Trwa ładowanie...

Objawy nerwicy

Nerwica może objawiać się na różne sposoby. Może oddziaływać na emocje, zachowanie, a nawet na ciało. Jej symptomy dezorganizują życie chorego. Dlatego, aby nie dopuścić do rozwoju choroby, warto zacząć działać w momencie, kiedy zauważymy pierwsze objawy. W leczeniu depresji pomocne bywają odpowiednie leki. Tak samo jest w leczeniu nerwicy – tutaj także pomocne są lekarstwa.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Objawy somatyczne nerwicy

Nerwica to najczęściej objawy, fobie, lęk, odstawanie od wymagań społecznych, trudność w kontaktach międzyludzkich. Nerwica może mieć objawy emocjonalne lub cielesne. Te drugie zwane są somatycznymi. Zaliczyć do nich można bóle i złe działanie narządów, które ciężko jest leczyć. Nerwica na tle somatycznym objawia się często: bólem i zawrotami głowy, bólem kręgosłupa, żołądka, serca – te rodzaje bólu występują, kiedy chory narażony jest na życie w stresie, kołataniem serca, problemami z oddychaniem – pojawia się często uczucie duszności oraz uczucie ciężaru w klatce piersiowej, problemami z mięśniami – pojawia się sztywność mięśni, problemami w funkcjonowaniu słuchu i wzroku, problemami z prawidłową pracą narządów wewnętrznych – często pojawiają się problemy z układem pokarmowym, także atopowe zapalenie skóry lub alergie mogą mieć podłoże nerwicowe.

Nerwica może mieć objawy emocjonalne lub cielesne
Nerwica może mieć objawy emocjonalne lub cielesne

Jeśli wystąpią takie objawy somatyczne, może to świadczyć o konieczności leczenia. Terapia nerwic opiera się na psychoterapii oraz na podawaniu choremu lekarstw, które podobnie jak leki depresyjne, są bardzo skuteczne w leczeniu choroby.

2. Objawy emocjonalne nerwicy

Oprócz objawów somatycznych mogą pojawić się objawy emocjonalne. Nerwica zmienia to, w jaki sposób postrzegany jest świat. Objawy zaburzonych emocji w przypadku tej choroby mogą się manifestować poprzez: pojawianie się bezzasadnego niepokoju, który towarzyszy choremu przez cały czas. Pacjent ma poczucie, że wisi nad nim nieokreślone niebezpieczeństwo i dlatego jest ciągle podenerwowany; pojawienie się negatywnych myśli i przewidywanie najgorszych możliwych scenariuszy; * pojawienie się lęku przed pewnymi sytuacjami, zdarzeniami, osobami, czynnościami. Może to być lęk wysokości, przed małymi pomieszczeniami, przed otwartą przestrzenią, przed wystąpieniami publicznymi. Lęk ten jest niemożliwy do kontrolowania i niezależny od woli chorego;

Jak przetrwać atak histerii u dziecka?
Jak przetrwać atak histerii u dziecka? [7 zdjęć]

Kilkuletnie dzieci krzyczące i pokładające się na ulicy lub w sklepie po to, by wymusić coś na swoich...

zobacz galerię
  • systematycznie powracającą apatię;
  • bardzo częste poczucie irytacji, frustracji, niecierpliwości;
  • brak radości w życiu i niemożliwość odczuwania przyjemności;
  • niestabilność emocjonalną i zmienność nastrojów;
  • trudności ze snem i pojawienie się bezsenności. Z większością objawów wymienionych wyżej można funkcjonować w miarę normalnie, jednak i tak warto udać się do specjalisty. Natomiast gdy zauważymy, że objawy zaczynają się nagromadzać i pojawia się ich coraz więcej, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej.

3. Zaburzenia poznawcze w nerwicy

Oprócz objawów somatycznych i emocjonalnych mogą pojawić się zaburzenia poznawcze. Wpływają one najczęściej na pamięć, koncentrację i zdolność do uczenia się i logicznego myślenia. Objawy zaburzeń poznawczych mogą manifestować się poprzez: pojawienie się trudności w zapamiętywaniu informacji, wydarzeń, terminów spotkań. Czasem mogą objawiać się jako trudność w zapamiętywaniu osób; pojawienie się trudności z koncentracją i skupianiem. Nie można skupić się na jednej czynności, podczas niej chory odpływa w swój wewnętrzny świat i traci kontakt z rzeczywistością; pojawienie się irracjonalnych myśli, których nie można wygasić ani się ich pozbyć; pojawienie się obsesyjnych czynności, takich jak częste mycie rąk, kilkukrotne sprawdzanie czy klucz został przekręcony, ciągłe sprzątanie;

To musisz wiedzieć:

Tak właśnie mogą objawiać się nerwice. Warto więc poznać te symptomy i w przypadku, kiedy wystąpią u nas lub u osób bliskich, udać się do specjalisty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.