Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Przezierność karkowa

Avatar placeholder
14.10.2022 10:27
Przezierność karkowa
Przezierność karkowa

Przezierność karkowa płodu jest parametrem ocenianym na badaniu USG. Badanie takie lekarz wykonuje pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. W momencie badania na przezierność karkową długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu powinna wynosić od 45 mm do 84 mm.

Pomiar NT (Nuchal Translucency) jest bardzo ważną częścią badania USG genetycznego, wykonywanego przed 14. tygodniem ciąży. Przezierność karkowa jest to odległość między tkanką podskórną a skórą, na wysokości karku płodu. Pomiar przezierności fałdu karkowego jest najbardziej miarodajny między 11 a 14 tygodniem ciąży. Badanie przezierności karkowej wykonuje się, żeby ocenić ryzyko występowania u dziecka zespołów genetycznych, wad serca, niedokrwistości i innych ciężkich wad wrodzonych.

spis treści

1. Normy NT

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

Badanie przezierności karkowej wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, gdy długość ciemieniowo – siedzeniowa (CRL) waha się od 45 – 84 mm. Wraz ze wzrostem wartości pomiaru tego ultrasonograficznego markera wzrasta ryzyko występowania u płodu nieprawidłowości chromosomowej, wad sercai innych chorób uwarunkowanych genetycznie.

  • NT = 3 mm wiąże się z trzykrotnym wzrostem ryzyka.
  • NT = 4 mm wiąże się z osiemnastokrotnym wzrostem ryzyka.
  • NT = 5 mm wiąże się z dwudziesto ośmiokrotnym wzrostem ryzyka.
  • NT > 5 mm wiąże się z trzydziesto sześciokrotnym wzrostem ryzyka.

Normy NT obejmują ciąże od początku 11 tygodnia do końca 13 tygodnia ciąży:

Dla CRL=45mm (11 t. c.) mediana wynosi 1,2 mm, a 95 centyl 2,1 mm.

Dla CRL=84mm (14 t. c.) mediana wynosi 1,9 mm, a 95 centyl 2,7 mm.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Przyczyny wzrostu NT

  • niewydolność płodowego układu krążenia związana z wrodzonymi wadami serca i naczyń;
  • ucisk głowy i szyi wywołujący zastój krwi żylnej;
  • nieprawidłowości budowy układu limfatycznego;
  • niedokrwistość płodowa albo hipoproteinemia;
  • zakażenie wewnątrzmaciczne powodujące niedokrwistość albo niewydolność krążenia;

Zespoły wad, w których obserwuje się zwiększoną przezierności karkową - trisomia X, zespół Pätaua, trisomia 15, czyli Zespół Pradera-Williego, trisomia 16, zespół Edwardsa, zespół Downa, trisomia 22 - zespół kociego oka, zespół Cornelii de Lange, zespół Noonan, zespół Turnera, zespół Smitha-Lemliego-Opitza, zespół Jouberta, zespół Frynsa i wiele innych.

Zobacz także

Nieprawidłowy wynik nie zawsze jest dowodem na wystąpienie wad chromosomalnych płodu. Przyjmuje się, że 70% dzieci z wynikiem między 3 a 4,5mm rozwija się prawidłowo. Podwyższona wartość NT może jedynie świadczyć o podwyższonym ryzyku, które trzeba potwierdzić lub wykluczyć poprzez inne badania diagnostyczne. W takiej sytuacji ciężarna poddawana jest amniopunkcji, która zweryfikuje wynik oceny przezierności karkowej. Grubość fałdu rośnie wraz z wiekiem ciążowym, a tym samym długością ciemieniowo-siedzeniową CRL. Fałd karkowy ulega zazwyczaj wchłonięciu w II trymestrze. Po tym czasie prawdopodobieństwo uzyskania pomiaru spada z 98-100% do 90%.

Pomiar przezierności karkowej płodu to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane USG z uwzględnieniem pomiaru NT. Badanie można wykonać w publicznych placówkach zdrowia oraz w prywatnych gabinetach. Koszt takiego badania wynosi od 150 do 300 zł. Nie jest potrzebne skierowanie. Dla ciężarnych po 35. roku życia badanie to jest refundowane przez NFZ. Jest to badanie nieinwazyjne, wykonywane przez lekarza przez powłoki brzuszne lub metodą transwaginalną. Jest całkowicie bezpieczne dla kobiety i dziecka.

Następny artykuł: Test PAPP-A
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze