Trwa ładowanie...

Ubrania ciążowe

Avatar placeholder
02.10.2020 17:53
Ubrania ciążowe
Ubrania ciążowe (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ubrania ciążowe podkreślają zmieniającą się w czasie ciąży kobiecą figurę. Obecnie rzadko są to nieładne workowate i zwisające ciuchy w bladych kolorach. W zależności od możliwości finansowych, możemy sobie sprawić praktycznie każdy rodzaj ubrania, w różnych krojach i stylach – ale dopasowany do potrzeb kobiety w ciąży i bardzo wygodny. Sprytne wstawki z elastycznych materiałów sprawiają, że ciążowy brzuszek prezentuje się ładnie, a kobieta wygląda modnie i kwitnąco.

spis treści
Ubrania dla ciężarnych
Ubrania dla ciężarnych

Ubrania ciążowe podkreślają zmieniającą się w czasie ciąży kobiecą figurę. Obecnie rzadko są to nieładne

zobacz galerię

1. Jak wybrać ubrania ciążowe?

Jeśli chodzi o rozmiar, ubrania ciążowe mają podobne rozmiary jak te „nieciążowe”. Teoretycznie dobieramy je więc na podstawie naszego rozmiaru sprzed ciąży. Producenci biorą pod uwagę, jak osoba w danym rozmiarze nabiera ciała, dodają więcej miejsca na brzuch i na piersi niż w normalnych ubraniach. Jednak zawsze lepiej jest zmierzyć wybierane ubranie, aby uniknąć niespodzianek. W większości przypadków ubrania dla kobiet w ciąży są na tyle elastyczne, że nie ma problemu z rozmiarem. Ostrożności jednak nigdy za wiele.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Sklepy z ubraniami ciążowymi oferują naprawdę duży wybór przeróżnych stylów i fasonów ubrań. Aby uniknąć chaotycznego przeszukiwania półek, dobrze jest zrobić sobie listę, jakie ubrania będą nam potrzebne. Oprócz tego, najlepiej jest starać się wybierać ubrania w podobnym stylu i fasonie, jaki lubimy nosić na co dzień. I tak mamy w życiu sporo zmian. Ale uwaga: jeśli zawsze lubiłyśmy nosić obcisłe ubrania, w ciąży możemy się w nich czuć niekomfortowo. Przemyślmy to dobrze!

2. Po co są nam potrzebne ubrania dla kobiet w ciąży?

Ubrania ciążowe to nie tylko sposób na to, by wyglądać ładnie i modnie w ciąży (chociaż to też, a jest to szczególnie ważne, kiedy kobieta przeżywa ciążową burzę hormonów!). Ubrania dla kobiet w ciąży są wykonane z elastycznych tkanin, często bezszwowo, co zwiększa komfort ich noszenia. Są regulowane lub większe w miejscach, gdzie kobieta w ciąży najbardziej „rośnie”, czyli w piersiach i na brzuchu. Normalne spodnie, nieprzeznaczone dla kobiety w ciąży, prawdopodobnie nie będą mogły być dopięte w trzecim trymestrze.

Szczególnie ważna w ciąży jest bielizna ciążowa. Dobrze dobrany stanik zapobiega opadaniu piersi ze względu na ich ciężar i nie podrażniają wrażliwych piersi w ciąży. W ciąży trudno jest nosić ten sam rozmiar co zwykle, gdyż piersi mogą powiększyć swój rozmiar o jeden, a nawet dwa rozmiary. Pamiętajmy, że biustonosz ciążowy może się nie nadawać na czas po porodzie, ale znacznie poprawi komfort życia. Elastyczne, bezszwowe figi nie zaciskają się na skórze i pozwalają na wygodę.

3. Kiedy zacząć nosić ubrania ciążowe?

Tak naprawdę moment, w którym rozpoczniemy noszenie ubrań ciążowych, zależy od tego, jak w naszym przypadku rozwija się ciąża. Niektóre kobiety nabierają ciążowych kształtów nieco wcześniej, inne nieco później. Często zdarza się, że osoby szczupłe mogą zacząć nosić ubrania ciążowe dopiero w trzecim trymetrze. U innych taka potrzeba pojawia się już w drugim trymestrze – zdarza się to szczególnie często w przypadku kobiet w ciąży mnogiej. Najlepiej jest po prostu obserwować swoje ciało. Jeśli przestajemy mieścić się w normalne ubrania – czas na ubrania dla kobiet w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze