Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Wodniak jądra

Avatar placeholder
22.04.2017 16:12
Wodniak jądra
Wodniak jądra

Wodniak jądra to rodzaj torbieli gromadzącej płyn surowiczy pomiędzy błoną otrzewną a błoną surowiczą jądra. Wodniak jądra najczęściej jest zaburzeniem wrodzonym. Pojawia się u 6 proc. noworodków płci męskiej. Spowodowany jest brakiem równowagi pomiędzy ilością płynu a możliwością jego wchłaniania przez osłonkę pochwową jądra. Może być wrodzony lub nabyty, wywołany urazami, operacjami i stanami zapalnymi.

1. Objawy i leczenie wodniaka jądra

Wodniak jąder to płyn nagromadzony pomiędzy osłonkami jądra. Nie jest to zaburzenie samo w sobie groźne dla organizmu. Jednak ważne jest, aby zawsze dokładnie zbadać, zarówno fizjologię wodniaka, jak i ustalić jego przyczynę. Objawy wodniaka mogą być podobne do przepukliny pachwinowej, zapalenia jądra i nowotworu jądra. Dlatego w przypadku jakichkolwiek zmian w jądrach zawsze należy zgłosić się do specjalisty, który zaleci
odpowiednie badania.

Wodniak jąder objawia się:

  • powiększeniem jądra o gładkiej i napiętej powierzchni, rozpraszającym światło,
  • normalnym i niebolesnym oddawaniem moczu,
  • rzadko bólem i trudnościami w chodzeniu.
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Leczenie wodniaka jądra to przede wszystkim leczenie chirurgiczne. Stosuje się je zarówno w przypadkach wodniaków wrodzonych jak i nabytych, jednak przy wodniakach wrodzonych czeka się zazwyczaj dwa lata na samoistne ustąpienie.

Wskazania do leczenia wodniaka jądra to:

  • trudności w odróżnieniu wodniaka od przepukliny pachwinowej,
  • brak możliwości dokładnego przebadania jądra,
  • ból,
  • niepłodność.

Istnieją dwa rodzaje operacji stosowane w leczeniu wodniaka jądra:

  • zabieg metodą von Bergmanna,
  • zabieg metodą Winkelmanna.

    2. Wrodzony i nabyty wodniak jądra u niemowląt

W przypadku wodniaków wrodzonych u dzieci, jego przyczyna leży w niezarośnięciu wyrostka pochwowego. Gromadzący się, przezroczysty, lekko brunatny płyn może przepływać do jamy otrzewnej i z powrotem, co skutkuje wahaniami w rozmiarze wodniaka. Wrodzony wodniak jądra występuje u 6 proc. noworodków, jednak u większości z nich wodniak zanika po roku lub dwóch, w momencie, kiedy zrasta się wyrostek pochwowy. W 10 proc. przypadków wrodzone wodniaki jąder występują obustronnie.

Nabyty wodniak jądra jest także nagromadzeniem płynu między błoną otrzewną a osłonką jądra. Jednak przyczyny takiego wodniaka są inne. Najczęściej wodniak nabyty pojawia się jako powikłanie:

Wodniak jądra wrodzony pojawia się u dzieci dość często, jednak w wielu przypadkach samoistnie ustępuje. Jego leczenie jest bardzo ważne, gdyż może on doprowadzić do niepłodności u mężczyzny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze