Trwa ładowanie...

Trening nocnikowy

Avatar placeholder
12.10.2020 18:32
Trening nocnikowy
Trening nocnikowy

Trening nocnikowy to sposób na wkroczenie dziecka do ważnego etapu w życiu, w którym maluch zyskuje dużą niezależność. Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko jak najwcześniej komunikowało potrzebę korzystania z nocniczka i nie potrzebowało pieluch. Należy pamiętać, że każdy maluch jest inny. Jedne mogą świetnie sobie radzić z treningiem nocniczkowym, inne będą wymagać znaczniej więcej cierpliwości. Oto kilka rad dla rodziców, jak nauczyć dziecko sikać do nocnika.

spis treści

1. Nagradzanie dziecka podczas treningu nocnikowego

Nauka siadania na nocnik stanie się bardziej owocna, jeśli rodzic będzie nagradzał dziecko w sposób odpowiedni do jego wieku. Na początku nagroda powinna być niematerialna. Nie zapominaj o tym, jak wielką siłę mają zwykłe pochwały, czuły dotyk, gratulacje i zadowolenie rodziców. Pamiętaj, by zaakcentować każdy, nawet najmniejszy, sukces. Pochwal dziecko nawet za samo siadanie na nocnik, nawet jeśli nie udało mu się tym razem zrobić siku. Kiedy w końcu maluchowi uda się osiągnąć cel, nagrodź malucha jakąś drobną przyjemnością materialną, np. naklejkami, laleczką, samochodzikiem czy kredkami.

Dobrym pomysłem na to, by wspomóc naukę siusiania, będzie kupienie kolekcji małych zabawek i wręczanie jednej za każde korzystanie z nocnika zakończone sukcesem. Małe dzieci uwielbiają gromadzić różne rzeczy. Może to być także kolekcja naklejek. Kupcie i powieście na ścianie specjalną tablicę lub karton papieru, gdzie będziecie przyklejać naklejki. Chwal dziecko za to, że uzbierało dużą liczbę naklejek. Pokaż tablicę lub karton waszym gościom, powiedz innym, jak bardzo dzielny jest maluch.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Pamiętaj, że nagrody materialne nie muszą być duże czy kosztowne i należy je wręczyć, jeśli dziecko rzeczywiście osiągnie swój cel. Aby dziecko dobrze wiedziało za jakie osiągnięcie zostało nagrodzone, wręczaj zabawki lub naklejki zaraz po skorzystaniu z nocnika. Możesz kupić nocnik, który zaczyna grać tuż po użyciu. Dla niektórych dzieci bardzo atrakcyjną nagrodą jest samodzielne spuszczenie wody, dlatego pomóż maluchowi, by udało mu się to zrobić. Unikaj stosowania jedzenia, przede wszystkimi słodyczy, jako nagrody oraz wystrzegaj się karania w jakikolwiek sposób za dalsze moczenie pieluszki .

2. Inne sposoby na naukę siadania na nocnik

Nauka siusiania na nocnik będzie bardziej owocna, jeśli dostarczysz dziecku towarzysza, np. w postaci ulubionej maskotki dziecka. Powiedz dziecku, żeby próbowało nauczyć swojego przyjaciela, jak korzysta się z nocniczka i od czasu do czasu pytaj się malucha, czy jego zwierzaczek nie chce siusiu.

Dobrze, by siadanie na nocnik stało się dla dziecka ciekawą przygodą. Kiedy nocnik był dopiero co kupionym przedmiotem, na pewno wzbudzał dużą ciekawość dziecka. Niestety, z czasem zainteresowanie maleje. Dlatego możecie wspólnie udekorować nocnik na przykład naklejankami czy farbkami.

Trening nocnikowy stanie się skuteczniejszy, jeśli wprowadzisz parę zmian do garderoby dziecka. Kup maluchowi kilka par majteczek i zacznij je zakładać. Będzie to ekscytujące wydarzenie dla twojej pociechy. Dodatkowo maluch zauważy, że bez pieluszki znacznie wygodniej mu się biega i bawi. Poza tym przy zakupie ubranek pamiętaj, by były one wygodne do ściągania.

Wszystkie te działania sprawią, że dziecko będzie kojarzyło sikanie do nocnika z czymś przyjemnym. Należy pamiętać, że nauka siusiania wymaga wiele cierpliwości ze strony rodziców. Rozwój dziecka ma indywidualne tempo i jeśli maluch nie radzi sobie jeszcze dobrze z tą czynnością fizjologiczną, wystarczy dać mu jeszcze odrobinę czasu, by do tego dojrzał.

Ewa Janeczko

Następny artykuł: Moczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze