Cukrzyca ciążowa

Do niedawna zajście w ciążę kobiety chorej na cukrzycę wiązało się z ryzykiem dla jej zdrowia, a w szczególności dla jej nienarodzonego dziecka. Dzisiaj kobieta cierpiąca na tą przypadłość ma taką samą szansę donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko jak każda inna kobieta. Według europejskich badań epidemiologicznych, na cukrzycę w okresie ciąży cierpi 3-5% kobiet. 10% tej liczby stanowią kobiety z cukrzycą rozpoznaną jeszcze przed zajściem w ciążę. Pozostałe ciężarne cierpią na cukrzycę wywołaną ciążą. Jest to tak zwana cukrzyca GDM – gestationaldiabetesmellitus.

Objawy cukrzycy ciążowej

Objawy, które mogą sugerować cukrzycę ciążową, to wzmożony apetyt i pragnienie, częste oddawanie dużych ilości moczu, nawracające drożdżycowe infekcje pochwy, zaburzenia widzenia (często zamazany obraz), utrata masy ciała, zawroty głowy, większe łaknienie, a czasem uczucie wilczego głodu i wzrost ciśnienia krwi. Poddanie się badaniu krwi i moczu może wskazywać podwyższone stężenie glukozy we krwi, któremu może towarzyszyć obecność glukozy w moczu.

Cukrzycy ciążowej sprzyja otyłość lub cukrzyca w rodzinie, pojawienie się cukrzycy w poprzedniej ciąży, wiek mamy powyżej 35. roku życia, wielorództwo, nadciśnienie tętnicze, duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze. Zalecany schemat wykrywania GDM może być dwustopniowy – obejmujący test przesiewowy (50g) i diagnostyczny (75g). W procesie diagnostycznym można pominąć test przesiewowy. Nie można rozpoznać GDM jedynie na podstawie nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego, chyba że stężenie glukozy będzie wyższe lub równe 200 mg/dl (wtedy nie należy wykonywać testu diagnostycznego). Diagnostyka ciężarnych w kierunku cukrzycy ciążowej powinna być wykonywana przez wszystkich lekarzy położników w warunkach ambulatoryjnych. Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży u każdej kobiety ciężarnej przeprowadza się test obciążenia glukozą (50 g). Wartość tego testu poniżej 140mg/dl jest prawidłowa. Jeżeli stężenie glukozy wynosi więcej niż 140mg/dl przeprowadza się kolejny test – tym razem organizm matki zostaje obciążony jednorazowo 75 g glukozy.

Jak leczyć cukrzycę w ciąży? Leczenie cukrzycy ciążowej zaczyna się od wprowadzenia specjalnej diety, która uzależniona jest od masy ciała, wzrostu, aktywności i okresu ciąży. Leczenie dietą powinno wspomóc się niewielkim wysiłkiem fizycznym, który spowoduje przyspieszenie czynności serca o około 30u/min. Jeżeli dieta i wysiłek nie przynosi efektu leczniczego stosuje się insulinę. Statystyki wykazują, że insulinę stosuje się u około 10 – 40% kobiet z cukrzycą.

Dieta w cukrzycy ciążowej

W diecie cukrzycowej powinny znaleźć się:

  • warzywa i owoce z niską zawartością cukru;
  • pieczywo, kasze, czyli węglowodany złożone (ok. 40-50%);
  • tłuszcze roślinne i zwierzęce (ok. 20-30%);
  • białko, które powinno stanowić ok. 30% diety.

Posiłki powinny być podzielone na 6 porcji – 3 posiłki główne i 3 mniejsze.

Powikłania cukrzycy ciążowej

Nieleczona cukrzyca może powodować zagrożenia zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka:

  • zagrożenia dla matki - zagrożenie przedwczesnym porodem, stan przedrzucawkowy, zwiększone prawdopodobieństwo cięcia cesarskiego;
  • zagrożenia dla płodu - hipertrofia wewnątrzmaciczna – masa płodu nadmierna w stosunku do wieku płodowego; wielowodzie, które może prowadzić do porodu przedwczesnego; hiperglikemia u matki może doprowadzić do kwasicy u płodu, obumarcia wewnątrzmacicznego bądź wad wrodzonych – wady układu sercowo-naczyniowego, niedorozwój kości krzyżowej, niedorozwój nerek, nieprawidłowe moczowody, bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, wady układu pokarmowego.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Cukrzyca ciążowa Małgosia:

Publikujemy odpowiedź dr Anny Wójtowicz na często zadawane pytanie dotyczące problematyki cukrzycy ciążowej.czytaj dalej

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Cukrzyca ciążowa Małgosia:

Cukrzyca ciążowa spowodowana jest* zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu podczas ciąży. Cukrzyca ciążowa dotyka około 10 % kobiet ciężarnych. W większości przypadków ustępuje całkowicie po porodzie .

Skarbek 9 miesięcy, ciąża 1 odpowiedź Insulina w cukrzycy ciążowej - szpital Karowa Skarbek:

jestem na diecie cukrzycowej pomimo jej stosowania cukry głównie po śniadaniu i tak mają 123, 130 ,140 ...co jakieś 3-4 dni mam silny atak głodu i jem wtedy poprostu więcej i to nawet to czego nie powinnam to jest silniejsze ode mnie .

Redakcja Nowe artykuły w portalu 2 odpowiedzi Wysoki cukier w ciąży Redakcja:

Wysoki cukier w ciąży może świadczyć o rozwoju cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa zdarza się u około 3% kobiet spodziewających się dziecka. Choroba ujawnia się najczęściej między 24. a 28 .

milka21 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Cukrzyca ciążowa. milka21:

Witam serdecznie Panią Doktor.Jestem w 22 tyg. ciąży i mam cukrzycę ciążową. Byłam w poradni dla cukrzyków i otrzymałam glukometr do mierzenia poziomu glukozy. Podano mi normę do 120. Niestety często mam przekroczoną normę nawet do 130 i to bez względu...

didianka 9 miesięcy, ciąża 5 odpowiedzi Cukrzyca ciążowa didianka:

Czesc, szukam przyszlych mam z cukrzyca ciążową. Chętnie doradzę (juz walcze z nią kilka tygodni) ale i sama chciałabym się cos dowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie :)

pokaż 5 następnych

Artykuły Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa Dieta w cukrzycy ciążowej

(...) tłuszczów zwierzęcych (smalec, słonina) na rzecz roślinnych. Szczególnie dobre dla kobiet z cukrzycą ciążową są...

Cukrzyca ciążowa Objawy cukrzycy ciążowej

(...) ów z poziomem cukru we krwi. Cukrzyca ciężarnych Cukrzyca ciążowa jest przejściowym zaburzeniem endokrynologicznym. Rozpoznaje się ją ... . Cukrzyca ciążowa pojawia się u dotąd zdrowych kobiet, które nie chorowały nigdy na cukrzycę. Jeśli problemy z hiperglikemią ... . Cukrzyca w ciąży stanowi jednak zagrożenie dla matki i dziecka. Ponadto, u 30-50% kobiet z cukrzycą ciążową w ciągu najbliższych 15 ... zwiększonego zapotrzebowania na insulinę. Rozwija się wówczas cukrzyca ciążowa, występująca przeważnie w trzecim trymestrze...

Przyczyny cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa Przyczyny cukrzycy ciążowej

(...) niedoboru insuliny – hormonu wydzielanego przez trzustkę. Cukrzyca ciążowa natomiast definiowana jest jako r ... , a komórki nie są w stanie zrobić z niej użytku. Rozwija się cukrzyca ciążowa. Organizm ciężarnej, nie mogąc korzystać ... z cukrzycą ciążową w ciągu 15 lat od porodu dochodzi do wystąpienia objawów cukrzycy typu 2. Istotną rolę w rozwoju...

Cukrzyca ciążowa Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciążowa spowodowana jest zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu podczas ciąży. Dotyka ona około 10% kobiet ciężarnych. W większości przypadków ustępuje całkowicie po porodzie. Po jej wystąpieniu zwiększa się jednak ryzyko pojawienia się jej przy kolejnej ciąży oraz zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2. Warto więc po porodzie zmienić styl życia: więcej się ruszać, zwracać uwagę na to się je oraz starać się nie dopuścić do nadwagi. Cukrzyca w ciąży może być niebezpieczna...

Cukrzyca ciążowa Kobieta z cukrzycą w ciąży

Fundacja WOŚP realizuje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Polega on na nieodpłatnym wypożyczaniu kobietom chorym na cukrzycę typu 1 pomp insulinowych na okres przygotowań do ciąży, ciąży oraz porodu. Program...

Cukrzyca ciążowa Cukrzyca u ciężarnych

(...) poprzednio dziecka ważącego powyżej 4 kg. Warto jednak wiedzieć, że wg badań u wysokiego odsetka kobiet z cukrzycą ciążową...

Dieta kobiet w ciąży z cukrzycąOdtwórz wideo
Cukrzyca ciążowa Dieta kobiet w ciąży z cukrzycą

Cukrzyca ciężarnych niesie ze sobą ryzyko powikłań dla rozwoju płodu. Aby więc wykryć tę chorobę należy przeprowadzić testy przesiewowe polegające na doustnym obciążaniu glukozą. Taka choroba pojawia się u 2-5% ciężarnych, a ryzyko jej występowania...

Komplikacje okołoporodowe Poród z cukrzycą ciążową

Cukrzyca u kobiety w ciąży może być zaburzeniem gospodarki węglowodanowej wywołanym przez ciążę (cukrzyca ciężarnych) lub też chorobą, która rozwinęła się jeszcze przed poczęciem, lecz nie była wcześniej wykryta (nie rozpoznana cukrzyca 1 typu)....

Cukrzyca
Choroby powodujące niepłodność Cukrzyca

Cukrzyca może być przyczyną niepłodności u mężczyzn. Prowadzi m.in. do zaburzeń wzwodu oraz zaburzeń ejakulacji, które uniemożliwiają odbycie udanego stosunku płciowego i zapłodnienie partnerki.

Moda w ciąży Bielizna ciążowa

Bielizna ciążowa musi być przede wszystkim wygodna - nie może podrażniać i powodować obtarć skóry. Dla pań w ciąży przeznaczone są specjalne biustonosze ciążowe i majtki ciążowe.

Wyprawka dla mamy Poduszka ciążowa

Poduszka ciążowa ułatwia przyszłym mamom sen, zapewniając odpowiednie podparcie dla głowy, pleców, brzucha i nóg. Zmniejsza tym samym dolegliwości ciążowe takie jak ból pleców i opuchlizna nóg.

Moda w ciąży Tunika ciążowa

W szafie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć tuniki ciążowej. Jest to wygodny strój łączący cechy bluzki i sukienki ciążowej. Jak wybrać tunikę ciążową?

Moda w ciąży Kurtka ciążowa

Kurtka ciążowa okaże się przydatna nie tylko przez dziewięć miesięcy trwania ciąży, ale i podczas pierwszych miesięcy po porodzie. Dlatego też warto dowiedzieć się jak wybrać najlepszą kurtkę ciążową.

HBs Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa dotyczy około 4% wszystkich przyszłych mam w Polsce. To bardzo dokuczliwa choroba wątroby, która objawia się uporczywym świądem skóry i żółtaczką. Grozi porodem przedwczesnym.

Wyprawka dla mamy Bluzka ciążowa

Ze względu na gwałtowne zmiany w obrębie ciała, dosyć trudno jest kobiecie ciężarnej zakupić odpowiednią odzież. Na co warto zwracać uwagę wybierają ubrania przeznaczone do noszenia w ciąży?

Spadek masy ciała Cukrzyca u niemowląt

Cukrzyca u niemowlaka nie jest, wbrew pozorom, rzadkim zjawiskiem. Jakie objawy wskazują na cukrzycę u dziecka poniżej pierwszego roku życia? Jak żyć z cukrzycą?

Cukrzyca ciążowa Cukrzyca w ciąży

W grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej są kobiety cierpiące na cukrzycę w poprzedniej ciąży, liczące sobie ponad 35 lat, mające nadwagę lub gdy ktoś z rodziny jest diabetykiem.

Cukrzyca ciążowa Cukrzyca u ciężarnych

Według badań obecnie u 3% kobiet ciężarnych stwierdza się cukrzycę. Większość z nich uważa, że jest to wyrok dożywotniego chorowania, inne boją się o zdrowie dziecka. Jednak cukrzyca ciężarnych kobiet jest faktem z którym, niektóre przyszłe...

Cukrzyca ciążowa Kobieta z cukrzycą w ciąży

Fundacja WOŚP realizuje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Polega on na nieodpłatnym wypożyczaniu kobietom chorym na cukrzycę typu 1 pomp insulinowych na okres przygotowań do ciąży, ciąży oraz porodu. Program...

Dieta kobiet w ciąży z cukrzycąOdtwórz wideo
Cukrzyca ciążowa Dieta kobiet w ciąży z cukrzycą

Cukrzyca ciężarnych niesie ze sobą ryzyko powikłań dla rozwoju płodu. Aby więc wykryć tę chorobę należy przeprowadzić testy przesiewowe polegające na doustnym obciążaniu glukozą. Taka choroba pojawia się u 2-5% ciężarnych, a ryzyko jej występowania zwiększa...

Planowanie ciąży Cukrzyca a planowana ciąża

Średnio 1 na 100 kobiet choruje na cukrzycę. Choroba ta powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi. Insulina transportuje glukozę do komórek, gdzie zamieniana jest w energię. Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, glukoza nie...

Glukoza w ciąży Norma glukozy w ciąży

(...) przyjęcia glukozy glikemia jest najwyższa. Nadwyżka glukozy, czyli cukrzyca ciążowa Cukrzyca ciążowa to przejściowe zaburzenie pracy ... problemy z cukrem w tym okresie. Niemniej cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla płodu, a ponadto u ponad 50% kobiet, u...

Komplikacje okołoporodowe Poród z cukrzycą ciążową

Cukrzyca u kobiety w ciąży może być zaburzeniem gospodarki węglowodanowej wywołanym przez ciążę (cukrzyca ciężarnych) lub też chorobą, która rozwinęła się jeszcze przed poczęciem, lecz nie była wcześniej wykryta (nie rozpoznana cukrzyca 1 typu). Na...

Wysoki cukier w ciąży
Glukoza w ciąży Wysoki cukier w ciąży

Wysoki poziom glukozy w ciąży może świadczyć o rozwoju cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa zdarza się u około 3% kobiet ... działa jak hormon wzrostu. Z tego powodu dzieci kobiet z cukrzycą ciążową rodzą się duże i ciężkie. Aby uniknąć uraz ... rytmu serca płodu, a nawet śmierci dziecka. Noworodki z ciąży powikłanej cukrzycą ciążową są bardziej narażone w przyszłości ... . U 20% kobiet z cukrzycą ciążową nie wystarcza jednak dieta i umiarkowany wysiłek ruchowy. Aby zapanować nad glukozą,...

Dieta w zaparciach
Błonnik Dieta w zaparciach

(...) z cukrzycą ciążową lub otyłością, ponieważ stabilizuje poziom glukozy we krwi i ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Słodycze a ciąża
Węglowodany Słodycze a ciąża

(...) przyczyną wielu chorób ciążowych, takich jak cukrzyca ciążowa, zatrucie ciążowe, wysokie ciśnienie krwi, niedobór potasu w...

Cukier w ciąży
Dieta w cukrzycy ciężarnych Cukier w ciąży

(...) matka choruje od dłuższego czasu. Cukrzyca ciążowa prawdopodobnie pojawia się z powodu działania hormonów łożyska, które...

Niski poziom glukozy
Poziom glukozy Niski poziom glukozy

(...) z glukagonu i należy do niej wezwać pogotowie. Spadek glukozy we krwi może nieść za sobą zagrożenie życia. Mamy z cukrzycą...

Przyczyny zatrucia ciążowego
Zatrucie ciążowe (gestoza) Przyczyny zatrucia ciążowego

(...) ów tych należą: pierwsza ciąża kobiety, ciąża mnoga, np. bliźniacza, wiek matki powyżej 35 lat, konflikt serologiczny, cukrzyca...

Ciało w ciąży Refleksologia stóp podczas ciąży

(...) hormony, co skutkuje dopływem pozytywnej energii i sił witalnych oraz pozwala odzyskać równowagę psychiczną. Cukrzyca...

Echokardiografia płodu
Monitorowanie czynności serca płodu Echokardiografia płodu

(...) ciąża mnoga i/lub powikłana. Matczyne cukrzyca ciążowa lub insulinozależna, choroby tkanki...

Decyzja o ciąży Ciąża po 35

(...) ciążowe u kobiet po 35 roku życia to: cukrzyca ciążowa - ryzyko cukrzycy w ciąży u kobiet po 35 roku życia jest około...

Ocena ruchliwości płodu Ruchy dziecka w ciąży

(...) jest nieprawidłowy, występuje cukrzyca ciążowa albo nadciśnienie tętnicze, lub gdy ciąża jest przenoszona, ginekolog może...

Waga noworodka
Wymiary noworodka Waga noworodka

(...) Taka waga urodzeniowa dziecka wskazuje zwykle na problemy kobiety z cukrzycą w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa...

Poronienie Przyczyny i leczenie przy obumarciu płodu

(...) ów spowodowanych jest przez różne patologie związane z łożyskiem. Przyczyny matczyne: przenoszona ciąża, niekontrolowana cukrzyca ciążowa, toczeń, zespół antyfosfolipidowy, infekcje, nadciśnienie tętnicze, stan...

Badanie moczu w ciąży Zapalenie układu moczowego w ciąży

(...) ciąży albo w połogu. Czynnikami, które podnoszą ryzyko zapalenia nerek w ciąży, są: cukrzyca ciążowa, kamienie...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij