Trwa ładowanie...

Objawy niedoboru witaminy B12. Może powodować zaburzenia neurologiczne

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 25.01.2019 12:39
Niedobór witaminy B12 może powodować zaburzenia neurologiczne
Niedobór witaminy B12 może powodować zaburzenia neurologiczne (123rf.com)

Witaminy z grupy B są bardzo ważne, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór witaminy B12 może szczególnie niekorzystnie wpływać na zdrowie. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do zaburzeń neurologicznych.

1. Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 daje objawy, które bywają trudne do rozpoznania. Warto zweryfikować stan zdrowia pod kątem zawartości tej witaminy w diecie i jej przyswajalności przez organizm. Dalsze braki mogą prowadzić do prawdziwych spustoszeń.

6 składników diety, które pozwolą ci zapobiec wypadaniu włosów
6 składników diety, które pozwolą ci zapobiec wypadaniu włosów [7 zdjęć]

Wdzisz przy czesaniu, że na szczotce zostaje więcej włosów niż wcześniej? Nie musisz się obawiać, gdyż

zobacz galerię

Chorzy, którzy cierpią na niedobór witaminy B12, skarżą się na uporczywe bóle głowy. U niektórych dochodzi do zaburzeń widzenia. Oprócz bladości skóry, dochodzi do zmian w ubarwieniu języka, który staje się bolesny i zaczerwieniony. Mogą się zdarzać także owrzodzenia w obrębie jamy ustnej. Niektórzy chorzy skarżą się na brak apetytu.

Zobacz film: "Jaka papryka jest najzdrowsza?"

U innych dochodzi natomiast do zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Pacjenci z niedoborami witaminy B12 są drażliwi, odczuwają obniżenie nastroju, a nawet depresję. Oprócz problemów z układem nerwowym, mogą pojawić się zaburzenia chodzenia, zmiany sposobu poruszania, problemy z płodnością. Niedobór witaminy B12 może również sprzyjać rozwojowi raka żołądka. Bardzo silny deficyt prowadzi do anemii.

2. Przyczyny niedoboru witaminy B12

Aby jednoznacznie potwierdzić, że mamy do czynienia z niedoborem witaminy B12, niezbędne jest badanie jej stężenia. Konieczne jest wówczas pobranie krwi na czczo. W razie zdiagnozowania niedoborów, należy przeprowadzić dodatkowe badanie, które weryfikuje wchłanianie tej witaminy.

Do najczęstszych przyczyn powodujących problemy z poziomem witaminy B12 należą dieta wegańska, nadużywanie alkoholu, problemy trawienne, urazy układu pokarmowego, choroby układu pokarmowego, podeszły wiek, grupa krwi A, płeć żeńska.

Leczenie polega na suplementacji, niekiedy w formie zastrzyków. W razie złośliwej anemii powodowanej niedoborem witaminy B12, takie iniekcje mogą towarzyszyć choremu nawet do końca życia. W lżejszych przypadkach wystarczające będą zmiany w diecie. Warto wzbogacić menu o czerwone mięso, jaja, twarożek, ser typu feta, makrele i sardynki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze