Sposoby na zaparcia w ciąży

Początek ciąży to euforia i radość oraz... czasem dość kłopotliwe dolegliwości. Taką przypadłością są jakże znienawidzone przez kobiety zaparcia. Zaparcia są bardzo częstym objawem w czasie ciąży – cierpi na nie ponad 50% przyszłych mam. Spowodowane są przez hormony ciążowe spowalniające proces trawienia i osłabiające pracę jelit oraz powiększającą się stale macicę, która uciska układ trawienny. Na szczęście ruch plus kilka dietetycznych rozwiązań, to najlepsza recepta na zaparcia. Dzięki nim skutecznie się ich pozbędziesz.

Polecane wideo:

Przyczyny zaparć

Zaparcia są skutkiem podwyższonego poziomu progesteronu, który rozluźnia przewód jelitowy i sprawia, że treść żołądkowa wolniej przechodzi przez układ trawienny. Dodatkowym obciążeniem jest stale powiększająca się macica w ciąży, która napiera na jelita. Jeśli dodatkowo cierpisz na anemię i musisz korzystać z suplementacji żelazem, problemy z zaparciami mogą się znacznie nasilić. Dlatego, aby nie dopuścić do konsekwencji zaparć, jakim są żylaki odbytu (hemoroidy), warto starać się je zwalczyć zaraz, kiedy tylko się pojawią.

Niestety, nie bez związku jest również dieta kobiety ciężarnej, zwłaszcza, kiedy dochodzi do zwiększonego spożywania środków zapierających, takich jak czekolada, biały ryż czy jasne pieczywo. Dodatkowo, na zaparcia w ciąży i ich powstawanie ma wpływ mało aktywny styl życia przyszłej mamy. Proces spowolnienia procesu trawienia ma też i dobrą stronę. To, co jesz, dłużej zostaje w jelitach, więc wchłania się więcej składników odżywczych. Niemniej jednak, im wcześniej pomyślisz o zapobieganiu zaparciom, tym lepiej dla Ciebie i twojego samopoczucia.

Co na zaparcia w ciąży?

 • Produkty zawierające błonnik - otręby (maksymalnie łyżka dziennie), pełnoziarniste pieczywo, płatki, kasze, jabłka, kiwi, buraki, brokuły, warzywa strączkowe.
 • Picie soków warzywnych i owocowych.
 • Wypicie wody gotowanej z cytryną lub miodem na czczo.
 • Ziołowe lub owocowe herbaty.
 • Surowe warzywa i owoce.
 • Suszone owoce - śliwki, rodzynki, morele, figi, żurawina.
 • Wypicie minimum 3 szklanek wody - wyłączając kawę czy herbatę.
 • Unikanie alkoholu - nie tylko ze względu na zaparcia, ale przede wszystkim za względu na zdrowie dziecka.
 • Ruch na świeżym powietrzu - 20-minutowy spacer czy pół godziny na basenie powinny pomóc.
 • Picie jogurtów, kefirów.
 • Unikanie produktów silnie przetworzonych i środków przeczyszczających - nagłe, gwałtowne ruchy robaczkowe jelit wywołane przez lek przeczyszczający, mogą wywołać skurcze macicy prowadzące do przedwczesnego porodu; z tego samego powodu nie należy w czasie ciąży wykonywać lewatywy.

Posiłki należy spożywać często, powinny być one niezbyt obfite, z dużą ilością soków owocowych i warzywnych.

Jeśli zawiodą wszelkie domowe sposoby radzenia sobie z zaparciami typu dieta i ruch, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno leczyć się na własna rękę, bowiem nawet leki ziołowe w ciąży mogą dać przykre następstwa. Łagodne osmotyczne i pęczniejące środki przeczyszczające stosowane są ostateczności w późnym okresie ciąży.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zaparcia w ciąży
Zaparcia w ciąży

Zdrowa dieta w ciąży

składniki odżywcze: białko, witaminy i sole mineralne. Prawidłowa dieta w okresie ciąży zapewnia zdrowy start w dorosłe życie dziecka. Składniki odżywcze (...) w diecie w ciąży Prawidłowo zbilansowana dieta dla...

Zaparcia w ciąży

Produkty bogate w błonnik

Produkty bogate w błonnik

Zaparcia w ciąży to bardzo częsta dolegliwość przyszłych mam. Niestety wszelkie herbatki oczyszczające czy też inne środki farmakologiczne (...) błonnika Pobudzenie perystaltyki jelit w ciąży jest bardzo...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Banany na zaparcia

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. Jeśli chodzi o zaparcia w ciąży, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Preparaty na zaparcia

preparatów farmakologicznych, które usuwają zaparcia. Zaparcia w ciąży Zaparcia podczas ciąży oraz w pierwszych 12 tygodniach po porodzie (...) są zjawiskiem...

Kuchnia

Jabłka źródłem błonnika

Jabłka źródłem błonnika

Dieta w zaparciach powinna bazować na błonniku, który ułatwia trawienie i usprawnia przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach. Zaparcia w ciąży to powszechny problem przyszłych mam.

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Zaparcia a karmienie piersią

? Pozostają jej naturalne, bezpieczne sposoby na zaparcia. Pierwszym krokiem jest prawidłowe nawadnianie. Kobieta karmiąca piersią potrzebuje (...) Zaparcia a karmienie piersią - mówi się, że dzieci karmione...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zaparcia w ciąży

razy na punkt akupunkcyjny na środku swojego podbrzusza, ok. 3 palców poniżej pępka, stosowanie homeopatii. Domowe sposoby na zaparcia w ciąży (...) Zaparcie to skutek zmniejszenia...

Żylaki w ciąży

Sposoby na zapobieganie żylakom

Sposoby na zapobieganie żylakom

Większość ludzi traktuje żylaki jako wadę estetyczną i uszczerbek w wyglądzie zewnętrznym, ale nie jako chorobę. Tymczasem żylaki to choroba, której trzeba zapobiegać. Zwykle rozpoczyna się uczuciem ociężałości nóg i opuchnięciami wokół kostek.