Trwa ładowanie...

Przyczyna ADHD. To częsty błąd rodziców

Dzieci z ADHD to utrapienie dla rodziców i nauczycieli. Okazuje się, że niepożądane zachowania dziecka mogą być powodowane nieświadomie przez rodziców.

Zobacz film: "Zrobili córce okrutny żart na Prima Aprilis"

spis treści

1. Więcej niż 2 godziny przed ekranem to przyczyna ADHD u dzieci

Rodzice sami mogą powodować u dzieci niekorzystne zmiany w zachowaniach dzieci. Nierzadko maluchy są sadzane przed ekranem, żeby dorośli mogli mieć chwilę spokoju.

Niektórym wydaje się również, że bajki mogą mieć korzystny wpływ, jeśli jest to odpowiednio dobrana telewizja dla dzieci.

Już dwie godziny przez telewizorem lub komputerem mogą powodować ADHD lub inne niekorzystne zmiany zachowania.

Badania przeprowadzone w Kanadzie na University of Alberta wykazały, że ryzyko ADHD wzrasta 7 razy w stosunku do dzieci, które oglądają telewizję przez mniej niż 2 godziny dziennie.

Naukowcy pod kierunkiem dr Piusha Mandhane przyjrzeli się tysiącom młodych ludzi.

W badaniu brano pod uwagę dzieci z 2400 rodzin. Dzieci poniżej 5 r.ż. oglądające telewizję lub korzystające z innych nośników danych, jak telefony, komputery, tablety, przez więcej niż 2 godziny każdego dnia, zachowywały się wyraźnie gorzej.

Miały również problemy z koncentracją uwagi, wiele z nich było osobami nadpobudliwymi.

Zauważono też, że czas przed ekranem był to czynnik decydujący. Inne kwestie, jak długość i jakość snu albo zainteresowanie ze strony rodziców, nie wpływało aż tak znacząco na ryzyko ADHD.

2. Inne przyczyny ADHD: brak snu, czynniki genetyczne

Czas spędzony przed ekranem sprawiał, że dzieci nie były aktywne fizycznie, niektóre korzystały z urządzeń kosztem snu. Badacze oszacowali, że aż 65 proc. dzieci nie śpi wystarczająco długo, bo korzystają z urządzeń elektronicznych.

Brak snu również może powodować nerwowość, brak koncentracji i zaburzone funkcjonowanie dziecka.

Gwiazdy, które mają ADHD
Gwiazdy, które mają ADHD [7 zdjęć]

Wielu utalentowanych artystów ma zespół nadpobudliwości psychoruchowej lub ADHD. Niektórzy twierdzą,...

zobacz galerię

Brak snu w tak wczesnym wieku może przełożyć się również na szereg problemów ze zdrowiem i powikłań w dorosłym życiu.

Kanadyjscy badacze za optymalny dla przedszkolaków czas przed ekranem podają nie więcej niż 30 minut. Lepszym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu może być np. czytanie dzieciom bajek.

Brytyjscy naukowcy są bardziej sceptyczni. Profesor z Oksfordu, Andrew Przybylski, uważa, że badanie przeprowadzono nierzetelnie.

Nie wiadomo, jaka byłaby skala i forma zachowań tych samych dzieci bez bodźców w postaci telewizora, telefonu lub komputera.

Badanie przeprowadzone w Kanadzie nie uwzględniło np. potencjalnych predyspozycji genetycznych, które może mieć dziecko z ADHD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.