Trwa ładowanie...

Rosną w wielu domach, ogrodach, na działkach. Natychmiast się ich pozbądź, jeśli masz dzieci lub zwierzęta

 Aleksandra Zaborowska
28.09.2024 20:59
Trujące dla dzieci i dla zwierząt. Tych roślin unikaj
Trujące dla dzieci i dla zwierząt. Tych roślin unikaj (Getty Images)

Rośliny w domu i ogrodzie to piękna ozdoba, jednak wiele z nich może stanowić poważne lub nawet śmiertelne zagrożenie dla naszych dzieci, ale i zwierząt domowych. Warto zatem być świadomym objawów zatrucia roślinami oraz znać listę tych, które są szczególnie niebezpieczne.

spis treści

1. Objawy zatrucia roślinami

Objawy zatrucia mogą być różne, zależnie od gatunku rośliny, ilości spożytej substancji oraz masy ciała dziecka czy zwierzęcia. Najczęstsze symptomy zatrucia to:

  • objawy ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, bóle brzucha;
  • nadmierne ślinienie, obrzęk języka (najczęściej u zwierząt);
  • zapalenie spojówek;
  • zaburzenia pracy serca i układu nerwowego: drgawki, przyspieszone bicie serca, światłowstręt, śpiączka;
  • podrażnienia skóry: wysypki, świąd, kontaktowe zapalenie skóry.

W ciężkich przypadkach zatrucia może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, niewydolności oddechowej, a nawet zgonu. Jeśli więc mamy jakiekolwiek podejrzenia, że zwierzę lub dziecko mogło spożyć część toksycznej rośliny, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, by jak najszybciej usunąć toksyny z organizmu.

2. Jakie rośliny są najbardziej trujące?

Zobacz film: "Kocia Kawiarnia. Nie każde dziecko może tu wejść"

Różne rośliny mogą wywołać objawy zatrucia. Warto je wyodrębnić na te najczęściej występujące w domach i te, które królują w ogrodach.

Do roślin ogrodowych cechujących się bardzo wysoką toksycznością zaliczamy m.in. bieluń dziędzierzawą, barszcz Sosnowskiego, cis pospolity, rododendron, wisterię, bukszpan czy bluszcz pospolity. Nieco mniejszą, ale dalej groźną dla zdrowia toksyczność wykazują chryzantema, ostrokrzew, czarny bez, narcyz, hiacynt, begonia i tulipan, a także kasztanowiec.

Do groźnych roślin, które często hoduje się w domu, należą przede wszystkim monstery, fikusy, zamiokulkasy, anturium, cyklamen, diffenbachia, skrzydłokwiat, gwiazda betlejemska czy filodendron.

Zawsze warto pamiętać, że profilaktyka jest najlepszym lekarstwem. Unikaj sadzenia trujących roślin w domu i ogrodzie, jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci, bądź stawiaj je w miejscach zupełnie niedostępnych dla nich.

W przypadku małego dziecka czy psa, wystarczy ustawienie roślin na wysokich stojakach, półkach czy parapetach. W przypadku kota, łatwiej i bezpieczniej jednak będzie zrezygnować z posiadania toksycznych roślin.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze