Obcasy w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie. Zwiększają obciążenie kręgosłupa oraz stóp, co wywołuje ich ból. Zwiększają także ryzyko przewrócenia się, kiedy wąska szpilka utknie między płytkami chodnika.

Dlaczego obcasy w ciąży są ważne?

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie...

Całe ciało, a szczególnie kręgosłup i stopy w ciąży są wyjątkowo obciążane zwiększającym się rozmiarem dziecka. Obciążenie dolnej części kręgosłupa oraz stóp zwiększa się, jeśli założymy wysokie szpilki. Co więcej, dodatkowo zmieni się nasz środek ciężkości (w ciąży przesuwa się ze względu na brzuszek), co utrudnia zachowanie prawidłowej postawy ciała. Kobieta w ciąży zwykle wypina brzuch za bardzo do przodu, aby utrzymać równowagę przy zmienionej budowie ciała. Po założeniu szpilek nieprawidłowa postawa ciała się pogłębia, brzuch wysuwa się jeszcze bardziej do przodu.

Polecane wideo:

Na wysokich obcasach łatwiej o upadek, który w innych okolicznościach byłby całkowicie niegroźny. Przewrócenie się w ciąży to zagrożenie dla dziecka. Zdarzają się przypadki krwawień w ciąży, uszkodzeń łożyska, a nawet poronień po tym, jak kobiety w ciąży się przewracają.

Kobieta w ciąży powinna pamiętać także po prostu o swoim komforcie. Obrzęki stóp oraz bóle nóg i pleców nie znikną podczas noszenia szpilek, a raczej się pogorszą. Zapobieganie tym dolegliwościom to przede wszystkim prawidłowa postawa ciała i rozsądny wybór obuwia.

Jakie buty najlepiej nosić w ciąży?

Jaki obcas jest najlepszy w ciąży? Wbrew pozorom, całkowicie płaskie buty nie są najlepsze (sprzyjają one płaskostopiu). Najlepsza wysokość obcasa to 2-2,5 cm. Takie buty w ciąży pozwolą na wygodę i stabilne chodzenie. Trzeba tylko wybrać dość gruby obcas, a nie cienką szpileczkę.

Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach trzeba sobie kupić całkowicie nowe buty ciążowe. A to dlatego, że stopa w ciąży rzeczywiście zmienia swój rozmiar, szczególnie wszerz (stopy puchną, może się nawet pojawić płaskostopie ze względu na rozluźnienie więzadeł wewnątrz ciała). Buty noszone do tej pory mogą się okazać za małe lub za wąskie. Lepiej nie próbować wciskać stóp na siłę – może się to skończyć nie tylko obolałymi stopami, ale także powypychanymi butami. W ciąży często potrzebne są buty o rozmiar większe.

Czy można nosić wysokie obcasy w ciąży?

Gwiazdy noszące niebotyczne szpilki w czasie ciąży kuszą wspaniałym wyglądem. Nie wpływa to jednak najlepiej na postawę ciała w ciąży i na zdrowie, choćby celebrytki zapewniały o wygodzie ich obuwia. Stopy i kręgosłup są w ciąży już wystarczająco obciążone, nie trzeba im dodawać dodatkowych utrudnień w postaci wysokich obcasów.

Jeśli przyszła mama wybiera się na wielkie wyjście i chce założyć wysokie obcasy, oczywiście może to zrobić. Ale lepiej niech ma w torebce zapasowe buty, aby w momencie, kiedy nie trzeba już wyglądać bardzo wyjściowo, móc trochę odciążyć stopy i zamienić buty na zdrowsze. Codzienne i całodzienne noszenie wysokich obcasów w ciąży jest absolutnie niewskazane.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Spacery w ciąży
Czy w ciąży mogę..?

Noszenie obcasów w ciąży

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ból biodra w ciąży

Ból biodra w ciąży

Ból biodra w ciąży to problem bardzo wielu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Nasilenie bólu biodra jest różne: od nieprzyjemnego uczucia (...) pod koniec ciąży. U większości kobiet uskarżających...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Jak się ubierać?

, wszelkie koturny i wysokie obcasy. Lepiej unikać dużych wzorów geometrycznych, kwiatowych. Jeśli paski - to pionowe. Wszelkie poziome linie pogrubiają

Czy w ciąży mogę..?

Dźwiganie w czasie ciąży

Dźwiganie w czasie ciąży

Dźwiganie jest czynnością niezalecaną w ciąży. Przyjmuje się, że dla kobiety w ciąży ciężar 5 kilogramów jest już zakazany.