Trwa ładowanie...

Szukanie prawdziwych rodziców

Adopcja małego dziecka wiąże się z trudną kwestią uświadomienia mu, że jego opiekunowie nie są rodzicami biologicznymi. Większość dzieci chce się bowiem dowiedzieć czegoś o swoich prawdziwych rodzicach. Decyzja o poszukiwaniach biologicznych rodziców jest zazwyczaj trudna dla rodziców adopcyjnych, którzy obawiają się, że utracą dobry kontakt z dziećmi. Co mogą zrobić rodzice po adopcji?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Adopcja dziecka – o co pytają dzieci biologicznych rodziców?

Adoptowane dzieci często mają wiele pytań do ludzi, którzy dali im życie, ale nie mogli lub nie chcieli ich wychowywać. Zwykle chcą wiedzieć, dlaczego trafiły do innego domu i czy mają rodzeństwo, lub czy w rodzinie były przypadki chorób. Ostatnia kwestia bywa istotna dla dorosłych już osób, które same planują założyć rodzinę.

2. Co zrobić, gdy adoptowane dziecko chce odnaleźć biologicznych rodziców?

Pamiętaj, że decyzja twojego dziecka nie oznacza, że cię nie kocha lub nie traktuje jako członka rodziny. Zwykle szukanie biologicznych rodziców jest umotywowane chęcią dowiedzenia się czegoś o sobie i swoich korzeniach. Dorastające dziecko próbuje określić swoją tożsamość, a wiedza o swojej biologicznej rodzinie może mu w tym pomóc.

  • Możesz wesprzeć swoje dziecko poprzez poinformowanie go o wszystkich szczegółach dotyczących biologicznych rodziców, jakie znasz. Niektórym dzieciom to wystarczy do zaspokojenia ciekawości. Jednak inne wolą spotkać się z biologicznymi rodzicami twarzą w twarz.
  • Przygotuj swoje dziecko na to, że znalezienie krewnych może być trudne, a rezultat może je rozczarować. Ludzie, którzy oddali swoje dziecko do adopcji, mogą nie chcieć nawiązać z nim kontaktu.
  • Można spróbować szukać biologicznych rodziców przez internet. Metoda ta daje lepsze efekty, gdy również rodzic chce odnaleźć dziecko, które oddał do adopcji. Jednak nie należy zbytnio polegać na internecie.

Adopcja dziecka to bardzo poważna decyzja. Jak adoptować dziecko, aby uniknąć problemów w późniejszym czasie? Nie ma jednego rozwiązania. Należy liczyć się z tym, że nawet najbardziej kochające i zżyte z adopcyjnymi rodzicami dziecko może chcieć odnaleźć biologicznych rodziców. Jest to zupełnie naturalne i w większości przypadków nieuniknione.

Najważniejsze jest, aby być tego świadomym nawet przed adopcją dziecka. Wiedza, jak adoptować dziecko i poradzić sobie nowymi obowiązkami oraz znajomość metod wychowawczych nie wystarczy.

 

Następny artykuł: Aspekty psychologiczne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.