Naturalna odzież w pielęgnacji skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt opiera się na codziennym stosowaniu emolientów, czyli preparatów wzmacniających barierę lipidową skóry. Emolienty skutecznie łagodzą świąd skóry i poprawiają zdolność naskórka do wiązania wody, ale niestety nie działają długo, a ich stosowanie wymaga od rodziców dużej dyscypliny. Działanie emolientów na szczęście można wydłużyć dzięki inteligentnej odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu. Materiał ten korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne skóry i przyspiesza gojenie zmian chorobowych.

Polecane wideo:

Twoja druga skóra

Naturalny jedwab posiada właściwości, które warto wykorzystać we wspomaganiu leczenia atopowego zapalenia skóry. Jest to materiał wykonany z niezwykle długich (ponad 800 m) włókien cylindrycznych, które, w przeciwieństwie do bawełny, nie drapią skóry i jej nie podrażniają. Dzięki temu naturalny jedwab jest idealnie gładki i miękki. Wrażenia dotykowe to jednak nie wszystko, materiał ten zasługuje szczególnie na miano „drugiej skóry” dlatego, że ma zbliżone do skóry pH i podobny skład chemiczny.

Odzież i bielizna jedwabna wyróżniają się na tle innych tkanin właściwościami termoregulacyjnymi. Naturalny jedwab pomaga zachować względnie stałą temperaturę ciała, dzięki czemu niemowlę nie poci się i nie dochodzi u niego do wzmożonej przeznaskórkowej utraty wody. Stała temperatura pozwala również na uniknięcie nasilenia objawów AZS, świąd i suchość skóry dziecka nasilają się przy zmianach temperatury (np. przy wychłodzeniu w kontakcie z wilgotną od potu bielizną).

Naturalny jedwab to doskonały wybór dla niemowląt chorych na atopowe zapalenie skóry również z powodu bardzo dobrego wchłaniania potu. Materiał ten staje się wilgotny w dotyku dopiero po wchłonięciu ilości wody przekraczającej 30% ciężaru tkaniny, dzięki czemu ryzyko podrażnień skóry u dziecka znacząco maleje. Naturalny jedwab można poddać modyfikacjom, by stał się tkaniną przyjazną małym alergikom. Z jedwabiu usuwa się klej jedwabny (serycynę), aby wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej.

Wzmacnianie bariery ochronnej skóry atopowej

Bariera ochronna skóry u niemowląt chorych na AZS jest osłabiona i nie spełnia wszystkich swoich funkcji. Zmniejszona zawartość lipidów (ceramidy) i białek (filagryna) naskórkowych prowadzi do zmniejszonego wiązania wody i zwiększenia jej przeznaskórkowej utraty, co przyczynia się do wysuszenia i pękania naskórka. W takiej sytuacji alergeny lub inne substancje bez większych trudności przenikają w głąb skóry.

Wysuszeniu skóry i naruszeniu jej bariery lipidowej należy przeciwdziałać za pomocą emolientów – preparatów regenerujących płaszcz hydrolipidowy skóry. Ich skuteczność warto zwiększać poprzez zakładanie niemowlęciu bielizny leczniczej z naturalnego jedwabiu. Materiał ten redukuje świąd skóry, dzięki czemu odruch drapania u niemowlęcia znacząco słabnie. Nieocenioną korzyścią dla dziecka i całej rodziny jest poprawa jakości i długości snu oraz zmniejszenie stresu – jednego z kluczowych czynników nasilających chorobę. Skóra, której dziecko nie drapie, regeneruje się szybciej i jest mniej podatna na nadkażenia bakteryjne. Ryzyko nadkażeń zmniejsza się jeśli ubierzemy dziecko w bieliznę jedwabną z trwale związanym z nią czynnikiem antybakteryjnym. Regularne noszenie takiej leczniczej odzieży z naturalnego jedwabiu prowadzi do redukcji zaczerwienień, zapaleń i wysięków u dziecka. Ponadto bielizna lecznicza skraca okres nasilonych zmian i przyspiesza proces gojenia zmian skórnych.

Profilaktyka AZS a ograniczanie nawrotów choroby

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się okresami remisji i nawrotów. Aby objawy AZS u niemowląt nie były tak wyczerpujące dla małego pacjenta i jego rodziców, należy zadbać o profilaktykę tej choroby. Zaleca się następujące działania:

  • Zapobieganie wysuszeniu skóry dziecka poprzez rezygnację z długich kąpieli w gorącej wodzie na rzecz krótszych, w umiarkowanie ciepłej wodzie (o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała).
  • Stosowanie w pielęgnacji skóry niemowlęcia kosmetyków hipoalergicznych, pozbawionych substancji zapachowych i barwników.
  • Ostrożne obchodzenie się ze skórą dziecka − nigdy nie należy pocierać skóry po kąpieli. Zaleca się delikatne osuszanie skóry niemowlaka.
  • Aplikowanie emolientów na skórę dziecka także wtedy, gdy atopowe zapalenie skóry jest w okresie remisji.
  • Wzmacnianie działania emolientów lub wydłużanie ich skuteczności za pomocą odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu.
  • Unikanie kontaktu skóry dziecka z czynnikami drażniącymi (np. dym papierosowy, zimne i suche powietrze, alergeny, detergenty).

Dzięki właściwej profilaktyce można ograniczyć nawroty atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Aby osiągnąć ten cel, należy jednak działać kompleksowo i konsekwentnie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Skóra Atopowa
Skóra Atopowa

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach

Atopowe zapalenie skóry na zdjęciach - przyczyny AZS, czyli atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Według lekarzy alergia tego rodzaju (...) , które są skierowane na dostające...

Skóra Atopowa

Przyczyny AZS - grafika

Przyczyny AZS - grafika

Podział przyczyn AZS według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.

Skóra Atopowa

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia (...) skóry występują w okolicach narządów płciowych,...

Skóra Atopowa

Jedwab i bawełna pod mikroskopem

Jedwab i bawełna pod mikroskopem

są niejednolite, krótkie włókna, które mogą podrażniać skórę. Włókno jedwabiu powiększone 305 razy. Włókno bawełny powiększone 305 razy.

Skóra Atopowa

AZS u dzieci

AZS u dzieci

Ta choroba skóry wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny, ale najczęściej są to alergeny pokarmowe.

Skóra Atopowa

Raport na podstawie ankiety o atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną o uciążliwych dolegliwościach. Charakteryzuje się ono niedostatecznym działaniem bariery (...) się, że w Polsce na atopowe zapalenie skóry...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Zapalenie atopowe skóry

lecznicza z naturalnego jedwabiu jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji skóry atopowej za pomocą emolientów. Bielizna lecznicza pozwala (...) z naturalnego jedwabiu...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Kosmetyki do skóry atopowej

. W przypadku skóry atopowej należy wybierać **kosmetyki hipoalergiczne**. Najlepiej sięgać wyłącznie po te przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej (...) i mogą być...

Pielęgnacja niemowlęcia

Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia

Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia

, delikatna skóra małego dziecka stosunkowo szybko ulega podrażnieniom, wywołanym przez czynniki atmosferyczne, błędy w pielęgnacji i mechaniczne otarcia (...) . Są to składniki, które działają wspomagająco na proces...