Zagrażający życiu trend na TikToku. Dzieci podają konkretną datę
Niepokojąca muzyka, ciemne ujęcie ulicy, bądź lasu i tajemnicza data 01.01.2025. Tego rodzaju filmików pojawia się na TikToku coraz więcej. Mimo że wyglądają niegroźne, tak naprawdę wiąże je jedno: nowy zagrażający życiu młodych osób trend. 1 stycznia ma być bowiem w założeniu datą planowanego samobójstwa.
Jeśli zmagasz się z myślami samobójczymi, na końcu tekstu znajdziesz informacje, gdzie szukać pomocy.
1. Trend rośnie w siłę
"Trend na TikToku: dziesiątki nastolatków chcą pozbawić się życia 01.01.2025" - alarmuje Kinga Szostko z Fundacji Prospołecznej, która jako pierwsza odkryła i nagłośniła problem.
W Polsce trend pojawił się na platformie 2 grudnia w postaci krótkiego filmiku chłopca o imieniu Kuba i staje się coraz popularniejszy. Jego nagranie ma już ponad 100 tysięcy wyświetleń i zgromadziło przez ten czas 11,5 tysiąca polubień.
Pod nagraniem pojawiło się ponad 800 komentarzy, w których dzieci i nastolatki deklarują chęć popełnienia samobójstwa w pierwszy dzień nowego roku. Wielu z nich pisze o swoich planach, używając emotikonek-strzałek, które wpisują obok stwierdzeń "moje chęci", "moja odwaga" (strzałki w górę oznaczają, że mają chęci lub odwagę, by pozbawić się życia, te w dół zaś, że nie).
2. "Zrobię to, obiecuję wam"
Skala zjawiska jest przerażająca. Pod komentarzami dotyczącymi planów samobójczych mnóstwo nastolatków odpisuje "rel", co oznacza "czuję to samo", "zgadzam się". Wielu sugeruje ponadto, że chciałoby popełnić samobójstwo, ale się boi, bądź nie chce zostawić bliskich: rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół.
"Chcę, ale coś mnie trzyma, że jeszcze trochę muszę zostać (pod koniec stycznia mam psychiatrę)", "Chcę, ale boję się o moją siostrę i tatę, ale najbardziej o to, że moja najmłodsza siostra nie pamiętałaby mnie", "Zrobię to, obiecuję wam", "Mnie już nic nie uratuje, przepraszam wszystkich, którzy to czytają" - piszą młodzi ludzie.
Część nastolatków próbuje wesprzeć tych, którzy znajdują się w wyraźnym dołku psychicznym i odpowiadają na wpisy związane z planowanym odebraniem sobie życia, oferując swoją pomoc, proszą też o kontakt w wiadomości prywatnej, bądź pytają, czy dana osoba chciałaby porozmawiać.
@user2074073073 #MentalHealth #relatable ♬ original sound - tonkafrm06
Na TikToku można też znaleźć zagraniczne filmiki związane z trendem "01.01.2025". Zazwyczaj są one kilkusekundowe i opierają się na krótkim ujęciu zarejestrowanym na ciemnej ulicy, bądź w lesie z wymownym komentarzem, np. "Po prostu wiem, że 1 stycznia 2025 o 4:30 rano już nigdy nic ode mnie nie usłyszycie" lub "Jeszcze tylko 30 dni i w końcu mnie nie będzie".
- Na pewno będę intensyfikować działania w województwie pomorskim, gdzie mamy de facto najwyższy wskaźnik prób samobójczych w całym kraju. Reszta należy do rządzących. Ja tylko alarmuję, niech działają - mówi dla WP Parenting Kinga Szostko.
Ekspertka dodaje, że złożyła raport dotyczący niepokojącej sytuacji w Komendzie Głównej Policji, Dyżurnecie, u Rzecznika Praw Dziecka i w Ministerstwie Edukacji. Ma nadzieję, że to pomoże zminimalizować ryzyko i być może skutecznie zatrzymać trend.
"Zwróćcie szczególną uwagę na nastolatki w okresie świątecznym! Poinformujcie nauczycieli, a przede wszystkim bądźcie czujni w sylwestrową noc i Nowy Rok" - podkreśla Szostko.
Warto przypomnieć, że na początku 2024 roku Fundacja Grow SPACE zaprezentowała raport na temat kryzysów suicydalnych wśród dzieci i młodzieży w 2023 roku. Z danych wynika, że w poprzednim roku odnotowano 2139 prób samobójczych wśród osób poniżej 18. roku życia, z czego 146 zakończyło się tragicznie. Dla porównania, w 2022 roku w tej samej grupie wiekowej zgłoszono 2031 takich przypadków, a życie straciło 150 dzieci.
Warto podkreślić, że są to wyłącznie oficjalne statystyki, które Fundacja uzyskała na podstawie 17 wniosków o dostęp do informacji publicznej skierowanych do Komend Wojewódzkich Policji. Jednak nie każda próba samobójcza zostaje zgłoszona, co pozwala przypuszczać, że rzeczywista liczba takich zdarzeń mogła być znacznie wyższa.
3. Gdzie szukać pomocy, gdy masz myśli samobójcze?
Jeżeli zauważysz u siebie albo bliskich niepokojące zmiany w zachowaniu – obniżony nastrój, problemy ze snem, utratę zainteresowań, brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, zamartwianie się, niepokój itp. – nie zwlekaj, tylko porozmawiaj ze specjalistą.
W sytuacji zagrożenia życia (nasilone myśli samobójcze, chęć zrobienia sobie/komuś krzywdy, zaburzenia świadomości, urojenia) nie wahaj się, tylko dzwoń pod numer alarmowy 112.
Skorzystaj z pomocy specjalistycznej. W Polsce działają bezpłatne infolinie, takie jak Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 (czynny 24/7). Możesz też zadzwonić na Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym - 800 70 2222. Te miejsca oferują anonimową rozmowę z doświadczonymi konsultantami, którzy pomogą ci znaleźć rozwiązanie.
Pomoc znajdziesz też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Są one nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też mniejszych miastach. Najbliższy ośrodek znajdziesz przez internet. OIK-i działają w większości całodobowo, jest tam możliwość rozmowy telefonicznej czy bezpłatnego umówienia się na spotkanie z psychologiem, interwentem kryzysowym, prawnikiem.
4. Konsultacja z lekarzem
By odbyć konsultację psychiatryczną w trybie pilnym, możesz udać się do najbliższego szpitala, który ma psychiatryczną izbę przyjęć – choć z uwagi na pandemię lepiej dowiedzieć się wcześniej, jak funkcjonuje dana placówka.
Możesz udać się również do jednego z Centrów Zdrowia Psychicznego. To pilotażowy program szybkiego dostępu do leczenia psychiatrycznego, psychologa, psychoterapeuty. Nie obowiązują tu żadne zapisy, w godzinach pracy do centrum można przyjść w każdej chwili. Pomoc jest bezpłatna i obejmuje również osoby nieubezpieczone.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl