Trwa ładowanie...

WHO: Kobiety w ciąży powinny częściej odwiedzać ginekologów i położne

Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia dla kobiet spodziewających się dziecka. Ich wdrożenie ma zminimalizować ryzyko powikłań i pomóc we wcześniejszym wykrywaniu zagrożeń dla matki i płodu.

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

Specjaliści rekomendują, by swojego lekarza prowadzącego kobieta spodziewająca się dziecka odwiedziła co najmniej 8 razy - wcześniej zalecano 4 konsultacje. Wizyty powinny się odbyć w 12., 20., 26., 30., 34., 36., 38. i 40. tygodniu ciąży. Dwukrotne zwiększenie liczby konsultacji z lekarzem ma zminimalizować ryzyko poronień.

W Polsce taka częstotliwość wizyt kontrolnych jest normą. Kobiety w ciąży co najmniej raz w miesiącu są badane przez lekarza. Są jednak kraje, w których konsultacje ze specjalistą są zdecydowanie rzadsze. Z danych WHO wynika, że tylko 64 proc. ciężarnych odwiedza swojego lekarza prowadzącego częściej niż cztery razy.

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki...

zobacz galerię

1. Więcej wizyt, więcej informacji

Częstsze kontakty ze specjalistami mają również zwiększyć świadomość kobiet dotyczącą zasad prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Lekarze powinni więcej uwagi poświęcać na te zagadnienia, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by rozmawiać z kobietą o zagrożeniach dla dziecka, wynikających z palenia tytoniu, picia alkoholu i stosowania substancji psychoaktywnych.

2. Wsparcie z sercem

Zalecenia WHO kierowane są nie tylko do lekarzy, ale też innych pracowników służby zdrowia (położnych, pielęgniarek, doradców laktacyjnych). I oni bowiem mają za zadanie świadczyć kobietom w ciąży nie tylko fachową opiekę, ale też wsparcie.

WHO podaje, że w 2015 roku 303 tys. kobiet zmarło z powodu powikłań w ciąży. Ponad 2 mln noworodków zmarło w ciągu pierwszego miesiąca życia, tyle samo dzieci urodziło się martwych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.