Trwa ładowanie...

Zostawiła synka z babcią. Doszło do wypadku

 Maria Krasicka
10.11.2021 15:28
Chłopiec włożył rękę do sieczkarni. Ucięło mu palec
Chłopiec włożył rękę do sieczkarni. Ucięło mu palec (East News)

W Lubinie (woj. dolnośląskie) doszło do strasznego wypadku. Czteroletni chłopiec, będąc pod opieką babci, włożył rękę do sieczkarni. Niestety maszyna niemal w całości ucięła dziecku palec. Jedynie dzięki szybkiej reakcji udało się go uratować. Co robić w podobnej sytuacji?

spis treści

1. Czterolatek uciął palec

Młoda mama zostawiła synka pod opieką babci, która nie zauważyła, że czterolatek kręci się przy pracującej sieczkarni pokrzyw. Niestety chłopiec włożył rękę do środka, co sprawiło, że jeden z jego palców został niemal całkowicie ucięty. Trzymał się jedynie na fragmencie skóry.

Kiedy 29-latka wróciła i zobaczyła, co się dzieje, wzięła synka na ręce i pobiegła w kierunku pobliskiego szpitala miejskiego. Po drodze zauważyła jednak patrol policji i roztrzęsiona poprosiła o pomoc w przetransportowaniu dziecka.

Zobacz film: "Masaż serca u niemowlęcia"

Funkcjonariusze widząc, w jakim stanie jest zapłakana kobieta, postanowili jej pomóc. Powiadomili szpital o zdarzeniu, po czym na sygnale zawieźli matkę i dziecko na ostry dyżur, gdzie chłopiec otrzymał niezbędną pomoc.

"Lekarze przygotowani na przyjazd małego pacjenta, niezwłocznie przejęli od patrolu prewencji dziecko - wyjaśnia asp. szt. Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. - Według informacji przekazanej przez lubiniankę, w szpitalu miejskim w Lubinie natychmiast udzielono dziecku pomocy medycznej, opatrując ranę, a następnie skierowano do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Z informacji, jakie uzyskali mundurowi, wynika, że chłopcu udało się uratować paluszka. Razem ze swoją mamą został na obserwacji w szpitalu" – dodaje.

2. Pierwsza pomoc w przypadku uciętego palca dziecka

W przypadku ran ciętych u dzieci pierwsza pomoc ogranicza się do zdezynfekowania rany i jak najskuteczniejszego zatamowania krwawienia np. jałową gazą lub bandażem. Należy pamiętać, że rany nie wolno opatrywać ligniną i watą, ponieważ łatwo się przyklejają i utrudniają gojenie.

Po zaopatrzeniu należy zabrać dziecko do lekarza, który oceni stopień uszkodzenia ciała, oczyści ranę i w razie potrzeby zszyje ją.

Ranę należy opatrzeć jałowym opatrunkiem
Ranę należy opatrzeć jałowym opatrunkiem (GettyImages)

Jednak w poważniejszych przypadkach, takich jak ucięty palec, pierwsza pomoc jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Tylko od tego, czy zostanie prawidłowo udzielona, zależy powodzenie ewentualnego przyszycia go.

Kiedy dziecko utnie palec, bądź jego fragment, należy jak najszybciej unieść kończynę, co zmniejszy intensywność krwawienia. Następnie założyć jałowy opatrunek (pełniący również funkcję uciskową) i schłodzić miejsce urazu. Jeżeli palec nie został całkowicie odcięty, należy go unieruchomić tak, by znajdował się w naturalnej pozycji. W innym przypadku może dojść do martwicy tkanek. Z kolei całkowicie odcięty palec należy zabezpieczyć: zawinąć w jałowy gazik, umieścić w torebce foliowej i schłodzić lodem.

Następnie poszkodowane dziecko musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Lekarz oceni typ powstałej rany (czy jest cięta, szarpana, lub miażdżona), miejsce przecięcia tkanek, a także stan uciętego palca. Jeśli trzyma się on na płacie skóry i jest ukrwiony, szansa na udany zabieg operacyjny wzrasta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze