Trwa ładowanie...

Akademia Pana Kleksa - streszczenie i bohaterowie

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:17
Akademia Pana Kleksa - streszczenie i bohaterowie
Akademia Pana Kleksa - streszczenie i bohaterowie (gettyimages)

Akademia Pana Kleksa to książka znana chyba wszystkim dzieciom. Jej autorem jest Jan Brzechwa, który napisał również kontynuację serii: Podróże Pana Kleksa oraz Tryumf Pana Kleksa. O czym opowiada pierwszy tom przygód niebanalnego nauczyciela?

spis treści

Akademia Pana Kleksa po raz pierwszy została wydana zaraz po wojnie, w 1946 roku. Opowiada historię Adasia Niezgódki, niesfornego chłopca, który zostaje umieszczony w Akademii Pana Kleksa. Towarzyszy mu dwudziestu trzech chłopców, wszyscy mają imiona zaczynające się na literę A. Opiekę nad dziećmi sprawuje pan Kleks, któremu pomaga uczony szpak, Mateusz.

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem
8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem [9 zdjęć]

Jesień to czas, kiedy dzieci wracają do szkoły oraz kiedy zaczyna się sezon przeziębień. Wirusy, które

zobacz galerię

1. "Akademia Pana Kleksa" - streszczenie

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Akademia prowadzona przez Pana Kleksa mieści się w trzypietrowym budynku na ul. Czekoladowej. Na parterze są szkolne sale, na piętrze - sypialnie i jadalnia, na wyższej kondygnacji znajduje się mieszkanie pana Kleksa i Mateusza. Dostęp na trzecie piętro ma tylko Pan Kleks (ukrywa tam swoje sekrety). Nie można tam dostać się po schodach.

Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3

Rok szkolny 2020/2021 nie należy do najłatwiejszych. Pandemia mocno daje się we znaki nie tylko dorosłym,

przeczytaj artykuł

Akademia otoczona jest parkiem oraz murem, w którym znajdują sie furtki. Przechodząc przez nie, wchodzi się do świata bajek, m.in. o śpiącej królewnie i siedmiu braciach oraz o dziewczynce z zapałkami.

W Akademii chłopcy muszą przestrzegać kilku zasad. Codziennie o 5.00 rano budzi ich kapiąca na nosy woda. Pod prysznicem z kranów leci woda z dodatkiem soku. Pół godziny później jest śniadanie. O 6.00 Pan Kleks wzywa wszystkich na apel, podczas którego zbiera od chłopców senne lusterka. W nich odbijają się ich sny. O 7.00 chłopcy zaczynaja lekcje. W planie są m.in. takie przedmioty jak: kleksografia, przędzenie liter, leczenie chorych sprzętów, gra w piłkę-globus.

"Opowieść wigilijna" - streszczenie
"Opowieść wigilijna" - streszczenie

"Opowieść wigilijna" to napisane w stylu wiktoriańskim opowiadanie, które jest obowiązkową lekturą w

przeczytaj artykuł

Adaś Niezgódka wraz z kolegami przeżywa kilka ciekawych przygód, m.in. odwiedza fabrykę dziur i dziurek.

Na końcu opowieści Alojzy niszczy sekrety Pana Kleksa. Okazuje się wówczas, że nauczyciel został zmieniony w człowieka przez doktora Paj-Chi-Wo (wcześniej był guzikiem od czapki Bogdychanów).

2. Kim są bohaterowie Akademii Pana Kleksa?

Pan Kleks ma na imię Ambroży i jest nauczycielem o nadludzkich umiejętnościach: potrafi latać, powiększać i zmniejszać przedmioty oraz trzymać płomyki świec w swoich kieszeniach bez dna.

6 sposobów na zdrową zupę
6 sposobów na zdrową zupę [6 zdjęć]

Dietetycy są zgodni, że zupy są nie tylko pożywne, ale i zdrowe. Niwelują uczucie głodu, a do tego dobrze

zobacz galerię

Na twarzy Pana Kleksa uwagę zwracają kolorowe piegi, które sam bardzo lubi. Ubiera się równie barwnie. Stałym elementem jego garderoby jest cytrynowo-żółta kamizelka, w której jest całe mnóstwo kieszeni.

Pan Kleks jest wyjątkowym nauczycielem - pobudza w dzieciach wyobraźnię, zachęca do realizacji marzeń i snów. Wierzy, że każdy z chłopców ma jakiś talent i pomaga im go odkryć.

"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego
"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego

Omawiana we fragmentach w szkole podstawowej "Pieśń o Rolandzie", streszczenie której poniżej przedstawiamy,

przeczytaj artykuł

W Akademii Pana Kleksa szczególną rolę odgrywa Adaś Niezgódka. Uważany jest przez dorosłych za niesfornego. Wiecznie się spóźnia, bywa też nieporadny.

Wśród bohaterów Akademii Pana Kleksa jest też szpak Mateusz, który wymawia tylko końcowe sylaby wyrazów. Na końcu bajki zmienia się w autora opowieści, można go więc utożsamić z Janem Brzechwą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze