Trwa ładowanie...

Zabawy w plenerze dla dzieci

Avatar placeholder
16.04.2014 19:49
Zabawy w plenerze dla dzieci
Zabawy w plenerze dla dzieci

Zabawy w plenerze to świetny sposób spędzania czasu dla dziecka, ale nie tylko to jest ich zaletą. Pozwalają na ruch na świeżym powietrzu, co jest bardzo ważne dla zdrowia i odporności. Maluch ma także możliwość przebywania z rodzicami, z daleka od domowych obowiązków, które często nie pozwalają rodzicom skupić uwagi na dziecku. W plenerze można bawić się w ciuciubabkę, slalomy, obserwowanie ptaków lub owadów.

1. Jakie zabawy w plenerze?

Zabawy w plenerze mogą być naprawdę bardzo proste. Ale sam fakt, że spędza się czas z dzieckiem na świeżym powietrzu jest ważny. Nawet zwykłe spacery wśród zieleni pozytywnie wpłyną na rodziców i dziecko. Oto kilka propozycji:

  • robienie malunków kory drzew - dziecko przykłada do kory drzewa kartkę papieru i lekko zamalowuje ją kredą, kredkami lub węglem, dzięki czemu poznaje różne faktury kory drzew;
  • ciuciubabka - w plenerze ze względu na duży obszar, można użyć gwizdka do sygnalizowania, gdzie się jest, dziecko z zawiązanymi oczami szuka rodzica z gwizdkiem, po czym zamieniają się rolami;
  • slalom między patykami wbitymi w ziemię - można biegać lub jechać na rowerze, dodatkowo namalować kredą trasę, a mniejszemu dziecku ustalić w miarę prosty tor;
  • zabawa w spostrzegawczość - zabawa polega na tym, kto pierwszy zobaczy ptaka lub owada, oczywiście trzeba ustalić wcześniej co dokładnie szukamy, po czym, kiedy już ktoś zauważy szukane stworzonko, zmieniamy szukane zwierzę na ptaka, ptaka na pokrzywę czy inną roślinę itp.

Wśród zabaw w plenerze jest wiele różnych możliwości. Najlepiej wybrać takie, które będą odpowiadać dziecku. Jeśli nie lubi robaków, nie zmuszajmy dziecka do szukania i podziwiania gąsienic. Starajmy się także zawsze tłumaczyć dziecku zasady zabawy w prosty, jasny i zwięzły sposób, aby nie było problemu ze zrozumieniem reguł i ze znudzeniem dziecka w czasie wyjaśniania gry.

2. Zalety zabaw w plenerze

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Zabawy, nie tylko te w plenerze, są potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju. Potrzeba zabawy jest naturalna u dziecka, które poprzez nią uczy się, ćwiczy pamięć i mięśnie, poznaje nowe rzeczy, nabywa nowych umiejętności, takich jak współpraca z innymi, rozwija swoją wyobraźnię.

Zabawy w plenerze pozwalają dziecku na aktywność fizyczną, jakiej prawdopodobnie nie ma w domu. Może pobiegać bez obaw, że coś po drodze rozbije (co zdarza się w mieszkaniu!). Dziecko ma nieograniczone pole do popisu. Może też samo zaproponować zabawy na świeżym powietrzu, w które chciałoby się pobawić.

Kolejną zaletą zabawy na świeżym powietrzu jest to, że odbywają się... na świeżym powietrzu. Dobrze jest wybrać polankę czy park, jak najbardziej oddalony od miasta i spalin. Wtedy dziecko może oddychać pełną piersią. Zanieczyszczenia powietrza obecne w miastach negatywnie wpływają na płuca i ogólne zdrowie dziecka. Dlatego warto jak najczęściej wybierać się za miasto na krótki wypad na łono przyrody. Rodzinny piknik i zabawy w weekend zajmą więcej czasu niż wspólne oglądanie telewizji, ale na pewno dadzą dziecku więcej dobrego. Dodatkowo dziecko ma szansę na kontakt z przyrodą, może oglądać ptaki, owady, czasem zwierzęta, których nie mogłoby zobaczyć w mieście lub zwyczajnie nie zwróciłoby na nie uwagi.
Ważny podczas takiego wyjazdu (lub wyjścia do pobliskiego parku) jest fakt, że cała rodzina spędza czas razem. To budowanie więzi, okazja do poznawania siebie nawzajem a także miłe wspomnienia na przyszłość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze