Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Przyjmowanie antybiotyków – najważniejsze zasady

Antybiotyki to leki o silnym działaniu, które zwalczają infekcje bakteryjne. Ich skuteczność zależy jednak od prawidłowego przyjmowania leku. Przestrzegając najważniejszych zasad, możemy uniknąć ubocznych efektów leczenia antybiotykami. Poznaj najważniejsze zasady ich przyjmowania.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Zasady stosowania antybiotyków

Zasada 1 – Antybiotyk przepisuje lekarz Niekiedy zostaje nam kilka tabletek antybiotyku po poprzednim leczeniu. Kiedy znów zachorujemy, możemy uznać, że będzie również skuteczny. Niestety, nie każdy antybiotyk zwalcza takie same typy bakterii. Choć istnieją takie, które sprawdzają się w wielu infekcjach, to niektóre stanowią broń w walce jedynie z określonymi zarazkami. Stosowanie antybiotyku bez konsultacji z lekarzem może być groźne dla naszego zdrowia.

Należy stosować się do zasad zażywania antybiotyków
Należy stosować się do zasad zażywania antybiotyków (123RF)

Zasada 2 – Przyjmuj lek według zaleceń lekarza Jeżeli lekarz zalecił nam przyjmowanie leku 2 razy dziennie przez 7 dni, to powinniśmy się stosować do tych zaleceń. Pomijając dawkę lub przyjmując ją w mniejszym odstępie czasu, narażamy nasz organizm na konsekwencje. Pominięcie dawki może przyczynić się do zmniejszenia stężenia antybiotyku we krwi i tym samym osłabienia jego działania. Podwójna dawka leku może zwiększyć ryzyko działań ubocznych.

Zasada 3 – Dokończ kurację antybiotykową Antybiotyki mają to do siebie, że działają szybko i w krótkim czasie – już po przyjęciu kilku dawek czujemy się o wiele lepiej. Wcześniejsze skończenie przyjmowania leku może skutkować ponownym rozmnożeniem się bakterii. Nawrót choroby może być ostrzejszy, a zarazki, które zaatakują organizm, odporne na poprzedni antybiotyk.

Zasada 4 – Połykaj antybiotyk w całości Rozgryzanie antybiotyku, wysypywanie zawartości z kapsułki może zmniejszyć ilość dawki. Co więcej, antybiotyk, który trafi do żołądka bez osłonki, może zostać zniszczony przez kwas solny. Wówczas kuracja antybiotykiem będzie nieskuteczna.

Zasada 5 – Nie popijaj antybiotyku mlekiem i sokami Soki cytrusowe, mleko i napoje mleczne zmniejszają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Zmniejszają stężenie antybiotyku we krwi, a tym samym zmniejszają jego działanie. Zawarte w mleku wapno wchodzi w reakcję z antybiotykiem i również zmniejsza jego skuteczność. Warto również pamiętać, że lek przyjmuje się godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po nim. Popijaj antybiotyk wodą.

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków
Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków [5 zdjęć]

Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu...

zobacz galerię

Zasada 6 – Nie pij alkoholu Podczas antybiotykoterapii nie należy spożywać alkoholu. Może on zmniejszyć działanie kuracji, a co więcej przyczynić się do silnych bólów głowy, zaburzenia ciśnienia krwi i kołatania serca.

Zasada 7 – Przy antybiotykoterapii nie zażywaj witamin, żelaza i wapnia Witaminy, żelazo i wapno osłabiają wchłanianie antybiotyku i zmniejszają jego skuteczność. Co więcej, spożywanie preparatów witaminowych podczas infekcji bakteryjnej jest wspaniałym pożywieniem dla zarazków. Po środki witaminowe warto sięgnąć po zakończonej kuracji.

Zasada 8 – Wzmocnij florę bakteryjną Spożywanie probiotyków podczas kuracji antybiotykowej to jeden ze sposobów, aby ochronić naturalną florę bakteryjną w naszym organizmie. Innym sposobem jest sięgnięcie po niektóre jogurty i kefir, które posiadają w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego. Pamiętajmy tylko, aby nie popijać nimi samego antybiotyku. Po kefir i jogurty sięgnijmy dwie godziny po zażyciu leku. Niezażywanie żadnych środków osłonowych może przyczynić się do rozwoju grzybicy. Probiotyki warto również przyjmować przez kilka dni po antybiotykoterapii.

Musisz to wiedzieć

Zasada 9 – Nie opalaj się od razu po antybiotykoterapii Światło słoneczne może wywołać przebarwienia na skórze po zażywaniu niektórych antybiotyków. Dlatego warto wstrzymać się z opalaniem przez kilka dni po kuracji antybiotykowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.