Trwa ładowanie...

Aborcja w Polsce. Fakty i mity, statystyki

W Polsce aborcja jest dozwolona tylko w trzech przypadkach. Co roku wykonuje się ponad tysiąc zabiegów w naszym kraju. W większości przypadków decyzja o przerwaniu ciąży zapada ze względu na uszkodzenie płodu.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

1. Kiedy aborcja jest legalna?

Do 1932 roku aborcja w Polsce była bezwzględnie zabroniona, później na przerywanie ciąży zezwalano tylko w określonych wypadkach. W 1993 roku sejm uchwalił ustawę, na mocy której zabieg aborcji można legalnie wykonać w Polsce jedynie w trzech wypadkach:

  1. Kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Wówczas nie obowiązują ograniczenia ze względu na wiek płodu.

  2. Kiedy badania wykazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

  3. Kiedy ciąża powstała w wyniku gwałtu bądź innego czynu zabronionego. Wówczas zabieg może być przeprowadzony do dwunastego tygonia ciąży.

W pierwszych dwóch przypadkach o możliowści aborcji dezycje lekarz. W trzecim – postanawia prokurator.

2. Aborcja statystyki

Według WHO każdego roku na świecie dokonuje się około 40-50 milionów aborcji. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, w 2018 roku w Polsce przeprowadzono 1076 legalnych aborcji. Rok wcześniej wykonano 1061 zabiegów. W 2016 roku - 1098. Brak na razie danych statystycznych za rok 2019.

Fakty z historii aborcji, o których nie miałeś pojęcia
Fakty z historii aborcji, o których nie miałeś pojęcia [6 zdjęć]

Z możliwości usunięcia rozwijającego się w brzuchu dziecka korzystano już w dawnych czasach. Niektóre...

zobacz galerię

Zgodnie z danymi CBOS z 2013 r. co trzecia dorosła Polka przyznawała się do usunięcia co najmniej jednej ciąży.

Najczęstszą przyczyną przerywania ciąży były nieodwracalne wady lub choroby płodu, potwierdzone między innymi w badaniach prenatalnych. W 2018 roku to była to przyczyna aż 1050 z 1076 aborcji, czyli ok. 98 proc.

25 zabiegów przeprowadzono ze względu na zagrożenie życia matki. W 22 przypadkach przyczyną było zagrożenie życia lub zdrowia ciężarnej. Co 4. aborcja dotyczyła płodu z trisomią chromosomu 21, czyli zespołem Downa. Tylko jedna aborcja została dokonana z uwagi na fakt, że ciąża była skutkiem czynu zabronionego. W 2017 r. nie usunięto żadnej ciąży z powodu gwałtu lub kazirodztwa.

Większość zabiegów przerwania ciąży dotyczyła kobiet powyżej 35. roku życia (409 aborcji) oraz między 30. a 34. rokiem życia. (283 zbiegi). U niepełnoletnich kobiet dokonano 57 zabiegów usunięcia ciąży.

3. Gdzie dokonuje się aborcji w Polsce?

W 2018 roku najwięcej zabiegów wykonano szpitalach w województwie mazowieckim - 287 przypadków. Ponad 100 zabiegów wykonano w małopolskim, łódzkim, śląskim oraz pomorskim. Dla porównania najmniej legalnych zabiegów przeprowadzono w województwach lubuskim (18), świętokrzyskim (17) i lubelskim (11). W województwie podkarpackim nie było w 2018 r. żadnego legalnego zabiegu terminacji ciąży.

4. Nielegalna aborcja

Od lat mówi się o "podziemiu aborcyjnym”, które powstało na skutek dużych restrykcji w dostępie do zabiegów. Kobiety decydują się na "podróże aborcyjne" do Niemiec czy na Słowację, gdzie ten zabieg jest legalny. Skalę zjawiska szacuje się od kilkunastu tysięcy aborcji rocznie (organizacje pro-life) do na kilkuset tysięcy (organizacje pro-choice).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.