Typy sylwetki, o których możesz nie mieć pojęcia. Bez problemu rozpoznasz siebie?
Większość kobiet chce być klepsydrą, przyjęło się bowiem, że to idealna kobieca sylwetka. Ale cóż to by była za nuda, gdyby po ulicach kroczyły same klepsydry. Na szczęście typów figury jest naprawdę wiele, a niektóre mogą być zaskakujące. Dzwon, kręgiel, wazon, a może wiolonczela – czy wiesz, jaki typ ma twoja figura?
Czym jest typ sylwetki?
Na typ sylwetki składają się poszczególne elementy budowy kobiecego ciała, takie jak: wcięcie w talii, rozstaw ramion i szerokość bioder, ud itp. Nasze ciała są bardzo różnorodne, tak samo, jak rysy naszej twarzy – trudno spotkać osoby, które mają identyczną buzię. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku figury. Jej rodzaje mogą być oczywiście podobne, jednak rzadko kiedy są zupełnie takie same. Każda kobieta posiada sylwetkę określoną przez geny, poziom i rodzaj aktywności fizycznej, diety, tryb życia, czy inne czynniki, jak rozmaite choroby, hormony lub ciąże.
Chociaż kobiece figury są unikatowe, to posiadają pewne wyraźne zależności i charakterystyczne elementy – w różnych proporcjach, które sprawiają, że można przyporządkować je pod dany typ sylwetki. To dopasowanie może niektórym pomóc w dostrzeżeniu swoich atutów.
Znając zaś swoje mankamenty, można chociażby przemyśleć, jak je ukryć odpowiednim ubiorem. Niekiedy możliwe jest również "wymodelowanie" pewnych części ciała odpowiednią aktywnością fizyczną i dobranymi ćwiczeniami.
Rodzaje sylwetek
W poradnikach najczęściej pojawiają się cztery typy sylwetki. Najpopularniejsze i powtarzające się to gruszka, prostokąt, klepsydra i jabłko.
Gruszka ma średni biust, wyraźnie widoczne wcięcie w talii, mocno rzucające się w oczy szerokie uda i masywne pośladki. Czasem ten typ sylwetki określany jest także jako łyżka.
W prostokącie biodra, talia oraz biust mają podobne szerokości (nie jest uwidocznione wcięcie w talii).
Klepsydra uznawana jest za sylwetkę o idealnych proporcjach. To posiadaczka pięknego wcięcia w talii, zaś biust i biodra są u niej przybliżeniu takiej samej szerokości.
U figury typu jabłko wyróżnia się przede wszystkim brzuch. Właśnie w tym centralnym miejscu ciała gromadzi się tkanka tłuszczowa, poza tym ma wąskie ramiona i szczupłe nogi.
Poza nimi możemy jednak spotkać się z typami opisującymi kształty kobiecej sylwetki poprzez porównanie do innych przedmiotów, owoców i figur geometrycznych. Oto charakterystyka sylwetek, których nie znajdziecie w powszechnie dostępnych poradnikach. Która pasuje do twojego ciała?
Sylwetki, których możesz nie znać
Dzwon
Dzwon to sylwetka, której największym atutem są kształtne pośladki i jędrna pupa. Dolna część ciała jest bardziej rozbudowana niż górna, stąd uda i nogi są masywniejsze niż części powyżej pasa. Mały biust i płaski brzuch z wyraźnie zaznaczoną wąską talią, sprawiają, że sylwetka kształtem przypomina właśnie dzwon.
Diament
Diament w niektórych poradnikach widniejący pod nazwą rożek, to typ sylwetki o ramionach szerszych od bioder, z małym lub średnim biustem. Ma wąskie biodra i uda, a także niewielkie wcięcie w talii. Diament ma szczupłe nogi.
Kielich
Kielich to figura wyróżniająca się rozbudowaną górną partią ciała. Ma szerokie ramiona i duży biust. Typowym elementem są wąskie biodra i brak wcięcia w talii. W dolnej części ciała znajdują się szczupłe uda i długie nogi.
Wazon
Wazon przypomina nieco klepsydrę, ale jest to jej nieco szersza wersja. Mamy tu do czynienia z sylwetką o szerokich ramionach i obfitym biuście, obwód bioder jest tu proporcjonalny do biustu, a talia jest lekko zarysowana. Wazon ma długie, smukłe nogi.
Wiolonczela
Wiolonczela to jeszcze pełniejsza wersja klepsydry, bardziej obfita niż wazon. Ma duże piersi, a biodra i ramiona są u niej w jednej linii. Posiada wyraźnie zaznaczone wcięcie w talii i masywne pośladki. Od krągłych pośladków zaś wychodzą pokaźne uda i zgrabne nogi oraz łydki.
Kolumna
Posiadaczkami sylwetki o nazwie kolumna są zazwyczaj szczupłe i młode dziewczyny. Mają wąskie ramiona, niewielki biust i mały obwód bioder.
Kręgiel
Kręgiel przypomina nieco popularną gruszkę, z tym, że ma wyraźniej grubsze uda, zaś gruszka większą pupę. Dla kręgla typowe są wąskie ramiona, średniej wielkości biust, wyraźne wcięcie w talii, szerokie biodra i masywne uda.
Cegła
Cegła przypomina kolumnę, ale jest jej nieco bardziej masywną wersją. Charakteryzuje się mocnymi ramionami, szerokimi biodrami, bez widocznego wcięcia w talii. Ma średniej wielkości biust i raczej płaski brzuch. Ramiona i biodra tworzą linię, co oznacza, że sylwetkę można zaznaczyć w kształt prostokąta.
Lizak
Lizak to figura należąca do szczupłych kobiet o szerokich ramionach i obfitym biuście. Wyróżniają ją wąskie biodra, smukłe nogi i niewielka pupa.
Źródła
- Dagmara Dąbek