Szczepienie na ospę wietrzną

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią. Szczepienie na ospę wietrzną należy do szczepień zalecanych w Polsce. W Stanach Zjednoczonych zalicza się do grupy szczepień obowiązkowych, co spowodowało w tym kraju spadek zachorowalności na tę chorobę prawie o 90%.

Dlaczego warto wykonać szczepienie na ospę wietrzną?

Szczepionka przeciw ospie

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba,...

Szczepienie na ospę wietrzną jest zalecane, ponieważ ciężko jest przewidzieć, u kogo ta choroba zakaźna przybierze postać łagodną, a u kogo dojdzie do pojawienia się poważnych, ciężkich powikłań choroby.
Ewentualnemu zagrożeniu można zapobiec właśnie poprzez profilaktyczne zaszczepienie się przeciwko chorobie. Powikłania tej choroby wirusowej wymagają hospitalizacji pacjenta i mogą zagrażać nawet jego życiu. Zaliczamy do nich bakteryjne nadkażenie zmian skórnych powstających w trakcie trwania choroby oraz powikłania neurologiczne. Inne powikłania ospy wietrznej, jak zaburzenia krzepnięcia krwi, powikłania hematologiczne czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, występują częściej u dzieci w wieku powyżej 4. roku życia.

Polecane wideo:

Ospa wietrzna to choroba przenoszona drogą kropelkową, a więc przez drogi oddechowe lub przez bezpośredni kontakt. Tak więc o zakażenie wirusem nie jest trudno.

Szczepionka na ospę wietrzną

Szczepienie na ospę wietrzną zalecane jest w Programie Szczepień Ochronnych przez Ministerstwo Zdrowia. W Polsce należy więc do dobrowolnych szczepień zalecanych. Inaczej jest w USA, gdzie wprowadzenie tego szczepienia do szczepień obowiązkowych spowodowało ograniczenie ciężkich zachorowań dzieci na ospę wietrzną nawet do 90%. W Polsce zaleca się to szczepienie wszystkim dzieciom, które nie są w grupie ryzyka, kobietom planującym ciążę, które nie chorowały na ospę i wszystkim osobom, które nie chorowały na ospę wietrzną. Szczepionka może być podana już w 9. miesiącu życia. Szczepienie polega na podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie czasowym co najmniej 6 tygodni. Lekarze zalecają jednak wykonanie szczepienia między 13. a 23. miesiącem życia dziecka.

Istotną zaletą szczepionki na ospę wietrzną jest fakt, iż można ją podać nawet do 72 godzin od kontaktu z wirusem i zapobiegnie to rozwojowi pełnoobjawowej ospy wietrznej.

Szczepienie na ospę wietrzną jest szczepieniem obowiązkowym dla dzieci z grupy ryzyka. Należą tutaj dzieci z białaczką lub chłoniakiem, osoby z obniżoną odpornością, w tym osoby zakażone wirusem HIV czy osoby zażywające leki immunosupresyjne. Szczepienie należy wykonać również u kobiet ciężarnych i u noworodków, których matki zachorowały na ospę wietrzną 4-5 dni przed lub 2 dni po porodzie. Dzieci z grupy ryzyka powinny być zaszczepione do 12. roku życia.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Szczepienia dodatkowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Szczepienia dodatkowe
Szczepienia dodatkowe

Szczepionka przeciw ospie

Szczepionka przeciw ospie

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią.

Szczepienia dodatkowe

Szczepienie WZW A

jest szczepienie ochronne. WZW typu A wśród dzieci Wirusa WZW typu A wydalają z kałem zakażone osoby. Duża zaraźliwość wynika z tego, że osoba (...) , nie ma pewności, że dziecko nie zachoruje. Dlatego szczepienie...

Ospa wietrzna i półpasiec

Czy grozi nam epidemia ospy wietrznej?

Czy grozi nam epidemia ospy wietrznej?

uważają, że to wynik braku powszechnych szczepień na ospę. Nie chodzi jednak o sprzeciw rodziców wobec tego szczepienia - szczepienie na ospę wietrzną...

Ospa wietrzna i półpasiec

Szczepienie na ospę

Szczepienie na ospę

Szczepienie dzieci Co warto wiedzieć o szczepieniu na ospę?

Ważny temat - Nie lekceważ ospy wietrznej

Mam na imię Ospa - co o mnie wiesz?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez kontakt z wirusem ospy wietrznej i półpaśca (ang. varicella-zoster virus - VZV). Wirus (...) jest bardzo zaraźliwy - w 90% przypadków kontaktu z osobą...

Ospa wietrzna i półpasiec

Szczepienie na ospę u atopików

Szczepienie na ospę u atopików

Ospa u atopików Dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry ciężej przechodzą infekcje, dlatego warto pomyśleć o szczepieniu ich np. na ospę.

Ospa wietrzna i półpasiec

Fakty i mity na temat ospy wietrznej

od tej sytuacji można uniknąć zachorowania na ospę wietrzną. Szczepienie chroni przed zachorowaniem na ospę wietrzną i zapewnia łagodniejszy jej przebieg w razie wystąpienia...