Trwa ładowanie...

Jak wyjść z depresji?

Avatar placeholder
10.07.2019 07:43
Jak wyjść z depresji?
Jak wyjść z depresji? (123rf)

Uznaje się, że depresja jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Schorzenie pojawia się podstępnie. Bardzo często nie jesteśmy w stanie właściwie zinterpretować jej początkowych oznak. Diagnoza jest jednak jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zastosowanie właściwego leczenia.

spis treści
Depresja nawet wyleczona może powrócić
Depresja nawet wyleczona może powrócić

Warto pamiętać, że depresja może powrócić. Nawet, jeśli przez dłuższy czas czujemy się dobrze, pogorszenie stanu psychicznego może dopaść nas znienacka. W krajach europejskich około 17 proc. społeczeństwa dorosłego cierpi na depresję. W tej grupie odsetek samobójstw wynosi ok. 20 proc. Cały czas prowadzone są badania, których celem jest znalezienie najskuteczniejszych metod na pozbycie się zaburzeń powodujących depresję.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Typowym źródłem zaburzenia są traumatyczne przeżycia, stres oraz predyspozycje genetyczne. Objawy depresji to: niska samoocena, rozdrażnienie, brak koncentracji, zaburzenia snu, zwiększenie lub spadek masy ciała, myśli samobójcze itp. Jeśli tego typu oznaki utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, możemy mówić o początkach problemu.

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej
8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej [9 zdjęć]

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak

zobacz galerię

1. Geneza depresji

Depresja nie jest nam znana dopiero od teraz. Już w Biblii możemy dostrzec opisy świadczące o tym, że król Saul cierpiał na depresję (ostatecznie popełnił on samobójstwo). Depresja jako niekorzystny stan była znana już starożytnym Sumerom oraz Egipcjanom. Jej opis jako choroby został podjęty w Grecji przez Hipokratesa, który opracował teorię 4 temperamentów człowieka – flegmatyk, choleryk, sangwinik i melancholik. Istnieją 4 fluidy (flegma, krew, żółć, żółć czarna), których złe proporcje mają wpływ na określone zachowanie człowieka.

Zobacz także:

Przełom w rozumieniu depresji przyniosła psychoanaliza Zygmunta Freuda, który podkreślił, że depresja wywoływana jest głównie przez negatywne doświadczenia z dzieciństwa. Pierwszym lekiem przeciwdepresyjnym był LPD – iproniazyd. Współcześnie wyróżniamy następujące leki antydepresyjne: inhibitory MAO, leki hamujące nieselektywnie wychwyt zwrotny amin biogennych, leki hamujące selektywnie wychwyt serotoniny, leki oddziałujące receptorowo, typowe leki przeciwdepresyjne. Skuteczna terapia musi być oparta zarówno na farmakoterapii, jak i psychoterapii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze