Objawy nerwicy
Nerwica może objawiać się na różne sposoby. Może oddziaływać na emocje, zachowanie, a nawet na ciało. Jej symptomy dezorganizują życie chorego. Dlatego, aby nie dopuścić do rozwoju choroby, warto zacząć działać w momencie, kiedy zauważymy pierwsze objawy. W leczeniu depresji pomocne bywają odpowiednie leki. Tak samo jest w leczeniu nerwicy – tutaj także pomocne są lekarstwa.
1. Objawy somatyczne nerwicy
Nerwica to najczęściej objawy, fobie, lęk, odstawanie od wymagań społecznych, trudność w kontaktach międzyludzkich. Nerwica może mieć objawy emocjonalne lub cielesne. Te drugie zwane są somatycznymi. Zaliczyć do nich można bóle i złe działanie narządów, które ciężko jest leczyć. Nerwica na tle somatycznym objawia się często: bólem i zawrotami głowy, bólem kręgosłupa, żołądka, serca – te rodzaje bólu występują, kiedy chory narażony jest na życie w stresie, kołataniem serca, problemami z oddychaniem – pojawia się często uczucie duszności oraz uczucie ciężaru w klatce piersiowej, problemami z mięśniami – pojawia się sztywność mięśni, problemami w funkcjonowaniu słuchu i wzroku, problemami z prawidłową pracą narządów wewnętrznych – często pojawiają się problemy z układem pokarmowym, także atopowe zapalenie skóry lub alergie mogą mieć podłoże nerwicowe.
Jeśli wystąpią takie objawy somatyczne, może to świadczyć o konieczności leczenia. Terapia nerwic opiera się na psychoterapii oraz na podawaniu choremu lekarstw, które podobnie jak leki depresyjne, są bardzo skuteczne w leczeniu choroby.
2. Objawy emocjonalne nerwicy
Oprócz objawów somatycznych mogą pojawić się objawy emocjonalne. Nerwica zmienia to, w jaki sposób postrzegany jest świat. Objawy zaburzonych emocji w przypadku tej choroby mogą się manifestować poprzez: pojawianie się bezzasadnego niepokoju, który towarzyszy choremu przez cały czas. Pacjent ma poczucie, że wisi nad nim nieokreślone niebezpieczeństwo i dlatego jest ciągle podenerwowany; pojawienie się negatywnych myśli i przewidywanie najgorszych możliwych scenariuszy; * pojawienie się lęku przed pewnymi sytuacjami, zdarzeniami, osobami, czynnościami. Może to być lęk wysokości, przed małymi pomieszczeniami, przed otwartą przestrzenią, przed wystąpieniami publicznymi. Lęk ten jest niemożliwy do kontrolowania i niezależny od woli chorego;
- systematycznie powracającą apatię;
- bardzo częste poczucie irytacji, frustracji, niecierpliwości;
- brak radości w życiu i niemożliwość odczuwania przyjemności;
- niestabilność emocjonalną i zmienność nastrojów;
- trudności ze snem i pojawienie się bezsenności. Z większością objawów wymienionych wyżej można funkcjonować w miarę normalnie, jednak i tak warto udać się do specjalisty. Natomiast gdy zauważymy, że objawy zaczynają się nagromadzać i pojawia się ich coraz więcej, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej.
3. Zaburzenia poznawcze w nerwicy
Oprócz objawów somatycznych i emocjonalnych mogą pojawić się zaburzenia poznawcze. Wpływają one najczęściej na pamięć, koncentrację i zdolność do uczenia się i logicznego myślenia. Objawy zaburzeń poznawczych mogą manifestować się poprzez: pojawienie się trudności w zapamiętywaniu informacji, wydarzeń, terminów spotkań. Czasem mogą objawiać się jako trudność w zapamiętywaniu osób; pojawienie się trudności z koncentracją i skupianiem. Nie można skupić się na jednej czynności, podczas niej chory odpływa w swój wewnętrzny świat i traci kontakt z rzeczywistością; pojawienie się irracjonalnych myśli, których nie można wygasić ani się ich pozbyć; pojawienie się obsesyjnych czynności, takich jak częste mycie rąk, kilkukrotne sprawdzanie czy klucz został przekręcony, ciągłe sprzątanie;
To musisz wiedzieć:
Tak właśnie mogą objawiać się nerwice. Warto więc poznać te symptomy i w przypadku, kiedy wystąpią u nas lub u osób bliskich, udać się do specjalisty.