Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Szczepienie na ospę wietrzną

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią. Szczepienie na ospę wietrzną należy do szczepień zalecanych w Polsce. W Stanach Zjednoczonych zalicza się do grupy szczepień obowiązkowych, co spowodowało w tym kraju spadek zachorowalności na tę chorobę prawie o 90%.

Polecane wideo:

Dlaczego warto wykonać szczepienie na ospę wietrzną?

Szczepienie na ospę wietrzną jest zalecane, ponieważ ciężko jest przewidzieć, u kogo ta choroba zakaźna przybierze postać łagodną, a u kogo dojdzie do pojawienia się poważnych, ciężkich powikłań choroby.
Ewentualnemu zagrożeniu można zapobiec właśnie poprzez profilaktyczne zaszczepienie się przeciwko chorobie. Powikłania tej choroby wirusowej wymagają hospitalizacji pacjenta i mogą zagrażać nawet jego życiu. Zaliczamy do nich bakteryjne nadkażenie zmian skórnych powstających w trakcie trwania choroby oraz powikłania neurologiczne. Inne powikłania ospy wietrznej, jak zaburzenia krzepnięcia krwi, powikłania hematologiczne czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe, występują częściej u dzieci w wieku powyżej 4. roku życia.

Ospa wietrzna to choroba przenoszona drogą kropelkową, a więc przez drogi oddechowe lub przez bezpośredni kontakt. Tak więc o zakażenie wirusem nie jest trudno.

Szczepionka na ospę wietrzną

Szczepienie na ospę wietrzną zalecane jest w Programie Szczepień Ochronnych przez Ministerstwo Zdrowia. W Polsce należy więc do dobrowolnych szczepień zalecanych. Inaczej jest w USA, gdzie wprowadzenie tego szczepienia do szczepień obowiązkowych spowodowało ograniczenie ciężkich zachorowań dzieci na ospę wietrzną nawet do 90%. W Polsce zaleca się to szczepienie wszystkim dzieciom, które nie są w grupie ryzyka, kobietom planującym ciążę, które nie chorowały na ospę i wszystkim osobom, które nie chorowały na ospę wietrzną. Szczepionka może być podana już w 9. miesiącu życia. Szczepienie polega na podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie czasowym co najmniej 6 tygodni. Lekarze zalecają jednak wykonanie szczepienia między 13. a 23. miesiącem życia dziecka.

Istotną zaletą szczepionki na ospę wietrzną jest fakt, iż można ją podać nawet do 72 godzin od kontaktu z wirusem i zapobiegnie to rozwojowi pełnoobjawowej ospy wietrznej.

Szczepienie na ospę wietrzną jest szczepieniem obowiązkowym dla dzieci z grupy ryzyka. Należą tutaj dzieci z białaczką lub chłoniakiem, osoby z obniżoną odpornością, w tym osoby zakażone wirusem HIV czy osoby zażywające leki immunosupresyjne. Szczepienie należy wykonać również u kobiet ciężarnych i u noworodków, których matki zachorowały na ospę wietrzną 4-5 dni przed lub 2 dni po porodzie. Dzieci z grupy ryzyka powinny być zaszczepione do 12. roku życia.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Skret jaderka

~Zaniepokojona Mama • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Szczepienia dodatkowe
Szczepienia dodatkowe

Szczepionka przeciw ospie

Szczepionka przeciw ospie

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią.

Szczepienia dodatkowe

Szczepienie WZW A

jest szczepienie ochronne. WZW typu A wśród dzieci Wirusa WZW typu A wydalają z kałem zakażone osoby. Duża zaraźliwość wynika z tego, że osoba (...) ostrożności, nie ma pewności, że dziecko nie zachoruje. Dlatego szczepienie ochronne stanowi najefektywniejszy sposób zabezpieczenia przed żółtaczką pokarmową

Ospa wietrzna i półpasiec

Szczepienie na ospę

Szczepienie na ospę

Szczepienie dzieci Co warto wiedzieć o szczepieniu na ospę?

Ospa wietrzna i półpasiec

Czy grozi nam epidemia ospy wietrznej?

Czy grozi nam epidemia ospy wietrznej?

? Lekarze uważają, że to wynik braku powszechnych szczepień na ospę. Nie chodzi jednak o sprzeciw rodziców wobec tego szczepienia - szczepienie na ospę wietrzną (...) rodziców rezygnuje ze szczepienia. Stąd może wynikać wzrost zachorowań na ospę wietrzną. Kto powinien się zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Lekarze

Ważny temat - Nie lekceważ ospy wietrznej

Mam na imię Ospa - co o mnie wiesz?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez kontakt z wirusem ospy wietrznej i półpaśca (ang. varicella-zoster virus - VZV). Wirus (...) jest bardzo zaraźliwy - w 90% przypadków kontaktu z osobą chorą na ospę wietrzną dochodzi do zachorowania. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka

Ospa wietrzna i półpasiec

Szczepienie na ospę u atopików

Szczepienie na ospę u atopików

Ospa u atopików Dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry ciężej przechodzą infekcje, dlatego warto pomyśleć o szczepieniu ich np. na ospę.

Ospa wietrzna i półpasiec

Fakty i mity na temat ospy wietrznej

godzin od tej sytuacji można uniknąć zachorowania na ospę wietrzną. Szczepienie chroni przed zachorowaniem na ospę wietrzną i zapewnia łagodniejszy jej przebieg w razie wystąpienia objawów ospy.Duszczyk E. i wsp. Ospa wietrzna - lekka choroba czy zagrożenie. Przegl. Epidemilog. 2004, Fisher R.G,. Wirus ospy wietrznej, Pediatrics In Review, vol. 2/4, sierpień 1998, Galil K., Brown C., Lin F. i wsp. Hospitalizations for varicella in the United States, 1988 to 1999, Pediatr Infect Dis J 2002;21:931-4, Jackowska T., Chybicka A., Czajka H. i wsp. Rekomendacje zespołu ekspertów dotyczące stosowania dwudawkowego schematu szczepień przeciw ospie wietrznej. Pediatria Polska, maj-czerwiec 2010; 85 tom 8(3): 243-250; 5, Liese J.G., Grote V., Rosenfeld E. et al.The Burden of Varicella Complications Before the Introduction of Routine Varicella Vaccination in Germany PIDJ 2008;27(2),119-124, Magdzik W. i wsp. Choroby zakaźne i pasożytnicze - epidemiologia i profilaktyka, ©-medica Press, 2007, 221-225, Rack A.L., Grote V., Streng A. et al. Neurologic Varicella Complications Before Routine Immunization in Germany. Pediatr Neurol. 2010 Jan;42(1)40-8, Whitley RJ. Varicella-Zoster Virus Infections. In: Kasper DL, Fauci AS eds. Harrison’s Principles of Internal Medicine, 16th edition, McGraw-Hill 2005, Wysocki J., Kędziora M., Profilaktyka ospy wietrznej. Ordynator leków 2005; 5 (11-12 [49-50]), Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce, biuletyn roczny 1999-2009. NIZP-PZH. http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html, Centers for Disease Control and Prevention. Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases. Atkinson W., Wolfe S., Hamborsky J., McIntyre L., eds. 11th ed. Washington DC: Public Health Fundation. 2009, Centers for Disease Control and Prevention. Prevention of Varicella. Recommendation of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP).MMWR 2007, 56 (RR-04), 1-40, Informacje o zachorowaniach na choroby zakaźne i zatruciach w Polsce w 2010 roku, Zakład Epidemiologii PZH, Warszawa, grudzień 2010, Program Szczepień Ochronnych na rok 2012. Załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 26 października 2011 r. (poz. 71), Pismo GIS w sprawie wątpliwości dotyczących szczepień ochronnych, dostępne na: http://owptp.pl/dokumenty/20120212_5.pdf, 13.03.12. (...) Ospa wietrzna, czyli tak zwana „wiatrówka", to choroba, o której mówi się dużo, ale nie zawsze w sposób rzetelny. Jakie opinie krążące na temat ospy

Ospa wietrzna i półpasiec

Uchroń dziecko przed ospą wietrzną!

na ospę wietrzną; osoby, które nie chorowały na tę chorobę i nie były przeciw niej szczepione. Jak długo należy izolować dziecko chore na ospę (...) choroba - aż w 90% przypadków osoba narażona na kontakt z chorym na ospę wietrzną zaraża się wirusem. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową