Trwa ładowanie...

Ułożenie łożyska. Jakie ma znaczenie dla porodu?

Avatar placeholder
14.02.2024 19:46
Od ułożenia łożyska zależy czy poród odbędzie się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie
Od ułożenia łożyska zależy czy poród odbędzie się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie (Adobe Stock)

Ułożenie łożyska w ciąży to temat, który może niepokoić wiele przyszłych mam. Prawdą jest, że łożysko ma ogromne znaczenie w rozwoju dziecka, a od sposobu jego ułożenia zależy, czy poród odbędzie się siłami natury czy konieczne będzie cesarskie cięcie. Jakie są położenia łożyska w trakcie ciąży? Jakie są potencjalne komplikacje związane z ułożeniem łożyska?

spis treści

1. Łożysko w ciąży - jaką pełni rolę?

Łożysko to narząd płodowy, powstały z kosmówki i błony śluzowej macicy. Jego budowa przypomina krążek, choć jego kształt zależy od miejsca, w którym zagnieździł się zarodek w macicy.

Najważniejsza funkcja tego narządu to wymiana krwi między układem naczyniowym matki i płodu.

Dzięki łożysku krew matki i dziecka nie miesza się, a jednocześnie do malucha docierają niezbędne do życia substancje, jak pokarm i tlen. Przez ten narząd od dziecka odprowadzane są zbędne produkty przemiany materii i dwutlenek węgla.

Zobacz film: "Jakie są wskazania do wywołania porodu?"

Łożysko w ciąży także produkuje hormony ciążowe konieczne do jej utrzymania, a ich wytwarzanie zaczyna się od 10. tygodnia ciąży. W tym czasie łożysko, pełniąc funkcję hormonu endokrynnego, stopniowo przejmuje odpowiedzialność za produkcję hormonów, zastępując w tej roli ciałko żółte ciążowe.

Łożysko wytwarza:

2. Jakie znaczenie ma ułożenie łożyska w ciąży?

Ułożenie łożyska w ciąży zwykle nie ma wpływu na jej przebieg oraz stan zdrowia dziecka. Istotne jest jednak przy porodzie, ponieważ od jego ułożenia zależy, czy odbędzie się naturalnie - siłami natury, czy też poprzez operację - cesarskie cięcie.

Możemy wyróżnić łożysko ułożone prawidłowo - fizjologicznie oraz nieprawidłowo, które określamy terminem łożysko przodujące.

Bóle porodowe - jak sobie radzić? Co czuje kobieta podczas porodu?
Bóle porodowe - jak sobie radzić? Co czuje kobieta podczas porodu?

Większość kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy niepokoi się tym, jak będzie wyglądał poród. Często

przeczytaj artykuł

3. Nieprawidłowo ułożone łożysko - łożysko przodujące

Łożysko w ciąży może znajdować się na przedniej lub tylnej ścianie, w górnej części macicy. Jeśli wykształci się w dolnym odcinku macicy, pokrywając całkowicie lub częściowo wewnętrzne ujście szyjki macicy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym.

Łożysko przodujące zwykle jest diagnozowane przed 20. tygodniem ciąży. Nie jest to wtedy jeszcze niebezpieczne - określamy je wtedy łożyskiem nisko położonym.

W jaki sposób może dojść do takiej sytuacji? Łożysko na tym etapie ciąży zajmuje wiele miejsca w małej macicy. W miarę rozwoju ciąży przesuwa się samoistnie do góry, dzięki rozciąganiu się macicy i rozrastaniu jej dolnej części.

Tego rodzaju niskie, nieprawidłowe ułożenie ciężarna powinna kontrolować podczas każdej wizyty.

Jeśli łożysko pozostanie w tej pozycji do końca ciąży i nie przemieści się ku górze, poród odbędzie się poprzez cesarskie cięcie.

3.1. Rodzaje łożyska przodującego

Z uwagi na położenie łożyska względem kanału szyjki macicy łożysko przodujące możemy różnicować na:

  • łożysko centralnie przodujące - całkowicie pokrywa wewnętrzne ujście kanału szyjki, wiąże się z największą ilością powikłań;
  • łożysko częściowo lub brzeżnie przodujące - pokrywa jedynie część ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy lub przylega do niego swoim brzegiem;
  • łożysko nisko schodzące - nie pokrywa ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy, lecz jest zagnieżdżone od niego o około 2,5 cm.

3.2. Łożysko przodujące - czynniki ryzyka

Na ciążę z łożyskiem przodującym narażone są kobiety, które:

4. Jakie jest ryzyko i powikłania związane z nieprawidłowym ułożeniem łożyska?

Łożysko przodujące samo w sobie nie jest wadliwe, złe jest jedynie jego położenie. Funkcjonuje normalnie, a dziecko rozwija się prawidłowo.

Zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia obfitego krwotoku, dlatego ciężarna z łożyskiem przodującym musi unikać wysiłku fizycznego, a także współżycia w ciąży. W niektórych przypadkach wymagana jest hospitalizacja.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze