Trwa ładowanie...

Menopauza a seks. Nowe badania

Avatar placeholder
30.11.2018 09:17
problemy z seksem w czasie menopauzy
problemy z seksem w czasie menopauzy (123rf.com)

Karen Connor zmagała się z uciążliwymi objawami menopauzy. Chociaż miała tylko 51 lat jej życie seksualne praktycznie przestało istnieć, gdy weszła w okres menopauzalny. Bała się, że brak ochoty na seks w końcu zniszczy jej małżeństwo. Jej mąż Paul starał się ją wspierać, ale coraz ciężej znosił odrzucenie.

Karen szukała pomocy w swojej przychodni. Niestety, spotkała się z całkowitym brakiem zrozumienia problemu. Pielęgniarka powiedziała, że suchość pochwy, ból przy stosunku i spadek libido to normalne objawy i nic nie da się z nimi zrobić.

Kobieta długo przeżywała wizytę w przychodni. Jej stosunki z mężem były coraz bardziej napięte. Każda kłótnia, nawet niedotycząca spraw intymnych, w końcu kończyła się pretensjami o brak seksu.

Menopauza u kobiet rozpoczyna się zazwyczaj w wieku 51 lat. Oprócz typowych objawów takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, problemy z wagą. Dochodzą te związane z życiem intymnym. Kobiety są często zawstydzone i boją się rozmawiać na temat utraconej seksualności.

Zobacz film: "Mając 32 lata, przeszła menopauzę. Usunęła też oba jajniki"

Karen postanowiła poszukać pomocy w internecie i trafiła na Mayron Stewart, ekspertkę i specjalistkę w dziedzinie PMS i menopauzy. Mayron pomaga kobietom zrozumieć jakie zmiany zachodzą w ich ciele i daje receptę jak z nimi walczyć.

Objawy chorób tarczycy, które łatwo można pomylić z menopauzą
Objawy chorób tarczycy, które łatwo można pomylić z menopauzą [5 zdjęć]

Tarczyca to specyficzny gruczoł. Pośrednio lub bezpośrednio wpływa na pracę całego organizmu. Jeśli

zobacz galerię

Myaron uważa, że dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji można wyeliminować symptomy menopauzy, takie jak suchość pochwy i spadek libido. To z kolei przyczynia się do poprawienia stosunków między małżonkami. Niewiele jest osób, które w dojrzałym wieku świadomie rezygnują z seksu.

Z wiekiem kobiety tracą [estrogen](https://parenting.pl/estrogen-charakterystyka-poziomy-wskazania-do-badania-opis-badania-wysoki-i-niski-poziom), hormon, którego niedobory odpowiadają m.in. za problemy seksualne. Na szczęście jest wiele roślin bogatych w roślinne hormony, budową przypominające estrogen. Regularne dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek fitohormonów pomoże w walce ze spadkiem poziomu estrogenu.

Specjalistka od menopauzy stworzyła autorski program, który opiera się na trzech założeniach: prawidłowym odżywaniu, regularnych ćwiczeniach i zabiegach relaksacyjnych. Z obserwacji Stewart wynika, że kobiety wchodzące w okres menopauzy mają spore niedobory magnezu, żelaza, cynku, wapnia, witaminy D i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To sprawia, że symptomy menopauzy są jeszcze bardziej uciążliwe.

Na początek trzeba uzupełnić wszystkie niedobory dobierając odpowiednią dietę i suplementację. Nie mniej ważna jest codzienna dawka ćwiczeń fizycznych i czas przeznaczony na relaks. Połączenie tych trzech aspektów może przwrócić kobietom przyjemność odczuwaną podczas bliskości.

Dieta kobiety w okresie przekwitania powinna być bogata w orzechy, soję, nasiona lnu, dyni i słonecznika oraz tłuste ryby.

Karen Connor wprowadziła w życie rady Mayron. Ona i jej mąż znów zaczęli cieszyć się ze zbliżeń, a ich życie seksualne znacznie się poprawiło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie