Przejdź na WP

Wszystko, co musisz wiedzieć o insulinie

Czym jest insulina? Dlaczego jest tak istotna przy cukrzycy? Jakie jest jej działanie? Jak należy ją podawać i jakie jej rodzaje wyróżniamy? Każdy, kto ma w domu cukrzyka lub sam cierpi na tę chorobę, powinien znać odpowiedzi na te pytania. Sprawdź, czy wiesz wszystko o insulinie.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Czym jest insulina?

Insulina jest hormonem, który wydziela trzustka. Odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Przyczyną cukrzycy typu 1 jest zaburzenie w pracy trzustki i wydzielania odpowiedniej ilości insuliny. Wówczas chorzy muszą otrzymywać insulinę w dawkach podskórnych. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań.

Niekiedy również chorzy na cukrzycę typu 2 są zmuszeni do przyjmowania insuliny. Do sytuacji takiej dochodzi, gdy przyjmowanie leków doustnych jest nieskuteczne i poziom cukru we krwi nie może zostać wyrównany w inny sposób.

Pomiar glukozy we krwi powinien odbywać się na czczo
Pomiar glukozy we krwi powinien odbywać się na czczo

2. Rodzaje i działanie insuliny

Działanie insuliny zależy od jej rodzaju. Ta krótko działająca wspomaga leczenie przy szybkim wzroście cukru we krwi i konieczności szybkiego jej obniżenia. Insulina długo działająca wspomaga wyrównanie poziomu cukru między posiłkami, utrzymując jego stężenie.

To też warto wiedzieć

Niekiedy jednak po podaniu insuliny mogą się pojawić takie działania niepożądane jak: kołatanie serca, wysypka, rumień, świąd, a także wstrząs anafilaktyczny.

3. Jak należy podawać insulinę?

Najczęstszym sposobem na podanie insuliny krótko działającej jest zastosowanie iniekcji podskórnej w brzuch. W przypadku podania insuliny długo działającej wkłucie należy przeprowadzić na udzie. Miejsce warto przemyć wodą z mydłem. Dobrze również zmieniać miejsca podania insuliny. Zapobiegnie to bowiem przerostowi lub zanikowi tkanki tłuszczowej.

Zdrowsze zamienniki cukru
Zdrowsze zamienniki cukru [8 zdjęć]

Kiedy chcesz sobie co nieco posłodzić – jest wiele opcji do wyboru. Często słyszymy, że cukier nie jest...

zobacz galerię

Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do podawania dawek insuliny jest pen. Swoim wyglądem przypomina on długopis. Nabojami są jednorazowe igiełki z określoną dawką insuliny. Urządzenie jest niewielkie i lekkie. Nowoczesne peny posiadają automatyczny system do wstrzykiwania, wyświetlacz i możliwość doboru dawki. Najważniejsze jest jednak to, aby przestrzegać zaleceń lekarza, odżywiać się prawidłowo i dbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu życie z cukrzycą jest łatwiejsze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.