Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Stopnie czystości pochwy

Avatar placeholder
24.09.2020 16:49
Stopnie czystości pochwy
Stopnie czystości pochwy (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Czystość pochwy to jedno z częściej wykonywanych badań ginekologicznych. Jest to badanie laboratoryjne, podczas którego za pomocą mikroskopu ocenia się rozmaz z pochwy. W zależności od ilości korzystnych i szkodliwych bakterii, wyróżnia się cztery stopnie czystości pochwy. Flora mikrobiologiczna pochwy to zarówno pożyteczne pałeczki kwasu mlekowego, jak i drobnoustroje chorobotwórcze, czyli bakterie i grzyby. Ustalenie stopnia czystości pochwy pozwala wykryć rodzaj stanu zapalnego, co z kolei umożliwia skuteczne leczenie.

1. Wyniki badania czystości pochwy

Aby ujednolicić rozpoznania obrazu mikrobiologicznego pochwy, stosuje się czterostopniową skalę czystości pochwy:

  • stopień I – w rozmazie z pochwy obecne są liczne pałeczki kwasotwórcze; wynik taki jest prawidłowy;
  • stopień II – na obraz w mikroskopie składają się liczne pałeczki kwasotwórcze a także nieliczne inne bakterie oraz białe krwinki;
  • stopień III – pałeczki kwasotwórcze występują w niewielkiej ilości bądź nie ma ich wcale; liczne są natomiast inne bakterie i białe krwinki;
  • stopień IV – w rozmazie brak jest korzystnych pałeczek kwasotwórczych; w dużych ilościach występują szkodliwe bakterie i białe krwinki; oprócz nich wykrywa się grzyby, na przykład drożdżaki lub pierwotniaki (rzęsistek pochwowy).

Ocena stopnii czystości pochwywskazuje na to, czy pacjentka cierpi na infekcję bakteryjną, grzybiczą czy też problemem jest rzęsistkowica.

2. Wskazania do badania czystości pochwy

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

Badanie czystości pochwy zazwyczaj wykonuje się na zalecenie lekarza, chociaż nie jest to konieczne. Zwykle o konieczności wykonania tego badania świadczy obecność objawów stanu zapalnego, takich jak upławy oraz świąd i pieczenie pochwy i sromu. Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy wykonuje się także w przypadku stanu zapalnego dróg moczowych. Ponadto badanie to przeprowadza się kontrolnie, aby upewnić się, że leczenie przynosi oczekiwane rezultaty.

Środowisko w pochwie prawidłowo ma odczyn kwasowy, za co odpowiadają korzystne dla zdrowia intymnego kobiety pałeczki kwasotwórcze. Drobnoustroje te chronią przed inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych. Prawidłową florę bakteryjną pochwy zaburzyć może stosowanie antybiotyków oraz zmiany hormonalne, których przyczyną może być połóglub starość. Niekorzystna jest również zbyt intensywna higiena, która może doprowadzić do wypłukiwania dobroczynnych bakterii.

3. Przebieg badania czystości pochwy

Kobieta, która przygotowuje się do badania rozmazu mikrobiologicznego z pochwy powinna zrezygnować z płukania pochwy i stosowania leków dopochwowych na kilka dni przed badaniem. Na badanie nie należy zgłaszać się podczas menstruacji.

Samo badanie przypominabadanie cytologiczne: odbywa się na fotelu ginekologicznym, a pacjentka musi do niego rozebrać dolną połowę ciała. W trakcie badania lekarz, za pomocą cienkiego drucika lub wacika, pobierze próbkę wydzieliny z pochwy. Pobiera się ją z ujścia gruczołów Skenego, Bartholina, z przedsionka i sklepień pochwy oraz z ujścia cewki moczowej. Próbka następnie nanoszona jest w pracowni mikrobiologicznej na szkiełko, po czym wybarwia się ją i utrwala. W ten sposób otrzymany rozmaz ocenia się pod mikroskopem.

Rozmaz mikrobiologiczny z pochwy to badanie nieinwazyjne, które można powtarzać wielokrotnie i wykonywać nawet u pacjentek w ciąży.

Anna Świeboda

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze