Trwa ładowanie...

Storczyk - kwiat, który każdy powinien mieć w sypialni

Avatar placeholder
30.11.2018 16:58
Storczyk - kwiat, który każdy powinien mieć w sypialni
Storczyk - kwiat, który każdy powinien mieć w sypialni (123rf)

Storczyk to niezwykle popularna roślina doniczkowa. Zachwyca pięknymi kwiatami i ze względu na walory wizualne jest jednym z ulubionych kwiatów Polaków. Okazuję się, że oprócz tego, że zdobi mieszkanie, to ma właściwości prozdrowotne.

Jego obecność przyniesie nam najwięcej korzyści, jeżeli będziemy trzymać go w sypialni. Jego obecność w tym pomieszczeniu ułatwi nam szybciej zasnąć i zapewni zdrowy, regenerujący sen. Każda roślina oczyszcza powietrze, przez proces fotosyntezy uwalnia tlen, a wiadomo — im jesteśmy lepiej dotlenieni, tym nasz odpoczynek jest bardziej efektywny.

Bezpieczny sen dziecka
Bezpieczny sen dziecka [7 zdjęć]

Pojawiły się nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które mają zminimalizować występowanie

zobacz galerię

Szczególnie wartościowy może okazać się storczyki z rodziny Dendrobium, ponieważ pochłaniają one dwutlenek węgla w nocy. Ten proces nazywa się fotosyntezą CAM i jest charakterystyczna dla roślin z gorącego i suchego klimatu, czyli kaktusów, sukulentów oraz tzw. epifitów (rośliny rosnące na innych okazach). Do tej ostatniej grupy należą w większości storczyki, które w dziko rosną w konarach drzew, a więc są skazane na niewielką ilość wody, która głównie pochodzi z opadów.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Kwiaty z rodzaju Dendrobium bardzo lubią jasne miejsca. Roślinę powinniśmy trzymać na parapecie zachodniego lub wschodniego okna. Jeżeli nasza sypialnia znajduje się od południowej strony, to koniecznie storczyka trzeba odsunąć od szyby, żeby chronić go od bezpośredniego działania słońca.

O czym trzeba pamiętać, żeby zawsze cieszyć się tym pięknym kwiatem?

  • Trzeba zapewnić storczykowi dużą wilgotność powietrza, więc wymaga częstego zraszania.
  • Latem kwiat potrzebuje dużo wody, natomiast w zimie powinniśmy być bardziej ostrożni, bo podłoże nie może być zbyt wilgotne.
  • W zależności od odmiany i gatunku storczyka, optymalna temperatura to 20 - 25 stopni w lecie, a w zimie 10-18 stopni.
  • Przesadzaj kwiat co 2-3 lata.
Polecane dla Ciebie