Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Solarium w trakcie ciąży

Avatar placeholder
21.06.2019 20:28
Kobiety w ciąży nie powinny korzystać z solarium
Kobiety w ciąży nie powinny korzystać z solarium

Mimo tego, że nie ma badań naukowych potwierdzających bezpośredni, niekorzystny wpływ działania promieniowania UV na płód, istnieją inne badania sugerujące, że jest to bardzo prawdopodobne. Czy opalanie w solarium jest bezpieczne dla płodu?

1. Czy istnieją dokumentacje mówiące o szkodliwym wpływie UV na płód?

Istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że promieniowanie UV oraz narażenie kobiety ciężarnej na działanie wysokiej temperatury mogą w konsekwencji spowodować poważne zmiany w obrębie cewy nerwowej dziecka, a także rozszczepienie kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie to rozkłada kwas foliowy obecny w organizmie kobiety, co w następstwie powoduje wyżej wymienione skutki. Ponadto może to wywołać problemy w obrębie układu moczowego oraz neurologicznego – w skrajnych przypadkach dziecko może urodzić się z bardzo słabo rozwiniętym układem nerwowym.

W trakcie wizyty w solarium ciało ulega znacznemu przegrzaniu. To bardzo ważne, aby w czasie ciąży bezwzględnie tego unikać - nie tylko solarium, ale również innych zabiegów wykorzystujących działanie ciepła, tj. sauny czy gorącej kąpieli. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na płód. W późniejszym okresie ciąży może to również spowodować przedwczesny poród.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pamiętaj również o tym, że burza hormonów w trakcie ciąży powoduje znaczne uwrażliwienie skóry na działanie słońca oraz promieniowania emitowanego przez solaria. W efekcie na powierzchni skóry może pojawić się podrażnienie czy przebarwienia, takie jak np. ostuda – ciemne plamy na twarzy zlokalizowane w okolicy ust.

Solaria emitują promieniowanie UVA, które wnika głęboko w warstwy skóry. Ponadto wydzielają one skoncentrowane dawki promieniowania. 15-minutowe opalanie w solarium jest prawie równoznaczne z całodniowym pobytem na słońcu.

Można stwierdzić, że korzystanie z tej formy opalania skóry zwiększa kilkakrotnie ryzyko uszkodzenia nerwów u płodu. W efekcie przyśpieszone zostaje starzenie skóry oraz ryzyko wystąpienia czerniaka, tj. złośliwego nowotworu skóry.

2. W jaki sposób uzyskać efekt ciemniejszego kolorytu skóry bez korzystania z solarium?

Jeżeli bardzo zależy ci na tym, aby twoja skóra w trakcie ciąży miała odrobinę ciemniejszy koloryt, dobrym rozwiązaniem będzie samoopalacz bądź balsam brązujący.

Zawarta w ich składzie substancja DHA - dihydroksyaceton, powoduje zabarwienie warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra będzie miała ciemniejszy koloryt, nie zagrażając twojemu zdrowiu ani zdrowiu twojego dziecka.

Absolutnie nigdy nie korzystaj z łóżek samoopalających w trakcie ciąży. Pamiętaj także o tym, że w trakcie silnego nasłonecznienia, wtedy gdy mamy wiosnę bądź lato, wychodząc na spacer, również powinnaś być ostrożna. Koniecznie chroń skórę za pomocą kosmetyków z filtrami, a także staraj się przebywać jak najwięcej w cieniu.

Wskazane jest także noszenie ochronnej, przewiewnej odzieży oraz nakrycia na głowę. Chociaż powikłania po opalaniu dotyczące płodu nie zawsze się zdarzają, jednak są one poważne i mogą mieć wpływ na całe życie dziecka. Dlatego lepiej tego unikać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze