Trwa ładowanie...

Stosunek przerywany a ciąża - seks przerywany, dni płodne, miesiączka i karmienie piersią

Avatar placeholder
10.03.2023 00:56
Stosunek przerywany a ciąża - seks przerywany, dni płodne, miesiączka i karmienie piersią
Stosunek przerywany a ciąża - seks przerywany, dni płodne, miesiączka i karmienie piersią (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest określana za pomocą wskaźnika Pearla. Funkcjonuje on również pod nazwą „indeks Pearla”. Wskaźnik ten podaje ilość zapłodnień w grupie 100 kobiet, stosujących daną metodę zapobiegania ciąży przez rok. Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni, dlatego jedna kobieta ma w ciągu roku 13 cykli, a 100 kobiet – łącznie 1300 cykli. Jeśli wskaźnik Pearla dla danej metody antykoncepcji wynosi 5, oznacza to, że w 1300 cyklach dochodzi do 5 zapłodnień. Aby obliczyć prawdopodobieństwo ciąży w jednym cyklu u jednej kobiety korzystającej z antykoncepcji, należy podzielić indeks Pearla przez 1300. Określone w ten sposób szanse na zapłodnienie są oszacowane orientacyjnie, ale sam wskaźnik spełnia ważną rolę, pomagając kobietom w zaplanowaniu zajścia w ciążę w odpowiednim momencie swojego życia.

spis treści

1. Stosunek przerywany a ciąża - seks przerywany

Stosunek przerywany przestał być postrzegany jako metoda antykoncepcji, ale jego ewentualna „skuteczność” została uprzednio oszacowana. Przy perfekcyjnym zastosowaniu stosunek przerywany ma wskaźnik Pearla wynoszący 4. Jeśli jednak jego wykonanie jest mało dokładne, indeks Pearla wzrasta aż do 28. Średnie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w jednym cyklu przy zastosowaniu stosunku przerywanego może więc wahać się od 0,33% do 2,32%.

Prawdopodobieństwo zapłodnienia jest dużo mniejsze niż wtedy, gdy dochodzi do pełnego stosunku zakończonego wytryskiem w optymalnie płodnym dniu cyklu (wynosi wówczas ok. 30%), jednak stosunek przerywany nie znajduje się na liście polecanych metod antykoncepcyjnych. Minusy tego sposobu na uniknięcie niepożądanej ciąży są liczne:

Zobacz film: "Skuteczność metod antykoncepcyjnych według Pearla"
  • gdy jest stosowany przez okrągły rok, ryzyko zapłodnienia rośnie aż do 28%;
  • wpływa negatywnie na rytm współżycia, może prowadzić do zaburzeń seksualnych u obojga partnerów;
  • ryzyko wytrysku w pochwie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo ciąży.
Antykoncepcja a karmienie piersią
Antykoncepcja a karmienie piersią

Słowo „antykoncepcja” samo w sobie jest gorącym tematem, a jak dorzucimy do niego „hormonalna” i „podczas

zobacz galerię

2. Stosunek przerywany a ciąża - dni płodne

Szanse na zapłodnienie w czasie dni niepłodnych jest w dużym stopniu uwarunkowane sposobem ich obliczenia. Jeśli kobieta kieruje się intuicją lub polega na obserwacjach swojego ciała, może ją czekać niemiła niespodzianka.

Stosunek przerywany nie jest dobrym sposobem zabezpieczenia, nawet w czasie dni niepłodnych. Istnieje duża możliwość zajścia w ciążę, choć przy jednorazowym stosunku nie wynosi więcej niż 30% (jest to maksymalne ryzyko zapłodnienia w dniu owulacji, gdy zbliżenie ma miejsce między dwojgiem płodnych partnerów).

Warto uświadomić sobie, że dzień owulacji można wyznaczyć w sposób rzetelny wyłącznie za pomocą codziennego badania USG. Wbrew obiegowej opinii, nie musi to być 14 dzień cyklu. Mimo to warto obserwować swoje ciało w czasie cyklu, gdyż pozwala to na wyznaczenie początku oraz końca okresu optymalnej płodności.

Wiele kobiet korzysta z metod statystycznych w celu obliczenia dni płodnych. Tak zwany kalendarzyk może jednak okazać się zawodny, jeśli kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe.

Stosowana jest także tzw. metoda Billingsów, która polega na obserwacji śluzu (bez pomiaru temperatury). Szansa na zajście w ciążę w dni ze śluzem „niepłodnym” zależy od tego, czy do zbliżenia doszło przed czy po owulacji. Przed pojawieniem się śluzu „płodnego” prawdopodobieństwo ciąży wynosi 0,73%, a po jego zaniku jest jeszcze mniejsze, choć nie do końca sprawdza się to w przypadku nieregularnych lub długich cykli.

Obserwację śluzu można połączyć z codziennymi pomiarami temperatury – jest to tak zwana metoda objawowo-termiczna. Prawdopodobieństwo ciąży przy pełnej obserwacji śluzu zależy od momentu współżycia. W fazie niepłodności względnej ryzyko zapłodnienia wynosi 0,017%, natomiast w fazie niepłodności bezwzględnej prawdopodobieństwo ciąży jest bliskie 0.

3. Stosunek przerywany a ciąża - miesiączka i karmienie piersią

Prawdopodobieństwo zapłodnienia podczas okresu jest minimalne, jeśli kobieta faktycznie miała miesiączkę, a nie krwawienie śródcykliczne, a jej cykle są nie krótsze niż 26 dni. Szansa na zajście w ciążę wynosi wówczas 0,017%. Dlatego w te dni pary często uprawiają stosunek przerywany, gdyż istnieje naprawde małe ryzyko ciąży.

Prawdopodobieństwo zajścia w nieplanowaną ciążę jest jeszcze mniejsze w czasie karmienia piersią. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:

  • nie doszło do wystąpienia miesiączki po porodzie,
  • dziecko nie otrzymuje smoczka, jest uspokajane tylko piersią,
  • dziecko spożywa wyłącznie mleko matki, żadnych innych płynów,
  • przerwy między karmieniami nie są dłuższe niż 6 godzin,
  • dziecko jest karmione piersią przez co najmniej 100 minut dziennie (łącznie),
  • od porodu minęło maksymalnie 12 tygodni.

Musisz to wiedzieć

Coraz więcej par decyduje się na świadome rodzicielstwo. W kontroli urodzin kluczową rolę odgrywają metody antykoncepcji, które coraz skuteczniej zapobiegają nieplanowanemu poczęciu. Dobór sposobu antykoncepcji jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji – najważniejsze, by tematu powiększenia rodziny nie pozostawiać przypadkowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze