Ćwiczenia na cellulit na nogach i pośladkach
Ćwiczenia na cellulit na udach, ale i innych częściach ciała, są bardzo różne. Według specjalistów najlepsze efekty przynoszą regularne treningi obejmujące ćwiczenia kardio i siłowe. O czym pamiętać, co robić, a czego unikać, by pozbyć się pomarańczowej skórki?
1. Po co wykonywać ćwiczenia na cellulit?
Ćwiczenia na cellulit do codziennej rutyny włącza wiele kobiet. Nic dziwnego – owe charakterystyczne zmiany skórne, pojawiające się w rejonie ud, ale również bioder, kolan, pośladków czy ramion, nie wyglądają estetycznie.
Skóra z cellulitem cechuje się nierównościami oraz widocznymi grudkami i zagłębieniami, a swoim wyglądem przypomina pomarańczową skórkę.
Zmiany są spowodowane uciskiem adipocytów (rodzaj komórek, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa) na naczynia krwionośne oraz limfatyczne. To osłabia krążenie krwi i przekłada się na procesy przemiany materii, co sprawia, że w danym punkcie i lokalizacji tworzy się nieprawidłowa tkanka.
Na powstanie cellulitu w dużym stopniu wpływają predyspozycje genetyczne, ale i nadwaga lub duże wahania wagi, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, dieta zasobna w sól i cukier, problemy z krążeniem, palenie papierosów. Skupiska przerośniętych komórek tłuszczowych tworzą się również pod wpływem obrzęków. Duże znaczenie mają również zaburzenia hormonalne (w ciąży, podczas karmienia piersią, menopauza, ale i cykl miesiączkowy, a nawet okres dojrzewania).
2. Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit
Jakie ćwiczenia mogą pomóc w redukcji cellulitu? To przede wszystkim:
- przysiady,
- wymachy nóg,
- wypady nóg w tył,
- mostek biodrowy.
Dobrym pomysłem jest dodanie ćwiczeń kardio (jazda na rowerze, bieganie czy pływanie), które pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie jej ilości przyczynia się do redukcji cellulitu i poprawy struktury skóry.
Warte uwagi są również ćwiczenia siłowe na pośladki, uda i brzuch (np. przysiady z hantlami, wykroki z ciężarkami), które poprawiają kondycję i wydolność organizmu oraz mięśni, a także poprawiają wygląd skóry. Ruch zwiększa przepływ limfy i krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze, co sprawia, że komórki są odżywione i dotlenione.
3. Ćwiczenia na cellulit – efekty
Wykonując ćwiczenia na cellulit na nogach i pośladkach, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest, by treningi były regularne. Jak często należy wykonywać ćwiczenia na cellulit, aby uzyskać efekty?
Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń na cellulit przez 30-60 minut każdego dnia lub co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Najlepszą opcją jest trening cardio i ćwiczenia siłowe, które mogą pomóc w poprawie krążenia, spalaniu tkanki tłuszczowej i wzmocnieniu mięśni.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń powinno się zrobić kilkuminutową rozgrzewkę. Sesję treningową dobrze jest zakończyć rozciąganiem i rozluźnieniem mięśni.
Przyjmuje się, że regularne wykonywanie ćwiczeń na cellulit na nogach sprawia, że na pierwsze efekty można liczyć już po upływie kilku tygodni.
Jak pozbyć się cellulitu z ud w tydzień?
Nie pozwalają na to żadne metody, nawet te, które to obiecują. Radykalne rozwiązania mogą być nie tylko nieskuteczne, ale i szkodliwe dla zdrowia. Ponieważ powstawanie cellulitu to proces będący konsekwencją zmian w strukturze skóry i tkanki tłuszczowej, jego redukcja wymaga czasu i systematyczności.
ZOBACZ TAKŻE:
4. Ćwiczenia na cellulit i inne sposoby
Ćwiczenia na cellulit – hula hop, przysiady, unoszenie pośladków, interwały – to jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że są inne metody, które mogą wspomóc redukcję cellulitu razem z ćwiczeniami. O czym mowa?
Wśród odpowiedzi na pytanie, „co wam pomogło na cellulit” kobiety najczęściej podają, że:
- Masaże. Warto kupić masażer na cellulit, wałek, roller czy bańki chińskie. Pomóc może także szczotka na cellulit, stosowana na sucho i na mokro. Regularne wykonywanie masażu może poprawić krążenie krwi i limfy, co może pomóc w redukcji cellulitu.
- Kremy, balsamy i inne kosmetyki na cellulit (np. zawierające wyciąg z bluszczu czy kofeinę). Także peelingi działające złuszczająco, które nie tylko usuwają martwe komórki, ale i napinają skórę (jednocześnie trzeba pamiętać, że żaden kosmetyk nie zastąpi regularnych ćwiczeń na cellulit i odpowiedniej diety).
- Zabiegi na cellulit, które stymulują tkanki do regeneracji, usprawniają układ limfatyczny i rozbijają tkankę tłuszczową (np. endermologia, ultradźwięki i fala radiowa, fala uderzeniowa, kriolipoliza, mezoterapia mikroigłowa, liposukcja laserowa).
- Odpowiednia dieta. Zdrowa i zrównoważona dieta, z oszczędną ilością soli, bez cukru i tłuszczów trans. Zasobna w duże ilości warzyw, owoców, białka oraz zdrowych tłuszczów. Istotny jest także higieniczny tryb życia: odpowiednia ilość snu i odpoczynku, picie optymalnej ilości wody, unikanie szkodliwych substancji, takich jak alkohol i papierosy.