Trwa ładowanie...

Katechetka szykanuje chłopca przez fryzurę. 10-latek powinien ściąć włosy?

Avatar placeholder
15.03.2017 14:04
Katechetka szykanuje chłopca przez fryzurę. 10-latek powinien ściąć włosy?
Katechetka szykanuje chłopca przez fryzurę. 10-latek powinien ściąć włosy?

Obecnie długie włosy u chłopca zazwyczaj nie budzą żadnych emocji. Teraz króluje swoboda i nie wymaga się już, by chłopcy byli krótko obcięci. A jednak nie wszyscy tak uważają. 10-latek wpadł w konflikt z wychowawczynią, która jest katechetką, właśnie z powodu zbyt długich włosów. Brzmi absurdalnie? Zobaczcie sami.

Zobacz także:

1. Konflikt z katechetką

Na jednym z for internetowych zdesperowana mama opisuje historie swojego syna, który postanowił zapuścić włosy. Jak podkreśla, jego włosy są zawsze czyste i uczesane. Niestety musi nosić je rozpuszczone - nie da się ich jeszcze związać w kucyk, bo są zbyt krótkie.

Chłopiec z długimi włosami i nauczycielka
Chłopiec z długimi włosami i nauczycielka (123RF)
Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Taka fryzura nie spotkała się z aprobatą ze strony katechetki. Podczas jednej z lekcji wychowawczyni nakrzyczała na chłopca przy całej klasie i zapowiedziała, że jeśli sam nie zetnie włosów, to ona to zrobi. Dodatkowo zawiadomi dyrektora szkoły, o tym, że matka nie stosuje się do jej poleceń. W efekcie chłopiec boi sie chodzić do szkoły, ale nie chce też ścinać włosów. Matka 10-latka prosi rodziców o pomoc.

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa
Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa [6 zdjęć]

Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach

zobacz galerię

2. Co zrobić w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji najlepiej zacząć od zapoznania się z regulaminem i statusem szkoły, do której chodzi dziecko. Jeżeli nie ma tam wzmianki na temat preferowanych fryzur, to wychowawczyni nic nie może zrobić. Większości statusów nie ma dokładnego opisu fryzur, jakie w szkole są dopuszczone. Zazwyczaj, jeśli już pojawi się jakaś wzmianka na ten temat, dotyczy zasad utrzymania higieny ciała.

Jeśli sytuacja się powtórzy, dziecko będzie szykanowane, wyśmiewane, czy pod jego adresem będą rzucane złośliwe komentarze, rodzic powinien udać się do dyrekcji szkoły i powiadomić ją o nieprofesjonalnym zachowaniu nauczyciela. Gdy to nie pomoże, można zgłosić skargę do kurii, gdyż to pod nią polegają katecheci.

3. Moda na długie włosy

Długie włosy u mężczyzn nie są wymysłem dzisiejszych czasów. Wystarczy popatrzeć na zespoły, takiej jak Poisone, Europe, Bon Jovi, Abba czy Skaldowie. Prawie wszyscy ich członkowie mają długie włosy. Historia pokazuje, że długie włosy u mężczyzn nie były niczym dziwnym, wszak nosili je samurajowie, Indianie czy Spartanie. Nikt ich nie posądzał o brak męstwa, co niestety zdarza się teraz.

Przeczytaj także

4. Komentarze w internecie

W sieci można znaleźć wiele komentarzy odnoszących się do długich włosów u panów. Większość z nich jest albo neutralna, albo bardzo pozytywna. Niestety zdarzają się też takie, które wskazują na homoseksualne skłonności długowłosych mężczyzn. Są oni także posądzani o szerzenie ideologii gender.

A Wy co sadzicie o zaistniałej sytuacji? Czy wychowawca ma prawo kazać ściąć włosy dziecku?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze