Trwa ładowanie...

Zapytali księdza o aborcję. Jego słowa podzieliły internautów

Avatar placeholder
26.01.2023 13:28
Ksiądz tłumaczy kościelną zasadę moralną
Ksiądz tłumaczy kościelną zasadę moralną (Getty Images/ TikTok)

Jak w świetle obowiązujących przepisów dot. terminacji ciąży powinien postąpić lekarz w sytuacji, gdy zdrowie lub życie ciężarnej kobiety jest zagrożone? Jak do tego tematu podchodzi Kościół? Popularny na TikToku ksiądz wyjaśnił, na czym polega moralna zasada o podwójnym skutku. Słowa duchownego podzieliły jego obserwujących.

Ksiądz Sebastian Picur
Ksiądz Sebastian Picur (TikTok)
spis treści

1. Zagrożona ciąża - kogo ratować?

W związku z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. obecnie w Polsce nielegalne jest przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Skutki krzywdzących zmian są takie, że coraz częściej pojawiają się sygnały o śmierci kobiet, którym odmówiono aborcji, mimo że dalsze utrzymywanie ciąży zagrażało ich zdrowiu, a nawet życiu. Osoby, które popierają zmiany, ich słuszność tłumaczą np. katolickimi wartościami.

Ksiądz Sebastian Picur postanowił wyjaśnić, jak nauka Kościoła podchodzi do aborcji w przypadku zagrożenia życia matki.

Sebastian Picur znany jest ze świetnego kontaktu z internautami i chętnie dzieli się z nimi swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Na co dzień posługuje w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie (woj. podkarpackie). Nie unika trudnych pytań i tematów.

@ks.sebastianpicur #ksiadz #wiara #kościół #aborcja #ciąża #dylemat #poronienie #strajkkobiet #etyka ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia - Akiko Akiyama

Duchowny w opublikowanym na TikToku filmiku wyjaśnił, że w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu kobiety, Kościół dopuszcza zastosowanie moralnej zasady o podwójnym skutku.

Jak ona brzmi?

- W pierwotnym przekładzie odnosi się do ofiary i agresora. Zaatakowany człowiek ma prawo bronić swojego życia dostępnymi i proporcjonalnymi środkami. Pierwszym skutkiem (zamierzonym) jest obrona. Drugim (niezamierzonym) może być szkoda, jaką poniesie agresor - tłumaczy duchowny.

2. Wypowiedź księdza podzieliła internautów

Jak jednak tę zasadę odnieść do aborcji? Gdyż jak zauważa sam ksiądz Sebastian Picur, trudno bowiem nienarodzone dziecko nazywać agresorem.

- W obliczu komplikacji może pojawić się zagrożenie życia matki i tym samym dziecka. W takiej sytuacji dostępnymi środkami należy podjąć próbę ratowania obu żyć. Może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie podjąć decyzję: które życie ma być ratowane. Najczęściej jest to matka, która może mieć inne dzieci. Jednak są przypadki, gdy to matka poświęca swoje życie dla dziecka. Jest to jednak postawa heroiczna i decyzja należy przede wszystkim do kobiety - twierdzi duchowny.

Ksiądz jednocześnie zaznacza, że "nie jest to ratowanie jednego życia kosztem drugiego - "życie za życie" - tylko ratowanie przynajmniej jednego możliwego do ocalenia życia z dwóch śmiertelnie zagrożonych".

- Pierwszym skutkiem (zamierzonym) jest coś dobrego. Drugim (niezamierzonym, ale możliwym do przewidzenia) jest coś złego np. utrata życia dziecka w wyniku podania silnego lekarstwa matce - podsumowuje Sebastian Picur.

Słowa duchownego podzieliły jego obserwujących, o czym świadczą opublikowane pod nagraniem komentarze:

"Ksiądz mówi mądrze aż miło posłuchać",

"Takie decyzje powinny być osobiste, a nie narzucane przez ideologie i religie",

"Wierze w Boga naprawdę, ale dajmy ludziom wybór. To, że aborcji ja bym RACZEJ nie zrobiła (ale nie byłam w takiej sytuacji) to może ktoś jest w sytuacji kryzysowej, albo może ktoś został zgwałcony, albo nie jest w stanie wychować chorego dziecka. Bóg dał nam wybór",

"Bardzo lubię księdza wypowiedzi. Jest Pan jednym z niewielu, któremu podałabym rękę",

"Ładnie ubrane, ale puste słowa, których celem jest wyłącznie zamydlanie ludziom oczu jedynie słuszną według niego ideologią" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze