Trwa ładowanie...

Śmiech dziecka – zdrowie, poczucie humoru, budowanie relacji, rozwój

Śmiech dziecka rozczuli każdego. Rodzice często wyczekują pierwszego śmiechu ich dziecka i jest to dla nich ważny moment, który zapamiętają na długo. Pierwszy śmiech dziecka często również oznacza, że maluszek robi się coraz bardziej towarzyski, a śmiech jest dla niego sposobem na nawiązanie kontaktu zarówno z rodzicami, jak i resztą otoczenia.

Zobacz film: "Terapia śmiechem"

spis treści

1. Śmiech dziecka - zdrowie

Śmiech dziecka pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie dziecka. Śmiech dziecka pomoże mu przezwyciężyć codzienne drobne stresy, czy niepokój związany np. z rozłąką z mamą. Śmiech dziecka jest więc często konsekwencją lęku, czy niepokoju.

Najlepiej jest to widoczne w czasie zabawy w akuku, gdy śmiech dziecka słyszymy za każdym razem, gdy dziecko zobaczy naszą twarz. W czasie tej zabawy zasłonięta twarz rodzica wzbudza u dziecka zaniepokojenie, a gdy uśmiechnięta twarz rodzica się pojawia, zazwyczaj słyszymy śmiech dziecka.

Śmiejąc się, dziecko likwiduje napięcie i zwiększa poziom endorfin. Dzięki temu śmiech dziecka może nawet złagodzić drobne dolegliwości bólowe, a czasem nawet pomóc w zrobieniu kupki, jeżeli dziecko ma z tym problem.

9 korzyści z codziennego śmiechu
9 korzyści z codziennego śmiechu [9 zdjęć]

Poczucie humoru zmienia perspektywę postrzegania problemu i w tym tkwi główny sekret tej strategii. Każdy...

zobacz galerię

Śmiech dziecka poprawi krążenie krwi, dotlenia mózg malucha, a nawet pozytywnie wpłynie na wzmocnienie odporności.

2. Śmiech dziecka - poczucie humoru

Śmiech dziecka jest również często przejawem po prostu poczucia humoru dziecka. Poczucie humoru ujawnia się już około pierwszego roku życia. Choć na początku przyczyną śmiechu dziecka są różne głosy i miny rodziców, czy zabawne sytuacje, to z czasem dziecko samo zaczyna szukać okazji to "dowcipu" w szczególności, gdy widzi, że rodzice się śmieją z jego zachowania.

O poczucie humoru warto dbać od najwcześniejszych miesięcy życia. Jest to bowiem ważna cecha, która pomoże dziecku w kontaktach społecznych. Śmiech dziecka wzbudza bowiem pozytywne emocje i zachęca do zabawy z maluchem.

3. Śmiech dziecka - budowanie relacji

Śmiech dziecka jest często sposobem na budowanie relacji między dzieckiem a rodzicami. Śmiech dziecka sprawia, że otaczający dziecko świat nie wydaje mu się już tak groźny. Słysząc częsty śmiech dziecka, możemy mieć więc pewność, że nasz maluszek czuje się bezpiecznie.

ZOBACZ TAKŻE:

Szybko da się również zauważyć, że niemowlaki dużo bardziej lubią towarzystwo ludzi uśmiechniętych. Wytłumaczenie jest bardzo proste, śmiech dla dziecka jest ściśle związany pozytywnymi emocjami. Często zatem zdarza się, że dziecko wybiera towarzystwo osób uśmiechniętych. Dziecko zdaje sobie szybko sprawę, że śmiech wiąże się z pozytywnym nastawieniem.

4. Śmiech dziecka - rozwój

Śmiech dziecka pomoże mu również w prawidłowym rozwoju. Okazuje się bowiem, że śmiech dziecka pomoże mu w zapamiętywaniu i poznawaniu nowych rzeczy, ponieważ pozytywne emocje wpływają na zdolności poznawcze dziecka.

Im częściej słyszymy śmiech dziecka, tym możemy mieć większą pewność, że nasze dziecko szybko i chętnie pozna świat. Śmiech dziecka oznacza, że maluszek zapamięta wszystko, co mu pokazujesz. Im więcej zabaw wywoła śmiech dziecka, tym lepiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.