Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

30 tydzień ciąży

Dziecko w tej chwili waży około 1500 gramów, a jego długość dochodzi do 39 centymetrów (wymiar CHL). Wszystkie układy i narządy są już w pełni wykształcone i podjęły swoje funkcje. Następuje dalsze doskonalenie tych funkcji, przygotowujące dziecko do opuszczenia łona matki i rozpoczęcia samodzielnego życia.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 30 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów zastosowanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 385 355 415
BPD 76 69 83
OFD 98 89 107
HC 281 263 298
AC 250 226 274
FL 57 53 62
Masa (g) 1560 1218 1902

Rozwój dziecka w 30 tygodniu

W trzydziestym tygodniu ciąży dziecko nadal bardzo intensywnie rośnie. Od tej pory będzie przybierało na masie nawet ponad 200 gramów tygodniowo. Pomimo że łożysko przyrasta już bardzo wolno, a objętość wód płodowych nie powiększa się, to ciąża jest już wielkości piłki do koszykówki, a przez dalszy przyrost dziecka będzie jeszcze większa.

Jego organizm zajmuje się w głównej mierze dalszym rozwojem układu nerwowego, mięśni i odkładaniem tkanki tłuszczowej, która będzie niezbędna przy termoregulacji po porodzie. W dalszym ciągu rozwijają się płuca i mięśnie oddechowe, ale dziecko urodzone na tym etapie nadal może mieć problemy z samodzielnym oddychaniem. Pomimo tego szansa na przeżycie dziecka urodzonego w trzydziestym tygodniu w dobrym szpitalu przekracza 95%.

Rzęsy i brwi urosły już w pełni, dalej rosną włosy na głowie. Proporcje ciała dziecka już w pełni odpowiadają tym, które będzie miało za kilka tygodni, po narodzeniu. Dziecko posiada w pełni wykształcone dłonie i stopy, wciąż rosną mu paznokcie, choć są bardzo miękkie. Posiada również wykształcone zęby mleczne, ukryte w dziąsłach, które wyrżną się w kilka miesięcy po narodzinach.

Obecnie ilość płynu owodniowego w macicy nie zwiększa się już, a dziecko robi się coraz większe. W efekcie może nieznacznie zmniejszać się jego ruchliwość płodu, a ruchy nóg i rąk robią się coraz bardziej wyraźne na skórze brzucha. Możesz spróbować rozpoznać, jaką częścią ciała dziecko aktualnie „wystaje” z brzucha. Duża płaska powierzchnia oznacza prawdopodobnie plecy, mniejsza okrągła to głowa lub pupa, natomiast drobne, twarde i ruchliwe wybrzuszenia to nogi lub ręce. Jeśli dziecko nagle zmieni swoje zachowanie, przestanie kopać lub stanie się niezwykle aktywne, może to oznaczać bezpośrednie zagrożenie jego życia i powinnaś niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem, a najlepiej udać na ginekologiczną izbę przyjęć.

W dalszym ciągu następuje również intensywny rozwój mózgu, w szczególności jego obszarów odpowiedzialnych za narządy zmysłów. Podczas badania USG można nieraz zaobserwować, że dzieci na tym etapie otwierają oczy raz na pewien czas. Rozciągające się powłoki brzuszne oraz macica sprawiają, że pewna ilość światła może się już przedostać do wnętrza i dziecko jest w stanie widzieć pierwszy raz w swoim życiu. Możesz doświadczyć nagłego ruchu dziecka w momencie wystawienia brzucha na działanie jaskrawego źródła światła.

Dolegliwości ciążowe w 30 tygodniu

Brzuszek wciąż rośnie, średnio jeden centymetr tygodniowo. Macica, podchodząc do góry, wywiera coraz większy nacisk na przeponę. Zapewne coraz trudniej nabrać ci powietrza, a o głębokim wdechu możesz zapomnieć. Rozciągająca się skóra swędzi, pojawiają się rozstępy, a żebra są tkliwe i bolesne. W tym czasie przybierasz na wadze nawet pół kilo tygodniowo.

Zapewne szczególnie ciężko przychodzi ci wysypianie się. Duży, ciężki brzuch uniemożliwia znalezienie wygodnej pozycji do snu. Już nawet spanie na boku, na specjalnie do tego przeznaczonym rożku, sprawia trudności. Do tego dochodzą charakterystyczne dla późnej ciąży, szczególnie żywe sny i koszmary, które nie przyczyniają się do dobrego wypoczęcia. Spróbuj się zrelaksować przed snem. Zbawienny wpływ na twoje samopoczucie będą miały krótkie drzemki w ciągu dnia. W czasie takiej drzemki nie zdążysz się zmęczyć daną pozycją i w efekcie lepiej wyśpisz, niż w czasie jednego, długiego snu. W żadnym razie nie zaniedbuj snu, pamiętaj, że po narodzinach na tym polu będzie jeszcze gorzej!

Wraz z rosnącą ciążą będzie ona uciskać również jelita i żołądek, upośledzając ich prawidłowe funkcjonowanie. Będzie to się objawiać zgagą, wzdęciami, niestrawnościami czy zaparciami. Szczególnie wystrzegaj się zaparć, które mogą w ciąży prowadzić do hemoroidów. Jedz możliwie dużo owoców i warzyw, pokarmów zawierających dużo błonnika, działających lekko rozwalniająco.

Coraz częściej będą pojawiać się zmiany nastrojów. Będziesz doświadczać też początku rozwoju instynktu macierzyńskiego, który każe ci przygotować dla dziecka odpowiednie „gniazdo” (tzw. syndrom wicia gniazda). Może się on objawiać nagłymi zakupami, chęcią zrobienia remontu w domu, ale przede wszystkim potrzebą stabilizacji sytuacji rodzinnej i zawodowej. Jednocześnie każdy objaw bałaganu w domu czy innej sytuacji potencjalnie „zagrażającej” dziecku będzie cię wyprowadzać z równowagi. Do tego dojdzie złe samopoczucie, niewyspanie, przemęczenie. W efekcie możesz się stać wulkanem negatywnych emocji, gotowym do wybuchu, gdy tylko ktoś wejdzie ci w drogę. W takiej sytuacji najlepiej robią rozmowy z bliskimi, z partnerem, z mamą, która przez to już przechodziła.

Na tym etapie ciąży możesz mieć już na tyle dużo nagromadzonego pokarmu w piersiach, że mogą zacząć się pojawiać pierwsze jego wycieki. W zasadzie nie jest to mleko, tylko siara – kremowa, gęsta wydzielina, która zawiera dużo białek, przeciwciał i witamin. W stosunku do mleka przejściowego i dojrzałego, zawiera mało tłuszczu i cukrów, czyli energii. Będzie stanowić posiłek dziecka przez pierwsze godziny po narodzinach i ułatwi przystosowanie się przewodu pokarmowego do pobierania dużych ilości pokarmu.

Mama musi częściej odpoczywać, mogą pojawiać się obrzęki stóp i kostek, co jest spowodowane upośledzeniem krążenia w nogach przez ucisk żyły wrotnej. Zapewne coraz częściej myślisz o dniu narodzin i tych wszystkich dolegliwościach, które przejdą wraz z nim.

Krążenie krwi między matką a dzieckiem

Jednym z kluczowych układów jest układ krwionośny, który teraz pracuje na pełnych obrotach. Serce dziecka bije znacznie szybciej niż osoby dorosłej, bo około 140 uderzeń na minutę. Fizjologia układu krwionośnego płodu różni się bardzo od tej, jaką cechują się dzieci i osoby dorosłe.

Po porodzie przy każdym uderzeniu serca ilość krwi, która przepływa przez płuca w małym układzie krwionośnym jest równa tej, która przepływa przez resztę ciała w układzie systemowym. Ponieważ u płodu płuca nie są jeszcze dojrzałe, ilość krwi przez nie przepływająca musi być mniejsza. Jest to możliwe dzięki fizjologicznym połączeniom prawej strony serca z lewą. U płodu utlenowana krew z łożyska dopływa do dziecka żyłą pępkową i przez przewód żylny dostaje się do żyły głównej dolnej i dalej do prawego przedsionka. Z prawego przedsionka niewielka część przepływa do prawej komory, tak jak u dorosłych, a większa część przez otwór owalny, czyli otwór w przegrodzie między przedsionkami, do lewego przedsionka i dalej do lewej komory.

Po skurczu serca krew z obu komór wyrzucana jest do dużych naczyń - z prawej do pnia płucnego, a z lewej do aorty. Dodatkowo, krew z pnia płucnego dostaje się przez przewód tętniczy (przewód Botalla) do aorty, z aorty krew jest rozprowadzana po całym ciele coraz mniejszymi naczynkami, a jej część przepływa tętnicami pępowinowymi do łożyska. W łożysku następuje wymiana substancji między krwią dziecka i mamy i znowu krew pełna substancji odżywczych wraca do płodu.

Po porodzie, zaraz po pierwszym wdechu, płuca się rozprężają, zmienia się proporcja ciśnień w układzie krwionośnym i zamyka się otwór owalny między przedsionkami, a następnie w ciągu kilku godzin zamyka się przewód tętniczy. Z czasem te połączenia całkowicie zarosną.

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Lutówki 2016

kamila.kotowicz1992 • ostatni post 13 minut temu

7875
Artykuły 30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Utrzyma...

Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka - posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy,...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu...

Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku...

Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymestru. Kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka, i zaczyna drugi trymestr, w którym dziecko będzie intensywnie rosło. Z punktu widzenia matki, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych...

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec tego tygodnia osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo...

Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży, czyli czternaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Twarzyczka jest już ukształtowana, oczy nadal są zamknięte, uszy są już na swoim miejscu i dziecko słyszy pierwsze dźwięki. Skóra...

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej...