Trwa ładowanie...

Zapalenie jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą zapaleniu jajowodów? Najczęściej obustronne bóle w podbrzuszu, które są asymetryczne i mogą promieniować do pachwiny, a nawet w kierunku uda lub do okolicy lędźwiowej. Czasami zapaleniu jajowodów towarzyszy wysoka gorączka. Przyczynami zapalenia jajowodów są zazwyczaj zakażenia wstępujące z pochwy lub z macicy. Częstą przyczyną choroby są zakażenia dwoinką rzeżączki i chlamydiami. Zapalenie jajnika dotyczy jego zewnętrznej osłonki.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

spis treści
Stany zapalne jajowodów
Stany zapalne jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest...

zobacz galerię

1. Objawy zapalenia jajowodów

Stany zapalne jajowodów i jajników mogą być skutkiem porodu, łyżeczkowania jamy macicy, poronienia lub obecności wkładki wewnątrzmacicznej. Typowym objawem zapalenia jajowodów są kłujące lub ciągłe bóle w dolnej części brzucha, w okolicach przydatków. Do dodatkowych symptomów choroby należą: obfite upławy z pochwy, krwawienia, zaparcia, kolka, nudności, wymioty, trudności w oddawaniu moczu, podwyższona temperatura ciała.

Ostre zapalenie jajowodów Przewlekłe zapalenie jajowodów
ból w podbrzuszu ból w podbrzuszu
wysoka gorączka wysoka gorączka
nudności nudności, wymioty
wymioty upławy z pochwy
upławy z pochwy ból w czasie stosunku i badania ginekologicznego
ból w czasie stosunku nieregularne i bolesne miesiączki
ból podczas badania ginekologicznego bóle krzyża

2. Możliwe następstwa i powikłania zapalenia jajowodów

Ryzyko zapalenia jajowodów wzrasta w przypadku infekcji bakteryjnej okolicy narządów płciowych. Czym grozi przebycie zapalenia jajowodów?

  • Ograniczeniem ruchomości strzępków lejka, co powoduje trudności w wyłapaniu komórki jajowej.
  • Zlepieniem ścian jajowodów, co upośledza lub uniemożliwia transport komórki jajowej i zwiększa ryzyko ciąży jajowodowej.
  • Zapaleniem otrzewnej lub ropniem jajnika i jajowodu, który musi być usunięty operacyjnie wraz z całym chorym narządem.

Przewlekłe zapalenie jajowodów może powodować powstawanie torbieli. Późnym następstwem wymienionych zmian chorobowych jest często niepłodność kobieca.

3. Leczenie zapalenia jajowodów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce ważne są: stała kontrola ginekologiczna i odpowiednie leczenie ewentualnych zapaleń pochwy. Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

  • W razie zmiany charakteru wydzieliny z pochwy lub zwiększenia jej ilości.
  • W razie niewyjaśnionych bólów w podbrzuszu, szczególnie gdy towarzyszy im gorączka.

Leczenie zapalenia jajowodów opiera się na antybiotykoterapii. Jeżeli nie występuje wysoka gorączka, schorzeniem możesz zająć się w domu. Powinnaś wówczas unikać wysiłku i zimna. W przypadku, gdy pojawia się gorączka, terapia powinna zostać przeprowadzona w szpitalu, gdyż niezbędne okaże się dożylne podanie antybiotyków. Przy lekkim zapaleniu jajowodów kuracja wspomagana jest przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, podczas gdy w cięższych przypadkach istnieje konieczność zastosowania glikokortykoidów.

Kuracja przeważnie trwa 7-10 dni. W tym czasie należy zażywać dużo odpoczynku oraz utrzymywać ciepło. Spełnienie tych warunków pomoże ustrzec się przed komplikacjami. Ponadto, po rozpoczęciu kuracji antybiotykami warto stosować okłady z borowiny. Gdy zapalenie ulegnie złagodzeniu można ogrzewać się kocem lub poduszką elektryczną. Jednak, gdy zapalenie wciąż jest ostre, najlepiej złagodzić dolegliwości zimnymi okładami, np. butelką wypełnioną lodem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.