Zapalenie jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą zapaleniu jajowodów? Najczęściej obustronne bóle w podbrzuszu, które są asymetryczne i mogą promieniować do pachwiny, a nawet w kierunku uda lub do okolicy lędźwiowej. Czasami zapaleniu jajowodów towarzyszy wysoka gorączka. Przyczynami zapalenia jajowodów są zazwyczaj zakażenia wstępujące z pochwy lub z macicy. Częstą przyczyną choroby są zakażenia dwoinką rzeżączki i chlamydiami. Zapalenie jajnika dotyczy jego zewnętrznej osłonki.

Polecane wideo:

Stany zapalne jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą...

Objawy zapalenia jajowodów

Stany zapalne jajowodów i jajników mogą być skutkiem porodu, łyżeczkowania jamy macicy, poronienia lub obecności wkładki wewnątrzmacicznej. Typowym objawem zapalenia jajowodów są kłujące lub ciągłe bóle w dolnej części brzucha, w okolicach przydatków. Do dodatkowych symptomów choroby należą: obfite upławy z pochwy, krwawienia, zaparcia, kolka, nudności, wymioty, trudności w oddawaniu moczu, podwyższona temperatura ciała.

Ostre zapalenie jajowodów Przewlekłe zapalenie jajowodów
ból w podbrzuszu ból w podbrzuszu
wysoka gorączka wysoka gorączka
nudności nudności, wymioty
wymioty upławy z pochwy
upławy z pochwy ból w czasie stosunku i badania ginekologicznego
ból w czasie stosunku nieregularne i bolesne miesiączki
ból podczas badania ginekologicznego bóle krzyża

Możliwe następstwa i powikłania zapalenia jajowodów

Ryzyko zapalenia jajowodów wzrasta w przypadku infekcji bakteryjnej okolicy narządów płciowych. Czym grozi przebycie zapalenia jajowodów?

  • Ograniczeniem ruchomości strzępków lejka, co powoduje trudności w wyłapaniu komórki jajowej.
  • Zlepieniem ścian jajowodów, co upośledza lub uniemożliwia transport komórki jajowej i zwiększa ryzyko ciąży jajowodowej.
  • Zapaleniem otrzewnej lub ropniem jajnika i jajowodu, który musi być usunięty operacyjnie wraz z całym chorym narządem.

Przewlekłe zapalenie jajowodów może powodować powstawanie torbieli. Późnym następstwem wymienionych zmian chorobowych jest często niepłodność kobieca.

Leczenie zapalenia jajowodów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce ważne są: stała kontrola ginekologiczna i odpowiednie leczenie ewentualnych zapaleń pochwy. Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

  • W razie zmiany charakteru wydzieliny z pochwy lub zwiększenia jej ilości.
  • W razie niewyjaśnionych bólów w podbrzuszu, szczególnie gdy towarzyszy im gorączka.

Leczenie zapalenia jajowodów opiera się na antybiotykoterapii. Jeżeli nie występuje wysoka gorączka, schorzeniem możesz zająć się w domu. Powinnaś wówczas unikać wysiłku i zimna. W przypadku, gdy pojawia się gorączka, terapia powinna zostać przeprowadzona w szpitalu, gdyż niezbędne okaże się dożylne podanie antybiotyków. Przy lekkim zapaleniu jajowodów kuracja wspomagana jest przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, podczas gdy w cięższych przypadkach istnieje konieczność zastosowania glikokortykoidów.

Kuracja przeważnie trwa 7-10 dni. W tym czasie należy zażywać dużo odpoczynku oraz utrzymywać ciepło. Spełnienie tych warunków pomoże ustrzec się przed komplikacjami. Ponadto, po rozpoczęciu kuracji antybiotykami warto stosować okłady z borowiny. Gdy zapalenie ulegnie złagodzeniu można ogrzewać się kocem lub poduszką elektryczną. Jednak, gdy zapalenie wciąż jest ostre, najlepiej złagodzić dolegliwości zimnymi okładami, np. butelką wypełnioną lodem.

Joanna Krocz, 5 dni temu

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, s. 489, ISBN 978-83-7506-075-1.

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 6 dni temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 1 tydzień temu

3

ciaza

~mel12 • ostatni post 1 tydzień temu

3
Artykuły Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej
Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Stany zapalne jajowodów

Stany zapalne jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą zapaleniu jajowodów?

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Zapalenie przydatków

się to w przypadku zapalenia migdałków, zapalenia zatok, gruźlicy czy anginy. Stan zapalny wewnątrz jamy brzusznej (zapalenie wyrostka robaczkowego, uchyłkowatość (...) endometrium potwierdzający zapalenie błony śluzowej...

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Zapalenie błony śluzowej macicy

wyłyżeczkowania macicy. Ryzyko pojawienia się stanu zapalnego zwiększa także noszenie wkładki wewnątrzmacicznej. Objawami zapalenia błony śluzowej macicy (...) w przypadku poronienia lub usuwania ciąży, a także po niektórych...

Zaburzenia układu odpornościowego

Zapalenie jajników

powikłaniami, takimi jak zmiany torbielowate na jajnikach, zaburzenia miesiączkowania i kłopoty z zajściem w ciążę. Zapalenie jajników i jajowodów (...) niedrożnością jajowodów w wyniku zlepienia się...

Niepłodność kobiet

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

i utrudniają proces zapłodnienia stając się przyczyną niepłodności. Zapalenie przydatków Zapalenie przydatków, czyli zapalenie jajnika i jajowodu (...) Stany zapalne narządów miednicy...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.

Zapalenie nerek

Zapalenie nerek u mężczyzny

Zapalenie nerek u mężczyzny

Śródmiąższowe zapalenie nerek nazywane jest również cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek i ma zazwyczaj charakter przewlekły.

Tematy miesiąca

Jajniki - budowa, funkcje

, że stan zapalny jajowodów przechodzi też na jajniki, ponieważ oba narządy są ze sobą połączone. * Zapalenie jajników * Niewydolność jajników * USG (...) pod ujściem jajowodów, zaraz przy bocznych...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ból jajników w ciąży cz. 2/2

zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów. Choroby te wymagają różnicowania z zapaleniem macicy, endometriozą oraz z chorobami przenoszonymi drogą (...) i unikanie gwałtownych ruchów...

Metody ułatwiające poczęcie

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

ryzyko tak zwanej ciąży pozamacicznej. Najczęstszą przyczyną zablokowania jajowodów jest zapalenie narządów miednicy mniejszej. Choroba jest zwykle (...) z zablokowanymi jajowodami, endometriozą lub...