Przejdź na WP

Seks sprawia, że życie jest lepsze. Szczególnie na starość

Starsi ludzie często rezygnują ze aktywności seksualnej. Z badań wynika, że nie jest to dobre dla ich zdrowia. Umiarkowana aktywność seksualna przyczynia się do poprawy jakości życia w każdym wieku.

Zobacz film: "5 mitów na temat seksu"

1. Aktywność seksualna seniorów

W czasopiśmie ''Sexual Medicine'' ukazały się badania na temat życia seksualnego osób po 50. roku życia. Jak mówi współautor badania Lee Smith ogólna koncepcja jest taka, że starsi ludzie nie są tak aktywni seksualnie jak młodzi dorośli. Mimo że aktywność seksualna spada z wiekiem, starsi ludzie również mają swoje potrzeby seksualne i powinni je realizować, ponieważ może mieć korzystny wpływ na ich samopoczucie.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Cambrigde wzięło udział prawie 7000 Brytyjczyków w wieku od 50 do 89 lat. Badanie miało charakter ankietowy. Ochotnicy mieli odpowiedzieć na pytanie, jak często uprawiają seks i zaznaczyć na skali na ile zgadzają się z różnymi stwierdzeniami dotyczącymi jakości ich życia i samopoczucia.

Na podstawie tych informacji każdej osobie przydzielono ogólną ocenę zadowolenia z życia w skali od 0 do 15.

2. Seks i okazywanie czułości

Z ankiet wynika, że badani, którzy wykazywali aktywność seksualną, byli też ogólnie bardziej zadowoleni z jakości swojego życia. Osoby, które czuły się w związku potrzebne i kochane, również miały lepsze samopoczucie.

Wśród mężczyzn uprawianie seksu przynajmniej dwa razy w miesiącu, a także częste okazywanie czułości przyczynia się do polepszenia samopoczucia i podniesienia jakości życia. Kobiety z kolei stawiają na czułość, mniej zależy im na stosunkach seksualnych.

Naukowcy przekonują, że aktywność seksualna jest ważnym aspektem dla osób starszych, ponieważ wzmacnia uczucie bliskości. Wspomaga też wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Doktor Smith uważa, że starszych dorosłych powinno się zachęcać do aktywności seksualnej i nie pielęgnować w nich przekonania, że w pewnym wieku o seksie już się nie rozmawia i nie myśli. Seks jest też formą aktywności fizycznej i pozwala utrzymać ciało w dobrym zdrowiu.

Korzyści z uprawiania seksu w starszym wieku
Korzyści z uprawiania seksu w starszym wieku (123rf.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.