Trwa ładowanie...

Przeprowadziła domową aborcję. Po badaniu lekarze przeżyli szok

Zakaz aborcji niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla osób chcących na własną rękę przerwać ciążę. Przekonała się o tym 40-letnia pacjentka, której badanie rezonansem magnetycznym ujawniło niezwykłe zjawisko. Okazało się, że mimo aborcji płód dalej się rozwijał… w jelicie.

Zobacz film: "Ginekolog ostrzega przed konsekwencjami orzeczenia TK"
spis treści

1. Nieudana domowa aborcja

Magazyn medyczny Edorium Journals opublikował opis bardzo rzadkiego przypadku, z jakim spotkali się lekarze z Qazvin University of Medical Science w Iranie. Do szpitala trafiła bowiem 40-letnia kobieta z silnym bólem brzucha i anemią.

Pacjentka dodatkowo skarżyła się na brak apetytu, osłabienie i znaczną utratę kilogramów. Kiedy została dokładnie zbadana, okazało się, że jest w 29. tygodniu ciąży.

Było to o tyle zaskakujące, że w 14. tygodniu razem z położną przeprowadziła nielegalną aborcję w domu. Dopiero po 10. tygodniach zaczęła podejrzewać, że coś mogło pójść nie tak, jak zakładała, kiedy zaczęła odczuwać uciążliwe objawy.

2. Ciąża brzuszna

Lekarze odkryli również, że silne bóle brzucha są spowodowane tym, że podczas nieudanej próby przeprowadzenia aborcji doszło do pęknięcia macicy, a rozwijający się płód przedostał się w worku owodniowym do jelita. Niezwykłe zdjęcie z badania obrazowego obiegło media na całym świecie.

Płód rozwijał się w jelicie
Płód rozwijał się w jelicie (Facebook)

Postanowiono jak najszybciej przeprowadzić operację i wyciągnąć dziecko. Szczęśliwie, mimo złego umiejscowienia w ciele matki, dziewczynka była całkowicie zdrowa.

"Zdecydowaliśmy się zakończyć ciążę po postawieniu diagnozy, ponieważ zastosowanie postępowania wyczekującego w nadziei na osiągnięcie dojrzałości płodu wiązałoby się z ryzykiem zagrażającego życiu krwotoku – czytamy w raporcie. - Ciąża brzuszna jest bardzo rzadkim schorzeniem, a diagnoza i leczenie muszą być szybkie" - zaznaczają autorzy.

Według nich w krajach, w których aborcja jest nielegalna, pacjenci o niskim statusie społeczno-ekonomicznym są narażeni na niebezpieczne konsekwencje samodzielnych prób przerwania ciąży.

"Dlatego tak ważne jest, by lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uważnie obserwowali pacjentki z niechcianą ciążą i zapewniali im specjalną opiekę" - podsumowują w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.