Trwa ładowanie...

Depresja maniakalna – objawy, leczenie

Avatar placeholder
26.03.2021 14:00
Depresja maniakalna – objawy, leczenie
Depresja maniakalna – objawy, leczenie (123rf)

Depresja maniakalna to całkowite przeciwieństwo depresji, o której słyszy się dość często. Manii towarzyszy pobudzenie, wzmożona ruchliwość, natłok myśli i inne objawy, które są tak różne od przygnębienia, smutku i izolacji towarzyszące depresji. Czym charakteryzują się objawy depresji maniakalnej? Jak można leczyć manię?

spis treści

1. Depresja maniakalna – objawy

Depresja maniakalna charakteryzuje się bardzo nietypowymi, jak na depresję, objawami. Należą do nich: Nadmierna aktywność ruchowa – przypływ dużych dawek energii sprawia, że chory nie czuje zmęczenia i jest w ciągłym ruchu. Natłok myśli – tysiące pomysłów, tysiące myśli pojawiają się jedna za drugą. Chory myśli szybko, często zmienia temat, odwraca uwagę od jednego wątku, aby zaraz zająć się następnym. Natłokowi myśli towarzyszy słowotok i szybkie tempo mówienia. * Nastrój maniakalny – radość, beztroskie zachowanie, częste żartowanie, ale niekiedy również złość i rozdrażnienie.

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej
8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej [9 zdjęć]

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Mania przyczynia się również do zaburzeń związanych ze snem. Chory na depresję maniakalną nie odczuwa zmęczenia, a przez to nie jest śpiący. Jest w ciągłym pobudzeniu i wystarczy mu zaledwie kilka godzin, aby znów aktywnie witać dzień.

2. Zagrożenia wynikające z depresji maniakalnej

Wzmożona aktywność, duże pokłady energii, szybkie działanie, wiele myśli na raz, słowotok i konieczność działania, sprawiają, że mogą przy manii pojawić się urojenia. Osoba chora nie dostrzega problemów związanych z wykonaniem jakiegoś zadania. Decyzje są podejmowanie zbyt pochopnie. Osoba cierpiąca na depresję maniakalną może zaciągnąć kredyty na wyższą sumę, dokonać drogich zakupów lub sprzedać cenne pamiątki rodzinne. Co więcej, w okresie manii osoby chore mogą się zadłużyć podczas gier hazardowych.

Nagłe podejmowanie decyzji, przypływ energii i brak kontroli nad zachowaniem mogą prowadzić do pochopnych rozstań z bliskimi, rozwodem, ale także zawieraniem aktu małżeństwa lub prowadzeniem burzliwego życia seksualnego z wieloma partnerami.

Depresja maniakalna charakteryzuje się nietypowymi objawami
Depresja maniakalna charakteryzuje się nietypowymi objawami

Depresja maniakalna może być częścią zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. Jest to choroba polegająca na przeplatających się ze sobą epizodach depresyjnych i epizodach maniakalnych. Nie pojawiają się one regularnie i nigdy nie można przewidzieć, które zachowanie przejmie nad nami kontrolę. Zaburzeniom afektywnym dwubiegunowym towarzyszą bardzo zmienne wahania nastroju.

3. Depresja maniakalna – leczenie

To musisz wiedzieć:

Przy depresji maniakalnej niezbędne jest zażywanie leków stabilizujących nastrój chorego. Nowoczesne preparaty zapobiegają nawrotom, ale nie są w stanie całkowicie ich wyeliminować. Leki mają poprawić jakość snu i zmniejszyć napięcie psychiczne. Ważne jest jednak, aby przyjmować lekarstwa regularnie, nie pomijać żadnej dawki nawet jeżeli objawy nie występują. Zaniechanie leczenia może spowodować nawrót choroby. Dodatkowo w przypadku manii jaki i zaburzeń afektywno dwubiegunowych, uzupełnieniem leczenia jest psychoterapia. Mania to bardzo poważna i niebezpieczna choroba. Wiele osób może się zastanawiać jak pomóc osobie z depresją tego rodzaju. Z pewnością istotne jest obserwowanie chorego i reagowanie, gdy jego nastrój się pogarsza. Istotny jest kontakt rodziny ze specjalistami, którzy mogą wspomóc i doradzi, jak działać, gdy mania powraca. Jedno jest pewne, pozostawienie chorego samemu sobie może mieć tragiczne konsekwencje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze