Psycholog bez zgody rodzica? Nie wszyscy popierają pomysł
Projekt ustawy, który zakłada, że młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła korzystać z pomocy psychologa i psychoterapeuty, nawet jeśli nie ma możliwości uzyskania na to zgody rodzica, a od 16. roku życia także jeśli rodzic nie wyraża zgody, trafił do podkomisji. Niektórzy politycy są jednak przeciwko.
1. Co zakłada projekt?
Czytanie projektu Koalicji Obywatelskiej ustawy o zmianie ustawy - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw odbyło się podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Projekt ma być rozwiązaniem problemu związanego z dramatycznie pogarszającym się zdrowiem psychicznym osób małoletnich.
Jeśli chodzi o dzieci powyżej 13. roku życia, mają one - w razie kryzysu psychicznego - być uprawnione do skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach gwarantowanych świadczeń bez zgody przedstawiciela ustawowego, tzn. rodzica lub opiekuna prawnego.
Młodzież powyżej 16. roku życia mogłaby zaś, zgodnie z projektem, korzystać z pomocy wymienionych specjalistów nawet w przypadku, gdy przedstawiciel ustawowy nie wyraża na to zgody.
- Te zmiany oczekiwane są przez młodych ludzi od dawna. Nie są to zmiany łatwe, ale konieczne dla bezpieczeństwa i zdrowia młodych - zaznaczyła poseł Marta Golbik (KO), która przedstawiła uzasadnienie projektu, cytowana przez PAP.
Poparcie dla rozwiązań zapowiedział m.in. wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
- Idea, która przyświeca temu projektowi jest bliska Ministerstwu Zdrowia, pracujemy nad podobnym, nieco bardziej rozległym. Będziemy przychylnie ustosunkowani do wnoszonych tu pomysłów - powiedział wiceminister.
2. Niezgodny z Konstytucją?
Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc zwrócił uwagę, że projekt może być niezgodny z 48 art. konstytucji mówiący, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a poza tym z art. 78, który zakłada, że każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.
Komisja poparła wniosek posła KO Grzegorza Napieralskiego, by skierować projekt do dalszych prac do stałej podkomisji ds. zdrowia psychicznego.
Warto dodać, że według realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 badania "Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań - EZOP II" doświadczenia zaburzeń psychicznych ma za sobą co 8. dziecko w wieku 7-17 lat. Przekłada się to na ponad 0,5 mln osób.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl