Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

26 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

26 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
26 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

26 tydzień to ostatni pełny tydzień drugiego trymestru. Ciesz się błogosławionym stanem póki możesz – od tej chwili będzie tylko gorzej. W ciągu następnego tygodnia wkroczysz w trzeci trymestr, okres, w którym twój brzuch urośnie do niebotycznych rozmiarów. Jaka jest waga dziecka w 26 tygodniu ciąży?

spis treści

1. Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży

26 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jest to 6 miesiąc, 2 trymestr ciąży. Dziecko urosło do 33 centymetrów, waga dziecka w 26 tygodniu ciąży zaś to około 900 g. W ciągu najbliższych trzech miesięcy przybierze ono jednak aż 3 kilogramy!

Ponadto twoje zmęczenie ciążą, niewyspanie i obolałość będą się kumulować. Najprostsze czynności będą sprawiać ci trudność i będziesz już niecierpliwie oczekiwać rozwiązania.

Zobacz film: "Znieczulenie a ciąża"

W tym okresie płuca zaczynają produkować surfaktant. Jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe w pęcherzykach płucnych i zabezpieczająca je przed zapadaniem się i sklejaniem w czasie wydechu. W życiu płodowym płuca dziecka przypominają uciśniętą i wypełnioną płynem gąbkę.

Wraz z pierwszym oddechem i krzykiem noworodka płuca się rozprężą, a resztki płynu zostaną powoli wchłonięte. Pomimo tego poród w tym tygodniu ciąży nadal grozi niewydolnością oddechową dziecka, często kończącą się śmiercią płodu.

Następuje dalsze doskonalenie narządów zmysłów, w tym słuchu. Dziecko zaczyna w regularny i przewidywalny sposób reagować na określone dźwięki, głosy, muzykę.

Możesz zacząć puszczać mu spokojną, najlepiej klasyczną muzykę, co będzie działać uspokajająco i (choć nie udowodniono tego jednoznacznie) jednocześnie stymulować jego mózg do rozwoju.

Dziecko porusza się już w pełni skoordynowany sposób. Potrafi nie tylko odbijać się od ścian macicy, ale też ssać kciuk, a nawet duży paluch u stopy.

Ssanie palców wzmacnia mięśnie żuchwy i przygotowuje dziecko do podjęcia bardzo wyczerpującego ssania twoich piersi po urodzeniu, co będzie jego jedynym źródłem pokarmu przez kilka miesięcy po urodzeniu (przynajmniej tak to zostało zaprojektowane).

Dzidzia aktywnie łapie pępowinę i bawi się nią. Jeśli masz bliźniaki, to korzystając z jeszcze relatywnie znacznej wolnej przestrzeni, będą się bawić i wchodzić w interakcje, tworząc jedyną w swoim rodzaju więź na całe życie.

Udowodniono, że w tym okresie dziecko już żywo reaguje na dotyk. Możesz spróbować bawić się z dzieckiem, delikatnie dotykając brzucha i czekając na jego reakcje.

Reakcje te powinny być bardzo żywe, jako że26 tydzień należy do raptem kilku tygodni w ciąży, w czasie których dziecko porusza się w najbardziej dynamiczny sposób. Z jednej strony jest już silne i skoordynowane ruchowo, a z drugiej jeszcze na tyle małe, że ma dużo miejsca.

Serce dziecka w 26 tygodniu ciąży bije już na tyle silnie, że można je wysłuchać, przykładając lekarski stetoskop do brzucha. Jeśli dysponujesz stetoskopem, spróbuj wysłuchać bicia jego serca, a jeśli masz starsze dzieci - koniecznie daj im posłuchać serca dzidziusia.

W 26 tygodniu ciąży normy wagi dziecka oscylują wokół 1 - 2 kg.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 26 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych znajdziesz w tabeli Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL325297353
BPD676074
OFD847791
HC243227259
AC210190230
FL484452
Masa (g)9107151105

W dwudziestym szóstym tygodniu ciążycałe ciałko płodu intensywnie rośnie, co zwiastuje rychłe nadejście trzeciego trymestru.

W tym tygodniu płuca, których zawiązki powstały już w okresie zarodkowym, zaczynają dojrzewać, co stanowi bezpośrednie przygotowanie do przyjścia na świat i rozpoczęcia samodzielnego oddychania.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zmiany w organizmie w 26 tygodniu ciąży

Dziecko nadal przybiera na masie w średnim tempie 90 gramów tygodniowo. Do coraz większej masy dziecka dochodzi przyrost łożyska, macicy i zwiększająca się ilość wód płodowych.

W efekcie nosisz w brzuchu nadbagaż o wielkości nawet piłki nożnej i masie do dwóch kilogramów. Może to powodować coraz większe trudności ze sprawnym poruszaniem się, zmianą pozycji i spaniem.

Jeśli masz trudności ze spaniem, spraw sobie specjalną poduszkę dla ciężarnych w kształcie rogu, bardzo ułatwi ona życie tobie i stroskanemu przyszłemu tatusiowi.

Dno macicy znajduje się kilka centymetrów powyżej pępka. W dalszej części ciąży dno macicy będzie się podnosić mniej więcej o jeden centymetr z każdym mijającym tygodniem.

Wraz ze wzrostem dziecka, będzie ono miało coraz mniej przestrzeni do pływania, w związku z czym jego ruchy mogą tracić z czasem dynamikę i wyrazistość. Obecnie doświadczasz jednego z tygodni, kiedy maluch jest bardzo aktywny.

Wszystkie inne niedogodności są coraz silniej odczuwalne. 26 tydzień to początek końca najprzyjemniejszego okresu w czasie ciąży, czyli drugiego trymestru, kiedy to przemijają już dolegliwości związane z burzą hormonalną charakteryzujące pierwszy trymestr, a jednocześnie ciąża jest jeszcze na tyle mała, że nie utrudnia tak bardzo codziennej aktywności.

W trzecim trymestrze będziesz prawdziwie „ciężarna”, duży brzuch stanowił będzie przeszkodę nie tylko w sprawnym poruszaniu się, ale nawet w staniu, siedzeniu i, co najgorsze, w spaniu. Wykorzystaj te ostatnie przyjemne dni – wyjedź za miasto na romantyczny weekend, a przede wszystkim – wysypiaj się!

W zależności od wielkości ciąży oraz twojej ogólnej kondycji, sprawności fizycznej i aktywności możesz już coraz częściej skarży się na bóle pleców i obrzęki stóp. Obrzęki stóp w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży są spowodowane utrudnionym powrotem krwi żylnej do serca oraz zatrzymaniem dużej ilości wody w organizmie, spowodowanej zmianami hormonalnymi i większą ilością krwi w obiegu.

Rosnąca macica będzie z czasem naciskać nie tylko na jelita, powodując zaburzenia trawienia, wzdęcia, zgagę czy zatwardzenia, ale też na przeponę i klatkę piersiową.

Spowoduje to spłycenie oddechu, obniżenie wydolności wysiłkowej i ogólne obniżenie samopoczucia. Obok narastających trudności ze złapaniem oddechu pojawiać się będzie ból żeber, które będą stale rozpychane. W razie pojawienia się nagłego, ostrego bólu żeber, spróbuj zmienić pozycję, położyć się, odpocząć.

3. 26 tydzień ciąży - proces ciąży

26 tydzień to dobry moment, by pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzenia, jeśli jeszcze tego nie uczyniłaś. Jest to szczególnie ważne przy pierwszej ciąży, gdy wiele rzeczy jest dla ciebie jeszcze nowych.

W ramach szkoły rodzenia odbywają się wykłady i ćwiczenia praktyczne, w czasie których dowiesz się wielu cennych rzeczy na temat ciąży, noworodka, porodu i połogu, a w czasie ćwiczeń praktycznych zostaniesz przygotowana do samego porodu.

Na zajęciach teoretycznych przeszkolone osoby nauczą cię, jak dbać o siebie w ciąży, co jeść, żeby nie przytyć, poznasz symptomy zbliżającego się porodu.

Dokładnie opisany zostanie sam przebieg porodu, zostaniesz poinformowana, kiedy i z jakich przyczyn może dojść do cięcia cesarskiego, jak również o ryzykach, które się z nim wiążą.

Dostaniesz również cały bagaż informacji na temat prawidłowej pielęgnacji noworodka, potrzebnej mu wyprawki, szczepień, etc.

Położna nauczy cię teoretycznych podstaw karmienia piersią, zasad pielęgnacji ran poporodowych i rozwieje wątpliwości dotyczące najczęstszych problemów związanych z opieką nad noworodkiem.

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia
W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia (123RF)

W szkole rodzenia uczy się również technik oddychania i relaksu, które będą bardzo pomocne w czasie porodu.

Zostaniesz też nauczona ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, które zredukują bóle kręgosłupa w ciąży, a jednocześnie nie będą zbyt forsowne dla przyszłej mamy.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 27 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze