Trwa ładowanie...

Tak rozpoznasz toksycznego rodzica. Sześć znaków ostrzegawczych

Avatar placeholder
17.12.2024 11:20
Jak rozpoznać toksycznego rodzica?
Jak rozpoznać toksycznego rodzica? (Getty Images)

Na myśl o powrocie do domu na święta masz dreszcze? Być może pochodzisz z toksycznej rodziny, a łączące cię relacje z rodzicami dalekie są od prawidłowych. Jak to rozpoznać? Zwróć uwagę na tych sześć sygnałów.

spis treści

1. Relacje z bliskimi

Święta to specyficzny czas w roku, w którym wielu z nas z jednej strony cieszy się na czas wolny spędzony z rodziną, a z drugiej - nieco obawia się rodzinnych spotkań. Psychologowie są zresztą zgodni co do tego, że święta są jednym z najbardziej stresujących okresów, w których konflikty i niesnaski z najbliższymi wychodzą często na światło dzienne.

Szczególnie, jeśli w rodzinie łączą nas toksyczne relacje. Mogą one prowadzić do poczucia niepokoju, depresji czy obniżenia samooceny, a nawet powodować zachowania autodestrukcyjne.

Jak je rozpoznać? Możemy wyróżnić sześć zachowań, które powinny zapalić nam w głowie czerwoną lampkę.

2. Kozioł ofiarny

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Jeśli w rodzinie jest ktoś, kto pełni rolę czarnej owcy, jest zawsze o wszystko obwiniany, jego pomysły są wyśmiewane, niepowodzenia wyolbrzymiane, a jego zdanie nie jest brane nawet pod uwagę, to znak, że w rodzinie źle się dzieje. Takie zachowania są niestety powszechne w przypadku rodziców narcystycznych.

3. Komunikacja niebezpośrednia

Rodzeństwo przekazuje negatywne komunikaty od rodziców, a następnie wraca do nich z informacją zwrotną od ciebie. Brzmi znajomo? Takie pasywno-agresywne zachowania zdarzają się głównie w dorosłym życiu, jednak nie pozostają bez wpływu na psychikę: w ten sposób człowiek uwikłany jest w sytuację pozostawiającą poczucie zdrady i urazy.

4. Toksyczne nadużycia

Niby w dobrej wierze bliscy wciąż wytykają ci coś, co powoduje u ciebie duży dyskomfort. Wielokrotnie prosisz ich, by przestali i nie wracali już do tematu. Oni jednak wciąż pytają dlaczego nie masz chłopaka/dziewczyny, dlaczego nie idziesz na studia itp., tłumacząc, że robią to, mając na względzie twoje dobro. Nie szanują granic, które im wyznaczasz.

6 rzeczy, przez które możesz stać się toksycznym rodzicem. Sprawdź, czy stosujesz
6 rzeczy, przez które możesz stać się toksycznym rodzicem. Sprawdź, czy stosujesz [7 zdjęć]

Problem toksycznych rodziców nie tylko wynika z przemocy domowej czy z alkoholizmu. Jego przejawem jest

zobacz galerię

5. Ulubieniec

Istnieją rodziny, w których jedna z osób jest faworyzowana. Najczęściej jest to jedno z rodzeństwa. Taka osoba jest uznawana za wzór, a cokolwiek zrobi, odbierane jest to jako coś wspaniałego i godnego naśladowania. To trudna sytuacja dla pozostałych, np. jego braci czy sióstr, którzy nie są w stanie sprostać oczekiwaniom rodziców i zawsze są stawiani na drugim miejscu. Może to u nich prowadzić do osamotnienia i lęku przed rozczarowaniem rodzica.

6. Odwrócenie ról

To sytuacja, w której odpowiedzialność z rodziców jest przenoszona na dzieci. Może się wiązać z nieobecnością fizyczną lub niedostępnością emocjonalną rodziców, ich uzależnieniami. Dzieci przejmują wówczas ich obowiązki. W przyszłości, wyrastając w takiej rodzinie, też będą wchodziły w relacje, w której będą odgrywać rolę opiekuna.

7. Manipulowanie miłością

Kocham cię, jeśli robisz to, czego chcę, nie kocham, jeśli ponosisz porażki - w tym przypadku za karę poczujesz moje emocjonalne odrzucenie. Tak w skrócie można opisać manipulację związaną z warunkowaniem miłości przez rodzica. Dziecko wyrastające w tak toksycznej relacji będzie zawsze czuło, że musi zasłużyć na miłość, a w dorosłym życiu, by unikać konfliktów, będzie robiło wszystko, by nie narazić się na sprzeciw innych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze