Trwa ładowanie...

Szum suszarki – działanie, zasady użytkowania, zalety

Szum suszarki to innowacyjny sposób usypiania dzieci. Często młodzi rodzice korzystają ze wszystkich możliwych metod na spokojny sen dziecka. Do takich można zaliczyć szum suszarki. Ta niekonwencjonalna metoda pozwala się dziecku wyciszyć i zasnąć. Dlaczego szum suszarki ma tak zbawienny wpływ na dzieci i jest błogosławieństwem dla rodziców?

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Szum suszarki – działanie

Biały szum to jednostajny, niedrażniący dźwięk, który wydobywa się z wielu urządzeń i sprzętów domowego użytku. Do nich należą, m.in.: odkurzacz, suszarka do włosów, pralka czy lodówka. Taki dźwięki działa na dziecko uspokajająco i kojąco.

Bezpieczny sen dziecka
Bezpieczny sen dziecka [7 zdjęć]

Pojawiły się nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które mają zminimalizować występowanie...

zobacz galerię

W dzisiejszych czasach dostępne są nowoczesne technologie, które umożliwiają rodzicom mieć szum suszarki zawsze przy sobie. Istnieją specjalne aplikacje na telefony, w których dostępna jest paleta dźwięków, które pozytywnie wpływają na dziecko. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic nie musi nosić ze sobą suszarki do włosów i podłączać jej do najbliższego gniazdka. Jedyne co musi zrobić to nacisnąć klawisz telefonu.

Nie ma obaw, że dziecko uzależni się od jakiegokolwiek dźwięku, dzięki czemu można słuchać ich często.

2. Szum suszarki – zasady użytkowania

Można jak najbardziej podłączyć suszarkę do prądu i ją włączyć, tak, aby dziecko miało możliwość wsłuchania się w jej szum. Jeżeli jednak rodzic zdecyduje się na włączenie urządzenia elektrycznego, to powinien przestrzegać kilku zasad:

 • urządzenie nie może leżeć tuż przy uchu maluszka;

 • górna granica dźwięku powinna wynosić 50 dB;

 • przed rozpoczęciem takiej kuracji, należy zapytać o opinię specjalisty;

 • dźwięk powinien być używany tylko po to, aby pomóc dziecku zasnąć, zbędne jest odtwarzanie tego dźwięki na okrągło.

Szum suszarki działa najlepiej na te dzieci, które są malutkie. Im dziecko starsze tym jego sen jest spokojniejszy, a dziecko potrafi zasypiać samo bez zbędnych dodatków i usypiaczy.

3. Szum suszarki – zalety

Na pewno niejednej osobie słuchanie szumu suszarki wydaje się śmieszne. Każdy ma prawo do takiej opinii. Jednak udowodnione jest naukowo, iż jednostajny dźwięk suszarki pozwala się uspokoić, zrelaksować i odprężyć, nie tylko niemowlętom, ale także osobom dorosłym. Przy tego typu dźwiękach mózg może spokojnie myśleć i pracować. Mało kto wie i zdaje sobie z tego sprawę, że biały szum jest obecny w wielu domach każdego dnia. Otóż do kojących dźwięków można także zaliczyć:

 • dźwięk fontanny;

 • pracujący zegar;

 • aktywne akwarium;

 • oczyszczacz powietrza;

 • spadające krople wody;

 • pracującą pralkę;

 • pracujący odkurzacz.

Musisz to wiedzieć

Dziecko w łonie matki przez cały czas spokojnie śpi. Jednak przez powłoki brzuszne słyszalne są różne dźwięki, które dochodzą do dziecka, tak samo jest w „środku brzucha” – głośno. Mimo tego dziecko potrafi spokojnie zasnąć i wypoczywać. Rodząc się, odczuwamy diametralną zmianę otoczenia, które bardzo zaskakuje. Wokół niemowlaka zaczyna robić się cicho, bo każdy chce, żeby dziecko mogła zasnąć i wypoczywać w całkowitej ciszy. Badania udowadniają, że dziecku lepiej zasypia się w głośniejszym otoczeniu. Idealne do wytworzenia dźwięków mogą okazać się białe szumy, z których skorzystać powinien każdy rodzic.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.