Trwa ładowanie...

Słuch noworodka

Słuch to jeden ze zmysłów. Pozwala nam na komunikację z innymi ludźmi. Ze względu na to, bardzo ważne jest badanie słuchu. Badania przesiewowe słuchu obecnie wykonywane jest u wszystkich noworodków jeszcze przed wypisem ze szpitala. Pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych wad uszu czy zaburzeń słuchu. Wyróżniamy dwa badania przesiewowe słuchu – rejestracja otoemisji akustycznych (OAE) oraz rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR). Prawidłowe wyniki badań u dziecka zapisuje się w książeczce zdrowia dziecka poprzez, tzw. „Niebieski certyfikat”.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

spis treści

1. Badanie słuchu u noworodków

Badanie słuchu u noworodków należy wykonać jak najwcześniej. Statystycznie 2 na 1000 urodzonych dzieci posiada uszkodzenie głębokie słuchu lub niedosłuch mniejszego stopnia. Ok. 90% trwałych uszkodzeń słuchu w wieku do 5 lat to wrodzone zaburzenia słuchu. Dlatego też tak ważne jest wykonywanie badań słuchu u dzieci.

Co może wskazywać na uszkodzenie słuchu u niemowląt? W pierwszym półroczu życia dziecka niestety nie da się zauważyć istotnych objawów wady słuchu u dziecka, ponieważ wydawanie dźwięków jest czynnością odruchową, niezależną od słuchu. Dopiero w następnym półroczu rodziców powinien zaniepokoić fakt, iż dziecko milczy, nie naśladuje dźwięków otoczenia lub wprost przeciwnie - jest nienaturalnie hałaśliwe.

2. Przesiewowe badania słuchu

Do badań przesiewowych słuchu zaliczamy dwa testy. Są to:

  • rejestracja otoemisji akustycznych (OAE - otoacoustic emissions);
  • rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR- Auditory Brainstem Response).

Rejestracja otoemisji akustycznych wykonywana jest za pomocą małej sondy włożonej do przewodu słuchowego. Polega na odczytaniu i zapisie cichych dźwięków oraz szumów wytwarzanych przez komórki słuchowe. Aparat oprócz mikrofonu, posiada także słuchawkę, którą dostarczany jest dźwięk do ucha. Rejestrowana jest otoemisja powstająca w odpowiedzi na dostarczany dźwięk. Badanie to można wykonać podczas snu dziecka. Wtedy też trwa kilkanaście-kilkadziesiąt sekund.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu polega na zapisie czynności bioelektrycznej pnia mózgu, w wyniku dostarczania dźwięków do ucha przez specjalną słuchawkę. Do głowy dziecka przykładane są elektrody, które podłączone są do aparatu rejestrującego potencjały i zapisującego go w postaci wykresu. To badanie słuchu trwa nieco dłużej od poprzedniego, bowiem kilka-kilkanaście minut. Badanie te powinno wykonać się w drugiej dobie życia dziecka, kiedy uszy oczyszczą się już z mazi płodowej.

3. Wyniki badania słuchu u dziecka

Jeżeli zostaje zarejestrowana otoemisja z komórek słuchowych oznacza to, że najprawdopodobniej dziecko słyszy prawidłowo. Prawidłowy wynik badania ABR świadczy o prawidłowym przewodzeniu impulsu w drodze słuchowej do pnia mózgu. W takim przypadku dziecko otrzymuje, tzw. „Niebieski Certyfikat”. Jeżeli otoemisja nie zostanie zarejestrowana podczas badania, nie oznacza to, że dziecko niedosłyszy. Taki wynik bowiem może być wynikiem obecności zanieczyszczeń w uchu lub tego, że dziecko w trakcie badania jest niespokojne. Do książeczki zdrowia dziecka wklejona zostaje żółta kartka, która świadczy o nieprawidłowym wyniku badania. Takie dziecko skierowane jest na dalsze badania do otolaryngologa i audiologa. Dopiero wykonanie dodatkowych badań może potwierdzić lub zaprzeczyć zaburzenia słuchu u dziecka.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.