Naturalna odzież w pielęgnacji skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt opiera się na codziennym stosowaniu emolientów, czyli preparatów wzmacniających barierę lipidową skóry. Emolienty skutecznie łagodzą świąd skóry i poprawiają zdolność naskórka do wiązania wody, ale niestety nie działają długo, a ich stosowanie wymaga od rodziców dużej dyscypliny. Działanie emolientów na szczęście można wydłużyć dzięki inteligentnej odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu. Materiał ten korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne skóry i przyspiesza gojenie zmian chorobowych.

Polecane wideo:

Twoja druga skóra

Naturalny jedwab posiada właściwości, które warto wykorzystać we wspomaganiu leczenia atopowego zapalenia skóry. Jest to materiał wykonany z niezwykle długich (ponad 800 m) włókien cylindrycznych, które, w przeciwieństwie do bawełny, nie drapią skóry i jej nie podrażniają. Dzięki temu naturalny jedwab jest idealnie gładki i miękki. Wrażenia dotykowe to jednak nie wszystko, materiał ten zasługuje szczególnie na miano „drugiej skóry” dlatego, że ma zbliżone do skóry pH i podobny skład chemiczny.

Odzież i bielizna jedwabna wyróżniają się na tle innych tkanin właściwościami termoregulacyjnymi. Naturalny jedwab pomaga zachować względnie stałą temperaturę ciała, dzięki czemu niemowlę nie poci się i nie dochodzi u niego do wzmożonej przeznaskórkowej utraty wody. Stała temperatura pozwala również na uniknięcie nasilenia objawów AZS, świąd i suchość skóry dziecka nasilają się przy zmianach temperatury (np. przy wychłodzeniu w kontakcie z wilgotną od potu bielizną).

Naturalny jedwab to doskonały wybór dla niemowląt chorych na atopowe zapalenie skóry również z powodu bardzo dobrego wchłaniania potu. Materiał ten staje się wilgotny w dotyku dopiero po wchłonięciu ilości wody przekraczającej 30% ciężaru tkaniny, dzięki czemu ryzyko podrażnień skóry u dziecka znacząco maleje. Naturalny jedwab można poddać modyfikacjom, by stał się tkaniną przyjazną małym alergikom. Z jedwabiu usuwa się klej jedwabny (serycynę), aby wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej.

Wzmacnianie bariery ochronnej skóry atopowej

Bariera ochronna skóry u niemowląt chorych na AZS jest osłabiona i nie spełnia wszystkich swoich funkcji. Zmniejszona zawartość lipidów (ceramidy) i białek (filagryna) naskórkowych prowadzi do zmniejszonego wiązania wody i zwiększenia jej przeznaskórkowej utraty, co przyczynia się do wysuszenia i pękania naskórka. W takiej sytuacji alergeny lub inne substancje bez większych trudności przenikają w głąb skóry.

Wysuszeniu skóry i naruszeniu jej bariery lipidowej należy przeciwdziałać za pomocą emolientów – preparatów regenerujących płaszcz hydrolipidowy skóry. Ich skuteczność warto zwiększać poprzez zakładanie niemowlęciu bielizny leczniczej z naturalnego jedwabiu. Materiał ten redukuje świąd skóry, dzięki czemu odruch drapania u niemowlęcia znacząco słabnie. Nieocenioną korzyścią dla dziecka i całej rodziny jest poprawa jakości i długości snu oraz zmniejszenie stresu – jednego z kluczowych czynników nasilających chorobę. Skóra, której dziecko nie drapie, regeneruje się szybciej i jest mniej podatna na nadkażenia bakteryjne. Ryzyko nadkażeń zmniejsza się jeśli ubierzemy dziecko w bieliznę jedwabną z trwale związanym z nią czynnikiem antybakteryjnym. Regularne noszenie takiej leczniczej odzieży z naturalnego jedwabiu prowadzi do redukcji zaczerwienień, zapaleń i wysięków u dziecka. Ponadto bielizna lecznicza skraca okres nasilonych zmian i przyspiesza proces gojenia zmian skórnych.

Profilaktyka AZS a ograniczanie nawrotów choroby

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się okresami remisji i nawrotów. Aby objawy AZS u niemowląt nie były tak wyczerpujące dla małego pacjenta i jego rodziców, należy zadbać o profilaktykę tej choroby. Zaleca się następujące działania:

  • Zapobieganie wysuszeniu skóry dziecka poprzez rezygnację z długich kąpieli w gorącej wodzie na rzecz krótszych, w umiarkowanie ciepłej wodzie (o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała).
  • Stosowanie w pielęgnacji skóry niemowlęcia kosmetyków hipoalergicznych, pozbawionych substancji zapachowych i barwników.
  • Ostrożne obchodzenie się ze skórą dziecka − nigdy nie należy pocierać skóry po kąpieli. Zaleca się delikatne osuszanie skóry niemowlaka.
  • Aplikowanie emolientów na skórę dziecka także wtedy, gdy atopowe zapalenie skóry jest w okresie remisji.
  • Wzmacnianie działania emolientów lub wydłużanie ich skuteczności za pomocą odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu.
  • Unikanie kontaktu skóry dziecka z czynnikami drażniącymi (np. dym papierosowy, zimne i suche powietrze, alergeny, detergenty).

Dzięki właściwej profilaktyce można ograniczyć nawroty atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Aby osiągnąć ten cel, należy jednak działać kompleksowo i konsekwentnie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Skóra Atopowa
Skóra Atopowa

Przyczyny AZS - grafika

Przyczyny AZS - grafika

Podział przyczyn AZS według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.

Skóra Atopowa

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia (...) skóry występują w okolicach narządów płciowych,...

Skóra Atopowa

Jedwab i bawełna pod mikroskopem

Jedwab i bawełna pod mikroskopem

są niejednolite, krótkie włókna, które mogą podrażniać skórę. Włókno jedwabiu powiększone 305 razy. Włókno bawełny powiększone 305 razy.

Skóra Atopowa

AZS u dzieci

AZS u dzieci

Ta choroba skóry wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny, ale najczęściej są to alergeny pokarmowe.

Skóra Atopowa

Raport na podstawie ankiety o atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną o uciążliwych dolegliwościach. Charakteryzuje się ono niedostatecznym działaniem bariery (...) się, że w Polsce na atopowe zapalenie skóry...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Zapalenie atopowe skóry

lecznicza z naturalnego jedwabiu jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji skóry atopowej za pomocą emolientów. Bielizna lecznicza pozwala (...) z naturalnego jedwabiu...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Kosmetyki do skóry atopowej

. W przypadku skóry atopowej należy wybierać **kosmetyki hipoalergiczne**. Najlepiej sięgać wyłącznie po te przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej (...) i mogą być...

Pielęgnacja niemowlęcia

Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia

Naturalna pielęgnacja skóry niemowlęcia

, delikatna skóra małego dziecka stosunkowo szybko ulega podrażnieniom, wywołanym przez czynniki atmosferyczne, błędy w pielęgnacji i mechaniczne otarcia (...) . Są to składniki, które działają wspomagająco na proces...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Pielęgnacja skóry atopowej

ze względu na długoterminowe skutki uboczne. Objawy skóry atopowej mogą być bardzo dokuczliwe, jednak odpowiednia pielęgnacja może je znacznie (...) złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak podrażnienie,...