Trwa ładowanie...

Badania wykazały, że napoje gazowane mogą wpływać na płodność

Powszechnie wiadomo, że kobiety ciężarne powinny unikać picia napojów gazowanych. Jednak według naukowców również osoby starające się o dziecko powinny walczyć z nawykiem spożywania słodkich płynów, ponieważ mają wpływ na płodność. Może to być klucz do pomyślnego zajścia w ciążę.

Zobacz film: "Kuracja Siemionowej - oczyść się z pasożytów i toksyn"

spis treści

1. Napoje gazowane a płodność

Lekarze od lat alarmują, że napoje gazowane nie są zdrowe. Wprawdzie jedna szklanka raz na tydzień nie wyrządzi krzywdy organizmowi, to jednak codzienne spożywanie może przynieść negatywne efekty. Słodkie napoje zawierają nie tylko bardzo dużo cukru, ale także substancje chemiczne (np. aspartam) oraz kofeinę, a wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania problemów ze zdrowiem, w tym z płodnością.

Naukowcy z Boston University School of Public Health postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między ilością spożywanego cukru a spadkiem płodności. W tym celu przebadali 3828 kobiet i 1045 mężczyzn w wieku od 21 do 45 lat.

Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą ich diety i stylu życia. Kobiety dodatkowo miały wypełniać kwestionariusz co dwa miesiące przez rok lub do momentu zajścia w ciążę.

"Odkryliśmy powiązania między spożyciem napojów słodzonych cukrem a niższą płodnością, które były spójne, uwzględniając również wiele innych czynników takich jak otyłość, spożycie kofeiny, alkoholu, palenia tytoniu i ogólnej jakości diety" - powiedziała prof. Elizabeth Hatch, epidemiolog i główny autor badania.

2. Ograniczenie spożywania napojów słodzonych

Badanie wykazało, że picie jednego słodzonego napoju dziennie, wiązało się z ogólnym 20 proc. obniżeniem płodności, bez względu na płeć. Kobiety pijące więcej niż jeden napój dziennie, były w 25 proc. mniej płodne, a mężczyźni aż w 33 proc. Według naukowców w przypadku planowania ciąży, rodzaj spożywanego napoju nie ma znaczenia.

Badanie opublikowane w czasopiśmie American Society for Reproductive Medicine stwierdza, że w przypadku kobiet, które spożywały napoje gazowane podczas próby zajścia w ciążę, nadmiar cukru wpływał na jakość ich komórek jajowych. Z kolei wśród kobiet pijących dietetyczne napoje, zakłócony został układ hormonalny.

Jak napoje gazowane wpływają na płodność mężczyzn? Seattle Sperm Bank przeprowadził badania na temat jakości męskiego nasienia. Wyniki opublikowane w American Journal of Epidemiology wykazały jednoznacznie, że im więcej napojów gazowanych pili badani, tym gorszej jakości stawała się ich sperma.

Naukowcy zaznaczają, że planując ciążę bez względu czy jest się mężczyzną, czy kobietą, należy pracować nad wyeliminowaniem napojów gazowanych z diety. Nie tylko organizm będzie w ogólnie lepszej kondycji, ale w przypadku wielu osób problemy z płodnością mogą się wkrótce rozwiązać.

Jednak ograniczenie spożywania napojów gazowanych może się okazać problematyczne, ponieważ jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) prawie połowa dorosłych Amerykanów pije je codziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.