Trwa ładowanie...

Problemy z żołądkiem lub jelitami u dziecka? Podaj mu sok jabłkowy

Mają mnóstwo witaminy C, błonnika i pektyn. Wzmacniają odporność i poprawiają perystaltykę jelit. Okazuje się, że rozwodniony sok z tych owoców może pomóc w bólach żołądka, szczególnie u dzieci. Mowa oczywiście o jabłkach.

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

spis treści

1. Ból brzucha u dziecka

Zapalenie żołądka u dzieci to dość częsta przypadłość. Maluchy borykają się także z problemami z jelitami. Wynikiem tego są biegunki, nudności, wymioty i złe samopoczucie. W większości przypadków takie zatrucia są łagodne i szybko ustępują - zwykle po 3-5 dniach.

Mimo że choroba w swoim przebiegu nie jest groźna, może prowadzić do odwodnienia. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dziecko nawadniać. Może tutaj pomóc picie dużej ilości wody, herbaty i soków, a zwłaszcza jabłkowego.

Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary przeprowadzili badania. Podawali rozwodniony sok jabłkowy i elektrolity dwóm grupom dzieci, które miały problemy z żołądkiem lub jelitami. Łącznie było ich 700 w wieku od 6 do 60 miesięcy. Następnie obserwowali maluchy i analizowali, czy potrzebują leczenia farmakologicznego, czy objawy same ustąpią.

Jak się okazało, 25 proc. dzieci, które piły elektrolity, nadal potrzebowało dodatkowego leczenia. Natomiast wśród spożywających sok jabłkowy – tylko 17 proc. Sok najlepiej wpływał na dzieci powyżej 24. miesiąca życia.

- Przy lżejszych problemach żołądkowo-jelitowych sok jabłkowy może z powodzeniem zastąpić elektrolity z apteki – mówi dr Stephen Freedman. - Utrzymuje on właściwy poziom nawodnienia, a poza tym jest źródłem witaminy C i pektyn, które wspomagają oczyszczanie organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.