Trwa ładowanie...

Odnaleźć się w chorobie: zespół Schwartza-Jampela

Takie dziecko rodzi się raz na milion urodzeń. Bardzo trudno spotkać kogoś, kto podziela ten sam los. Tym dwóm chłopcom się udało. Ich mamy poznały się przez internet i szybko zaaranżowały pierwsze spotkanie. To była niezwykła chwila dla obydwu rodzin.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

1. Nietypowe choroby

W 75 proc. rzadkie choroby dotykają dzieci. Czują się one inne i gorsze od swoich rówieśników, przez co zwykle są wyizolowane społecznie i bardzo samotne. Spotkanie kogoś z podobnym problemem bywa niemożliwe.

Poznajcie niezwykłą historię Giovanniego (7 lat) i Owena (9 lat), kilkuletnich chłopców cierpiących na zespół Schwartza-Jampela. Na świecie żyje jedynie 100 takich osób.

Mimo iż nie są spokrewnieni, wyglądają jak bracia. Ich mamy odnalazły się na portalu społecznościowym i postanowiły spotkać, aby ich synowie mieli poczucie, że chociaż są wyjątkowi, to nie są osamotnieni. Chłopcy są bardzo dzielni jak na swój wiek choć jak sami przyznają nie jest im łatwo. Historia chłopców zostanie zaprezentowana w nowym programie dokumentalnym „Odnaleźć się w chorobie”, emitowanym w telewizji TLC.

Giovianni zapytany o to, co stanowi dla niego największe wyzwanie każdego dnia, odpowiada, że są to jego biodra, które odmawiają mu posłuszeństwa. Aby odwrócić myśli od dysfunkcji i bólu, chłopiec gra w gry wideo. Owen potwierdza słowa swojego przyjaciela - najtrudniejszym zadaniem każdego dnia, jest dla niego poruszanie się. Zwykłe przejście się po domu, stanowi dla chłopca nie lada wyzwanie. Mimo zmagania z chorobą chłopiec twierdzi, że nie mógł dostać lepszego życia.

- Ludzie tacy jak Owen, to normalni ludzie. Tymczasem widząc go na wózku niektórzy pytają: "co się stało?" Mam sporo znajomych, którzy stracili kończyny w wojsku i kiedy Owen ich spotyka jest ciekawy co im się przydarzyło, jak stracili swoją nogę czy rękę... I im nie przeszkadzają takie pytania. Tak samo jest z Owenem. Chętnie opowiadamy innym o tej chorobie,  by wyjaśnić zaburzenie i edukować. Próbujemy to wytłumaczyć zwłaszcza innym dzieciom, które bywają ciekawskie - mówi tata Owena.

2. Czym jest zespół Schwartza-Jampela?

Zespół Schwartza-Jampela (SJS) charakteryzuje:

  • sztywność mięśni, odczuwana głównie przy uginaniu kończyn,
  • nieprawidłowy rozwój kości,
  • przykurcz stawów,
  • karłowatość,
  • zwężenie szpar powiekowych i nadmierne owłosienie powiek,
  • spłaszczenie twarzy i jej pomarszczenie,
  • krótka szyja,
  • niska masa mięśniowa,
  • w 20 proc. przypadków występuje także upośledzenie umysłowe.

Choroby genetyczne określane są przez Światową Organizację Zdrowia jako rzadkie. Tymczasem dotyczą aż 350 milionów ludzi na całym świecie. Historie takich osób będziemy mogli oglądać w nowym programie dokumentalnym telewizji TLC „Odnaleźć się w chorobie”. Tę dotyczącą Giovanniego i Owena poznamy już w środę, 18 maja 2016 r. o godzinie 22:30 w telewizji TLC.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.