Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Zielona kupka niemowlaka

Zielona kupka niemowlaka
Zielona kupka niemowlaka (GettyImages)

Zielone kupy u niemowlaka wywołują u rodziców niepokój. Wiele świeżo upieczonych matek czy ojców zastanawia się, czy kupa niemowlęcia może wskazywać na ewentualne problemy z trawieniem lub stany chorobowe. Istnieją różne przyczyny zielonkawego zabarwienia stolca dziecka. W większości przypadków nie ma powodu do zmartwień, ale czasami zielony kał faktycznie nie jest dobrym znakiem.

spis treści

1. Dlaczego kupa dziecka jest zielona?

Zielone kupy u dziecka mogą być spowodowane kwasami żółciowymi wydzielanymi przez wątrobę, które ulegają przemianom pod wpływem bakterii przewodu pokarmowego.

Przyczyną zielonej kupki noworodka może być spożywanie mleka modyfikowanego wzbogaconego w żelazo. Dopóki dziecko wydaje się zadowolone i nie ma problemu z zaparciami, nie należy martwić się na zapas kolorem kału.

Powodem zielonego odcienia stolca może być również żółtaczka. Niemowlęta zmagające się z tą chorobą mogą mieć ciemnozielone lub zielonkawe kupy. Ten objaw zwykle ustępuje samoistnie, gdy dziecko wraca do zdrowia.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"
Nowe produkty w diecie niemowlaka
Nowe produkty w diecie niemowlaka [7 zdjęć]

Odpowiedni moment na rozszerzenie diety dziecka następuje zazwyczaj między 4. a 6. miesiącem życia niemowlaka.

zobacz galerię

Czasami źródło zielonych kup leży w nadwrażliwości na nabiał. Niektóre dzieci karmione piersią są bardzo wrażliwe na specyficzne produkty spożywcze w diecie mamy.

Jeśli kupa dziecka jest zielona i pokryta śluzem, pojawia się w niej krew, a dziecko często doświadcza ulewania i ma wysypkę skórną, może być nadwrażliwe na jakiś element jadłospisu swojej mamy. Najczęstszym alergenem pokarmowym wśród niemowląt są białka mleka krowiego.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią może wynikać też z fermentacji laktozy po dłuższym posiłku i na ogół nie stanowi powodu do niepokoju, jednak gdy pojawią się pasma śluzu warto sprawdzić przyczynę tego stanu.

Zobacz także:

Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka alergię na nabiał, skonsultuj się z lekarzem i - jeżeli on uzna to za potrzebne - na pewien czas wyeliminuj ze swojej diety mleko oraz inne produkty mleczne.

Pierwsze efekty diety eliminacyjnej możesz zauważyć po 1-2 tygodniach. Niekiedy potrzeba jednak kilku tygodni, by ustalić przyczynę występowania zielonych stolców u dziecka.

Jeśli nie będziesz miała pewności co do alergii na mleko u dziecka, po kilku tygodniach bez nabiału wypij szklankę mleka.

Jeżeli objawy u niemowlaka powrócą, wiele wskazuje na rolę mleka w pojawianiu się niepożądanych symptomów u dziecka. W takiej sytuacji wskazane jest unikanie spożywania nabiału w okresie karmienia piersią.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Powodem pojawiania się zielonej kupy u dziecka może być zielony barwnik – biliwerdyna. Biliwerdyna jest utlenioną postacią pomarańczowego barwnika żółci – bilirubiny, która wpływa na kolor stolca.

Kiedy dziecko spożywa pokarm lekkostrawny (np. pokarm naturalny, mleko modyfikowane z przewagą białek serwatkowych, mleko modyfikowane zawierające zhydrolizowane białko), czas pasażu pokarmu przez przewód pokarmowy jest krótszy i wówczas utleniony barwnik – biliwerdyna – trafia do mas kałowych i nadaje stolcom zielone zabarwienie.

U starszych dzieci zielonkawą barwę mogą także nadać warzywa zawierające dużo zielonego barwnika, np. szpinak lub jarmuż. Dopóki stolce mają zielone zabarwienie, ale konsystencja i częstotliwość ich oddawania nie ulega zmianie, nie ma powodów do niepokoju.

2. Jaka powinna być częstotliwość oddawania stolca u niemowlaków?

Oprócz odcienia stolca powodem do obaw rodziców bywa również częstotliwość wypróżniania się u niemowlęcia. Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy spodziewać się dużej ilości kup, zwłaszcza na początku.

Niektóre dzieci wydalają kał po każdym posiłku przez kilka pierwszych tygodni życia. Stolce są zazwyczaj luźne, stąd częste podejrzenie biegunki.

Także dzieci karmione mlekiem modyfikowanym często wypróżniają się podczas pierwszych tygodni życia – można oczekiwać 4-5 kup dziennie. Gdy dziecko ma skończony miesiąc, częstotliwość wypróżniania może zacząć się zmniejszać.

Niemowlęta karmione piersią oddają stolce zaledwie co kilka dni lub wręcz raz w tygodniu. Nie należy doszukiwać się w tym zaparć – są one rzadkim zjawiskiem u dzieci spożywających mleko matki. Jeżeli jednak okres pomiędzy poszczególnymi wypróżnieniami przekracza siedem dni, a dziecko wyraźnie cierpi, należy skontaktować się z lekarzem.

Również dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rzadziej wydalają stolec po pierwszym miesiącu życia. Większość z nich robi kupę 2 razy dziennie. Powinna być ona miękka – jeśli jest twarda lub wyglądem przypomina śrut, dziecko może mieć zaparcie.

Gdy niemowlak karmiony mlekiem modyfikowanym nie wypróżnia się przez więcej niż 2-3 dni, należy skonsultować się z pediatrą.

Rodzice niemowląt powinni pamiętać również o tym, że pochrząkiwanie i płacz w trakcie wydalania stolca nie oznacza, że maluch męczy się i ma zaparcie. Niemowlęta często chrząkają, płaczą i stają się czerwone podczas wypróżniania. Gdy z czasem przyzwyczajają się do swoich potrzeb fizjologicznych, ich reakcje stają się mniej niepokojące.

3. Kiedy zielone kupy u niemowlaka powinny nas skłonić do odwiedzenia pediatry?

Kiedy pojawi się pojedyncza zielona kupa u niemowlaka, warto zachować spokój - kolor ten nie musi oznaczać stanu chorobowego. Jeśli jednak nasze dziecko stale robi kupki w zielonym kolorze, a ponadto płacze, jest apatyczne i rozdrażnione, dobrze byłoby skonsultować się z pediatrą.

Do lekarza powinniśmy udać się także, gdy kupki niemowlaka mają intensywną, bardzo nieprzyjemną woń, są wodniste i zawierają pasma śluzu lub krwi. Jeśli dodatkowo towarzyszy im gorączka i wymioty, należy natychmiast udać się do szpitala - maluch może być zagrożony odwodnieniem.

Przyczyną takiego stanu może być np. biegunka rotawirusowa lub antybiotykoterapia, która zaburza naturalną florę bakteryjną, doprowadzając do zaburzeń jelitowych. Warto od pierwszych dni życia podawać dziecku probiotyki i często przystawiać do piersi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze