteś Sam/Sama to odłóż dzwonienie na pogotowie na ok 1 minutę. Rozpocznij reanimację, a dopiero po minucie jej wykonywania przerwij czynności i zadzwoń na 999 lub 112.

Wykonaj 5 oddechów ratowniczych

Weź wdech. Obejmij swoimi ustami usta nos dziecka. Wdmuchnij powietrze tak, aby uniosła się klatka piersiowa. Oddech powinien trwać ok 1 sekundy. Następnie pozwól na wydech ok 1,5 sekundy i wykonaj kolejny wdech.

Wykonaj 30 ucisków klatki piersiowej

Ułóż 2 palce na w jednej trzeciej dolej mostka. Wykonaj uciski klatki piersiowej na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Wykonaj uciski w tempie 100 ucisków na minutę. Rób to z wyczuciem. Dostosuj ucisk do wieku i masy dziecka.

 • Wykonaj 2 oddechy ratownicze.
 • Wykonuj 30 ucisków i 2 wdechy. Pamiętajcie - żadna instrukcja nie zastąpi

szkolenia z pierwszej pomocy , gdzie możesz przećwiczyć cały algorytm na fantomie pod okiem instruktora.

Rafał Kościołowicz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.